Co warto wiedzieć o raku piersi?

KAŻDEGO ROKU W NASZYM KRAJU WYKRYWA SIĘ BLISKO 19 TYSIĘCY ZACHOROWAŃ NA RAKA PIERSI, ZAŚ OKOŁO 6 TYSIĘCY PACJENTEK UMIERA. RAK PIERSI JEST JEDNYM Z NAJCZĘSTSZYCH NOWOTWORÓW U KOBIET, A NAJSKUTECZNIEJSZY SPOSÓB NA WALKĘ Z NIM TO WCZESNA DIAGNOSTYKA.

CO TO JEST RAK PIERSI?

Rak piersi jest nowotworem złośliwym powstającym z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się on  miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów wewnętrznych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, u mężczyzn występuje rzadko.

Gruczoł piersiowy kobiety zbudowany jest wewnątrz ze zrazików i przewodów mlecznych otoczonych tkanką tłuszczową, mięśniową i włóknistą. Większość nowotworów piersi wywodzi się z przewodów mlecznych (rak przewodowy), znacznie mniejsza zaś  ze zrazików (rak zrazikowy). Stosunkowo rzadko nowotwory piersi mogą także rozwinąć się z innych tkanek, które wchodzą w skład budowy piersi, np. mięsaki z tkanki mięśniowej.

CZYNNIKI RYZYKA

Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi należą:
•    wystąpienie raka piersi w przeszłości – trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka w drugiej piersi,
•    wystąpienie raka piersi w rodzinie – ryzyko jest szczególnie wysokie jeśli nowotwór wystąpił u krewnych pierwszego stopnia,
•    wiek – ryzyko wzrasta szczególnie po 50 r.ż.,
•    czynniki hormonalne związane z długą ekspozycja na estrogeny (dotyczy kobiet, które rozpoczęły miesiączkowanie przed rokiem życia i przebyły menopauzę po 55 roku życia),
•    późne rodzicielstwo – urodzenie pierwszego dziecka w starszym wieku,
•    czynniki genetyczne (nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA2).

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często  wykrywany jest przez pacjentkę przypadkowo, gdy w piersi zaczyna wyczuwać twardy guzek. Ale nowotwór piersi może dawać również inne, znacznie prostsze do rozpoznania objawy:
•    zmiana struktury skórnej na piersi: zmarszczenie lub wciągnięcie, pojawiające się owrzodzenie,
•    zmiany w brodawce: owrzodzenie, wciągnięcie lub wyciek,
•    powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

BADANIA A PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:
•    samobadanie piersi przez kobietę,
•    badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa,
•    ultrasonografia piersi,
•   
mammografia,
•   
rezonans magnetyczny.
Żadna z tych metod nie jest uniwersalną i idealną dla każdej kobiety, dlatego ważne jest odpowiednie ich kojarzenie w zależności od potrzeb pacjentki– zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularne badania sprawiają, że wzrasta szansa szybkiego wykrycia niepokojących zmian, co dobrze rokuje w kwestii powodzenia podejmowanego leczenia.

DIAGNOZA RAKA PIERSI

W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się szerokie spektrum badań obrazowych. Pozwalają one na wykrywanie zmian, określanie ich położenia i rozmiarów, ocenę kształtu, wreszcie umożliwiają wykrycie przerzutów w odległych tkankach organizmu. Najpopularniejszym i najistotniejszym badaniem obrazowym jest mammografia (MMG), którą stosuje się samodzielnie lub z uzupełniającym badaniem ultrasonograficznym (USG). Zaś najczulszym badaniem obrazowym w diagnostyce raka piersi jest rezonans magnetyczny (MR).

Każda nieprawidłowa masa podejrzana w kierunku rozrostu złośliwego powinna zostać zweryfikowana w badaniu patomorfologicznym – jest ono najistotniejszym elementem w diagnostyce nowotworów piersi, ponieważ jako jedyne pozwala na ostateczne postawienie rozpoznania.

LECZENIE RAKA PIERSI

W 2019 roku weszło w Polsce w życie rozporządzenie implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi. Wprowadzono model tzw.  Breast Cancer Unit (BCU) obejmujący trzy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu:
•    leczenia szpitalnego,
•    ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
•    rehabilitacji leczniczej.

Powstałe na mocy rozporządzenia wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniają im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego.
W ośrodkach BCU pracują lekarze różnych specjalności m.in., onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii oraz psycholodzy kliniczni i fizjoterapeuci.
Dobór specjalistów tak wielu dziedzin nie jest przypadkowy, bo leczenie raka piersi prowadzone jest metoda skojarzeniową, czyli łączącą metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię oraz psychoterapię i fizjoterapię.

Prognozy wyleczenia oraz długość przeżycia od momentu wykrycia zmiany nowotworowej w piersi zależą przede wszystkim od: stopnia zaawansowania choroby, złośliwości nowotworu oraz ewentualnej obecności przerzutów.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


KONTROLUJ CIŚNIENIE TĘTNICZE!
JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?
SKOMPLETUJ DOMOWĄ APTECZKĘ!
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
blog
post
page

Do góry
Skip to content