MITY NA TEMAT WITAMINY C

CZĘSTO SŁYSZYMY, ŻE WITAMINA C LECZY PRZEZIĘBIENIA I IM ZAPOBIEGA, ZAWIERAJĄ JĄ GŁÓWNIE CYTRUSY, A NAJSKUTECZNIEJSZA JEST TA LEWOSKRĘTNA. ALE CZY JEST TAK NA PEWNO? PONIŻEJ ODPOWIADAMY NA NAJBARDZIEJ NURTUJĄCE PYTANIA.


NAJLEPSZYM ŹRÓDŁEM WITAMINY C SĄ CYTRUSY

Czy najlepszym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe? Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C powinniśmy spożywać świeże owoce oraz warzywa. Najlepsze są surowe ponieważ w czasie gotowania tracą one około 75 % kwasu askorbinowego, zaś w czasie suszenia ubywa go niemalże w 90%.
Najlepszym źródłem witaminy C wcale nie są cytrusy lecz:
•      Dzika róża – 500 mg/100g,
•      Czarne porzeczki – 180 mg/100g,
•      Czerwona papryka – 140 mg/100g,
•      Kalafior – 110 mg/100g,
•      Chrzan – 90 mg/100 g,
•      Natka pietruszki – 80/100g.
Dla porównania powyższych wartości w 100 gramach cytryny odnajdziemy jedynie 50 mg kwasu askorbinowego.


NAJSKUTECZNIEJSZA: LEWOSKRĘTNA  WITAMINA C 

Czy najskuteczniejsza jest witamina C lewoskrętna? Witamina C to kwas L-askorbinowy, jednak litera L wcale nie oznacza, że ma on charakter chemicznie lewoskrętny. W rzeczywistości bowiem jest zupełnie na odwrót. L – świadczy jedynie o ułożeniu cząsteczek w przestrzeni. Zarówno żywność, jak i wszelkie witaminy w postaci suplementów zawierają ten sam kwas askorbinowy.


WITAMINA C NAJLEPSZA NA PRZEZIĘBIENIE

Czy witamina C jest świetnym lekiem na przeziębienie? Naturalnie witamina C korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, a także sprawia, że żelazo lepiej się przyswaja.  Jednak pomimo tego, że wciąż słyszymy, że kwas askorbinowy to znakomity sposób aby uporać się z przeziębieniem – niestety tak nie jest. Badanie, które zostało przeprowadzone w Toronto, na dwóch grupach uczestników dowiodło że osoby, które przyjmowały witaminę C w czasie przeziębienia, chorowały przez niemalże taki sam czas, jak osoby, które nie „wspierały się nią”.


WITAMINY C NIE MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ

Czy witaminy C nie można przedawkować? Organizm człowieka nie może zmagazynować witaminy C na zapas. Nadmiar kwasu askorbinowego jest eliminowany przez nerki i wydalany z moczem. Gdy przyjmiemy zbyt dużo witaminy C, mogą pojawić się poważne problemy. Jeżeli w ciągu 24 godzin spożyjemy więcej aniżeli 2000 mg istnieje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Może to być: biegunka, skurcze żołądka, czy też wysypka skórna.


IM WIĘCEJ PRZYJMIEMY, TYM WIĘCEJ WCHŁONIEMY

Czy im więcej weźmiemy, tym więcej wchłoniemy? Jeśli jednorazowo przyjmujemy duże dawki witaminy C nie oznacza to, że lepiej zadziała. Po przyjęciu np. 200 mg kwasu wchłonie się 75%, z kolei przyjęcie 3000 mg sprawi, że wchłanialność spadnie do 40%. Pozostała część zostanie wydalona.


SYNTETYCZNA TAK DOBRA JAK NATURALNA

Czy syntetyczna jest tak samo dobra, jak naturalna? Oczywiście zarówno naturalna jak i syntetyczna witamina C to kwas askorbinowy, jednakże istotna jest jej zdolność przyswajania przez organizm. Dla naszego organizmu o wiele lepiej przyjąć ją w postaci owocu, aniżeli tabletki. Wchłanianie kwasu z naturalnego źródła jest maksymalizowane dzięki obecności flawonoidów. Jeżeli przyjmujemy syntetyczną witaminę C, warto jednocześnie sięgnąć np. po rutynę.


SURÓWKI TO BOMBA WITAMINOWA

Czy surówki to bomba witaminowa? Tak, ale nie każda, wszystko zależy od doboru składników. Warzywa i owoce mają różną zawartość kwasu askorbinowego, a dodatkowo pomiędzy poszczególnymi składnikami surówki mogą zachodzić negatywne interakcje. Nie można np. łączyć pomidorów z ogórkami, czy papryki z kapustą, ponieważ enzym zawarty w ogórkach i kapuście rozkłada witaminę C, przez co nie trafia do naszego organizmu.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content