CO WARTO WIEDZIEĆ O RAKU PIERSI?

RAK PIERSI TO NAJCZĘSTSZA CHOROBA NOWOTWOROWA WŚRÓD KOBIET. WEDŁUG SZACUNKÓW WHO, CO ROKU NOWOTWÓR PIERSI ROZPOZNAJE SIĘ U OKOŁO 12% KOBIET NA ŚWIECIE. W CIĄGU OSTATNICH DWÓCH DEKAD CAŁKOWITA LICZBA DIAGNOZOWANYCH NOWOTWORÓW PIERSI NA ŚWIECIE ZWIĘKSZYŁA SIĘ O BLISKO 100%!

Obecnie na raka piersi choruje około 140 tysięcy Polek. Każdego roku notuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań.  Rak piersi jest w naszym kraju na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność kobiet na nowotwory(około 23% wszystkich zachorowań) i na drugim, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (15% przypadków wszystkich zgonów).

Główną przyczyną tak wysokiej umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne piersi: samobadanie oraz mammografię i USG.

CO TO JEST RAK PIERSI?

Rak piersi jest nowotworem złośliwym powstającym z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się on  miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów wewnętrznych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, u mężczyzn występuje rzadko.

Gruczoł piersiowy kobiety zbudowany jest wewnątrz ze zrazików i przewodów mlecznych otoczonych tkanką tłuszczową, mięśniową i włóknistą. Większość nowotworów piersi wywodzi się z przewodów mlecznych (rak przewodowy), znacznie mniejsza zaś  ze zrazików (rak zrazikowy). Stosunkowo rzadko nowotwory piersi mogą także rozwinąć się z innych tkanek, które wchodzą w skład budowy piersi, np. mięsaki z tkanki mięśniowej.

CZYNNIKI RYZYKA

Przyczyny powstawania raka piersi nie są znane, ale dzięki prowadzonym badaniom udało się wskazać grupę czynników odpowiedzialnych za wzrost zachorowań. Do najistotniejszych z nich należą:

 • starszy wiek,
 • płeć żeńska,
 • pierwsza miesiączka przed 11. rokiem życia,
 • późna menopauza po 55. roku życia,
 • pierwszy poród po 35. roku życia,
 • bezdzietność,
 • wieloletnia (co najmniej 10 lat) hormonalna terapia zastępcza,
 • występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie,
 • nosicielstwo mutacji genowych BRCA1 i BRCA2,
 • przebyte leczenie raka piersi,
 • przebyte leczenie innych schorzeń piersi.

Trzeba pamiętać, że ten sam nowotwór może być indukowany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników kancerogennych. Najwyższe ryzyko zachorowania istnieje ze względu uwarunkowania genetyczne: w Polsce około 10 % przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często  wykrywany jest przez pacjentkę przypadkowo, gdy w piersi zaczyna wyczuwać twardy guzek. Ale nowotwór piersi może dawać również inne, znacznie prostsze do rozpoznania objawy:
•    zmiana struktury skórnej na piersi: zmarszczenie lub wciągnięcie, pojawiające się owrzodzenie,
•    zmiany w brodawce: owrzodzenie, wciągnięcie lub wyciek,
•    powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

BADANIA A PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:
•    samobadanie piersi przez kobietę,
•    badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa,
•    ultrasonografia piersi,
•   
mammografia,
•   
rezonans magnetyczny.
Żadna z tych metod nie jest uniwersalną i idealną dla każdej kobiety, dlatego ważne jest odpowiednie ich kojarzenie w zależności od potrzeb pacjentki– zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularne badania sprawiają, że wzrasta szansa szybkiego wykrycia niepokojących zmian, co dobrze rokuje w kwestii powodzenia podejmowanego leczenia.

 

DIAGNOZA RAKA PIERSI

W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się szerokie spektrum badań obrazowych. Pozwalają one na wykrywanie zmian, określanie ich położenia i rozmiarów, ocenę kształtu, wreszcie umożliwiają wykrycie przerzutów w odległych tkankach organizmu. Najpopularniejszym i najistotniejszym badaniem obrazowym jest mammografia (MMG), którą stosuje się samodzielnie lub z uzupełniającym badaniem ultrasonograficznym (USG). Zaś najczulszym badaniem obrazowym w diagnostyce raka piersi jest rezonans magnetyczny (MR).

Każda nieprawidłowa masa podejrzana w kierunku rozrostu złośliwego powinna zostać zweryfikowana w badaniu patomorfologicznym – jest ono najistotniejszym elementem w diagnostyce nowotworów piersi, ponieważ jako jedyne pozwala na ostateczne postawienie rozpoznania.

LECZENIE RAKA PIERSI

W 2019 roku weszło w Polsce w życie rozporządzenie implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi. Wprowadzono model tzw.  Breast Cancer Unit (BCU) obejmujący trzy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu:
•    leczenia szpitalnego,
•    ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
•    rehabilitacji leczniczej.

Powstałe na mocy rozporządzenia wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniają im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego.
W ośrodkach BCU pracują lekarze różnych specjalności m.in., onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii oraz psycholodzy kliniczni i fizjoterapeuci.
Dobór specjalistów tak wielu dziedzin nie jest przypadkowy, bo leczenie raka piersi prowadzone jest metoda skojarzeniową, czyli łączącą metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię oraz psychoterapię i fizjoterapię.
Prognozy wyleczenia oraz długość przeżycia od momentu wykrycia zmiany nowotworowej w piersi zależą przede wszystkim od: stopnia zaawansowania choroby, złośliwości nowotworu oraz ewentualnej obecności przerzutów.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content