Leki a słońce

TO, W JAKI SPOSÓB NASZ ORGANIZM ZAREAGUJE NA LEK ZALEŻY OD WIELU CZYNNIKÓW. ZDARZA SIĘ, ŻE TABLETKI, KTÓRE BEZ PROBLEMÓW ZAŻYWALIŚMY PRZEZ CHŁODNIEJSZE PORY ROKU, NAGLE LATEM PRZESTAJĄ NAM SŁUŻYĆ I WYWOŁUJĄ NIEBEZPIECZNE REAKCJE. PRZYCZYNĄ TEGO MOŻE BYĆ SŁOŃCE, SPRAWDŹ NA CO TRZEBA UWAŻAĆ!

Bardzo wiele leków wchodzi w reakcję ze słońcem, wywołując u pacjentów niepożądane reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne. Co gorsza – do czynienia z takimi reakcjami możemy mieć nie tylko w przypadku specjalistycznych leków, wydawanych na receptę, ale również w przypadku leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, do których dostęp ma każdy, bez konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

JAK ROZPOZNAĆ NIEPRAWIDŁOWA REAKCJĘ NA SŁOŃCE PO ZAŻYCIU LEKU?

Reakcje fototoksyczne są wywoływane promieniami słonecznymi w połączeniu z substancjami zwiększającymi wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe. Reakcja: zaczerwienienie, obrzęk, rumień oraz rzadziej pęcherze, pojawia się po ekspozycji na słońce w miejscach nieokrytych i zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku.
Reakcje fotoalergiczne w postaci świądu oraz grudek wypełnionych osoczem pojawiają się około dobę po ekspozycji na słońce i można je zauważyć na całym ciele – zarówno w miejscach odsłoniętych, jak i zakrytych przed działaniem promieni słonecznych.

JAKIE LEKI MOGĄ WCHODZIĆ W REAKCJĘ Z PROMIENIAMI SŁONECZNYMI?

Najlepszym sposobem na to, by upewnić się, czy zażywany lek na pewno jest dla nas bezpieczny i nie wywoła niepożądanej reakcji na promienie słoneczne jest zasięgnięcie porady farmaceuty. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z takiej konsultacji warto przeczytać ulotkę leku czy suplementu, który przyjmujemy, aby zapoznać się z ewentualnymi ostrzeżeniami dotyczącymi przebywania na słońcu. Analiza składu przyjmowanych środków również może pozwolić uniknąć przykrych niespodzianek podczas letniego wypoczynku.

Lista leków, które mogą powodować nadwrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe, jest długa. Znajdują się na niej:

•       sulfonamidy oraz antyseptyki (kwas salicylowy),
•       antybiotyki (chinolonowe, doksycyklina, gryzeofulwina),
•       niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen, piroksykam),
•       leki przeciwwirusowe (zidowudyna),
•       leki kardiologiczne (amiodaron),•       leki przeciwreumatyczne (diklofenak),
•       leki obniżające stężenie cholesterolu,
•       
leki przeciwgruźlicze (izoniazyd),
•       leki hormonalne (środki antykoncepcyjne oraz podczas hormonalnej terapii zastępczej),
•       leki na cukrzycę (karbutamid, tolbutamid, chlorpropamid, diabetol),
•       leki psychiatryczne, przeciwpsychotyczne (fenotiazyny),
•       leki odwadniające lub moczopędne (chlorotiazyd, hydrochlorotiazyd, furosemid),
•       leki antyhistaminowe (difenhydramina),
•       leki uspokajające (chlordiazepoksyd ),
•       olejki, maści i leki (dziegieć, dziurawiec, arcydzięgiel, rumianek, bergamotkę  i nagietek).

CHROŃ SIĘ PRZED SŁOŃCEM!

Osoby korzystające z farmakoterapii lekami wchodzącymi w reakcję z promieniowaniem słonecznym  nie powinny przebywać na pełnym słońcu. Ich strój podczas ekspozycji na promienie słoneczne powinien zakrywać maksymalnie dużą powierzchnię ciała a skóra powinna być posmarowana kosmetykiem z wysokim filtrem UVB i UVA (co najmniej 50 SPF).

LATO MOŻE ZASZKODZIĆ LEKOM

Zanim schowasz cokolwiek do swojej apteczki przeczytaj dokładnie ulotkę, by upewnić się w jakich warunkach powinien być przechowywany produkt. Wbrew pozorom nie każdy lek czy suplement – powinien znaleźć swoje miejsce na półce apteczki. Część z nich powinna być przechowywana w lodówce, w warunkach chłodniczych (np. insulina, antybiotyki czy leki uspokajające i antykoncepcyjne). Trzeba również pamiętać, ze co do zasady leki nie powinny być eksponowane na słońce, przechowywane w temperaturze powyżej 25 st.C oraz w warunkach wilgotności powietrza powyżej 65%.
Leki i suplementy przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą zaszkodzić zdrowiu pacjenta oraz stracić swoje właściwości lecznicze.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content