TOMOGRAFIA, REZONANS MAGNETYCZNY, PET, CZYLI NOWOCZESNE TECHNIKI SKANOWANIA ORGANIZMU

NIE WSZYSTKIE CHOROBY MOŻNA WYKRYĆ NA PODSTAWIE BADAŃ LABORATORYJNYCH. NIE ZAWSZE WYSTARCZY TEŻ ZWYKŁY RENTGEN CZY USG, ŻEBY POSTAWIĆ DIAGNOZĘ. W TAKICH SYTUACJACH POTRZEBNE JEST ZAJRZENIE W GŁĄB TWOJEGO ORGANIZMU. SPOKOJNIE, NIKT NIE MÓWI O UŻYCIU SKALPELA. WSPÓŁCZESNA MEDYCYNA DYSPONUJE DZIŚ DUŻO MNIEJ INWAZYJNYMI, I CO WAŻNE, BEZBOLESNYMI METODAMI SKANOWANIA CIAŁA. 

REZONANS MAGNETYCZNY (MR)

Wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne naszego ciała. Obrazuje wnętrze organizmu, pozwalając wyróżnić poszczególne narządy i pokazać je w dowolnej płaszczyźnie.

WYMAGANE DOKUMENTY
Skierowanie i poprzednie wyniki badań.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?
Zwykle nie są wymagane specjalne procedury. Trzeba jedynie pamiętać o ubraniu się w rzeczy pozbawione metalowych elementów. Zostaw w domu biżuterię i bądź gotowa na to, że możesz zostać poproszona o zdjęcie aparatu słuchowego czy okularów. Jeśli badasz okolice głowy, nie używaj też lakieru do włosów – zawiera drobinki metalu.
Szczególne przygotowanie jest konieczne przed rezonansem magnetycznym z podaniem kontrastu. Wówczas przed badaniem oznacz poziom kreatyniny we krwi – wynik musi być aktualny, maksymalnie sprzed tygodnia. Przed samym rezonansem magnetycznym zadbaj o odpowiednie nawodnienie – wypij około litr niegazowanej wody. Uwaga! Jeśli wiesz, że podczas badania będą podane środki znieczulające (sedacja), sześć godzin wcześniej odstaw jedzenie i picie.

PRZECIWWSKAZANIA
Pierwszy trymestr ciąży, klaustrofobia, wszczepione urządzenia elektroniczne, metalowe ciała obce w ciele (np. implanty).

WSKAZANIA DO BADANIA
⇒ bóle kręgosłupa, stawów, mięśni, więzadeł;
⇒ zawroty głowy;
⇒ zaburzenia widzenia;
⇒ podejrzenie chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. alzheimer, stwardnienie rozsiane);
⇒ podejrzenie nowotworów (np. kręgosłupa, mózgu, narządów rodnych, płuc);
⇒ niedomagania ze strony narządów wewnętrznych: serca, nerek, wątroby, śledziony.

Rezonans magnetyczny jest dokładniejszy i bardziej bezpieczny od tomografii komputerowej.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (TK)

Podobnie jak zwykłe RTG wykorzystuje promienie rentgenowskie, ale w inny sposób. Jest od niego bardziej dokładna. Obraz jest dokładniejszy, jeśli pacjentowi podaje się środek kontrastowy.

WYMAGANE DOKUMENTY
Skierowanie i poprzednie badania obrazowe.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?
Zanim zgłosisz się do pracowni diagnostycznej, zadbaj o nawodnienie organizmu. Ostatni (lekki) posiłek zjedz najpóźniej sześć godzin przed badaniem. Jeśli cierpisz na niewydolność nerek lub cukrzycę, zgłoś to lekarzowi, który wypisuje ci skierowanie – być może konieczne będzie odstawienie niektórych leków. W przypadku, gdy badanie przebiega z podaniem środka kontrastowego, oznacz poziom kreatyniny we krwi oraz wskaźnik eGFR.

PRZECIWWSKAZANIA
Podanie środka kontrastowego jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej u osób cierpiących na nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, uczulonych na jod, jak również kobiet w ciąży.

WSKAZANIA DO BADANIA
⇒ diagnostyka urazów;
⇒ ból narządów wewnętrznych i głowy;
⇒ zawroty głowy;
⇒ zaburzenia widzenia;
⇒ zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
⇒ choroby onkologiczne.

Co istotne: w porównaniu z rezonansem magnetycznym tomografia komputerowa jest bardziej dostępna i tańsza, a cała procedura (badanie, uzyskanie wyniku badania) trwa krócej.

POZYTONOWA TOMOGRAFIA EMISYJNA (PET)

Ponieważ niektóre substancje wychwytywane są szybciej przez chore komórki ciała niż przez te zdrowe, podanie ich z radioznacznikiem pozwala dokładnie namierzyć miejsce nowotworu. Badanie jest bezbolesne i umożliwia wykrycie zmian na etapie, kiedy nie są jeszcze wykrywane przez tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Dzięki PET można również ocenić stan  zaawansowania choroby.

WYMAGANE DOKUMENTY
Skierowanie i poprzednie badania obrazowe

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?
Przez 24 godziny poprzedzające badanie ogranicz do minimum wysiłek fizyczny. Co najmniej pół doby wcześniej odstaw kawę, alkohol i papierosy. Najpóźniej sześć godzin wcześniej zjedz ostatni, koniecznie lekki, posiłek. Zapomnij o gumie do żucia. Pamiętaj o nawadnianiu: pij tylko zwykłą, niegazowaną wodę. Jeśli masz cukrzycę, zadbaj o to, żeby poziom cukru był unormowany. Bezpośrednio przed badaniem koniecznie opróżnij pęcherz.

PRZECIWWSKAZANIA
Jedynym przeciwskazaniem jest ciąża.

WSKAZANIA DO BADANIA
⇒ nowotwory i podejrzenie przerzutów;
⇒ podejrzenie choroby niedokrwiennej;
⇒ przedoperacyjnie w przypadku padaczki lekoopornej.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content