BADANIE USG PIERSI

NOWOTWORY PIERSI SĄ JEDNYMI Z CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH CHORÓB NOWOTWOROWYCH U KOBIET. RAZ DO ROKU WYKONYWANE PRZEZ KOBIETY BADANIE USG PIERSI POZWALA WYKRYĆ GUZY WE WCZESNYM STADIUM, CO ZNACZNIE WPŁYWA NA EFEKTYWNOŚĆ LECZENIA.

CO TO JEST BADANIE USG?

Ultrasonografia jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Badanie USG jest bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, a przy tym cechuje się dużą dokładnością. USG  pozwala na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1mm – dzięki niemu można ocenić położenie, wielkość oraz strukturę badanych obszarów organizmu oraz wszelkie zmiany struktury narządów: guzy, torbiele, włókniaki, czy zmiany nowotworowe.
Badanie odbywa się przy użyciu aparatu ultrasonograficznego, który wysyła  dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości i na podstawie ich odbicia tworzy obraz badanego obszaru.  Następnie aparat USG przekształca odbite dźwięki w obraz widoczny na monitorze.

Nie istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia tego badania, nawet w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu badanie USG ma szerokie zastosowanie w diagnostyce.

ULTRASONOGRAFIA W PROFILAKTYCE, DIAGNOSTYCE I LECZENIU PIERSI

USG to podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki raka piersi. Pozwala wykryć zmiany, które nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne przez dotyk. Dzięki ultrasonografii piersi uzyskuje się wiele istotnych informacji na podstawie których można ocenić i zidentyfikować zmiany jako zwapnienia, zwłóknienia lub guzy potencjalnie nowotworowe. Podczas badania USG piersi wykrywane są zatem nie tylko zmiany nowotworowe, ale także zmiany o charakterze torbielowatym, mastopatie, brodawczaki, dysplazja sutka czy gruczolakowłókniaki.
Ponadto ultrasonografie piersi stosuje się:

  • do określenia postępów w trakcie leczenia raka piersi,
  • do monitorowania biopsji i punkcji torbieli,
  • do diagnozowania ropnia piersi, torbieli mlecznej,
  • w przypadku urazów w obrębie biustu
  • przed operacją korekty piersi (implanty silikonowe) i kontrolnie po niej.

JAK WYGLĄDA BADANIE USG PIERSI?

Badanie USG piersi wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym lub radiologicznym przez lekarza ginekologa lub radiologa. Zanim lekarz przystąpi do badania przeprowadza krótki wywiad z pacjentką, pytając o zdrowie (data ostatniej miesiączki, wiek, przebyte operacje piersi, farmakoterapia hormonalna, porody, karmienie piersią), obserwacje pacjentki wynikające z samobadania piersi oraz występowanie w rodzinie czynników ryzyka raka piersi (występowania nowotworów piersi wśród członków rodziny). Lekarz może również poprosić o wgląd do dokumentacji z poprzedniego badania.

USG piersi przeprowadza się w pozycji leżącej, z odsłoniętą klatką piersiową i rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na badany obszar cienką warstwę żelu, który ułatwia przesuwanie głowicą aparatu, po czym przystępuje do właściwego badania: przykłada głowicę aparatu do skóry i stopniowo bada fragment po fragmencie piersi wykonując podłużne i okrężne ruchy. W ramach badania USG piersi lekarz bada również węzły chłonne pod pachami.
W razie potrzeby lekarz może powiększyć interesujący go obszar piersi i dokonać precyzyjnych pomiarów, zaś wynik badania w formie opisowej lekarz przekazuje pacjentce bezpośrednio po badaniu.

Podczas badania co jakiś czas lekarz będzie mocniej przyciskał głowicę do piersi, co może wywoływać dyskomfort a nawet ból. Jeżeli ból pojawi się już od początku badania, trzeba o nim poinformować badającego.

 

KIEDY SIĘ BADAĆ?

Badanie USG piersi zazwyczaj wykonuje się je w pierwszej połowie cyklu (po ustaniu krwawienia i przed owulacją), ale w przypadkach wymagających szybkiej diagnozy moment przeprowadzenia USG piersi nie jest istotny.
Z uwagi na bezpieczeństwo i nieinwazyjność badanie USG piersi może być wykonywane u ciężarnych i kobiet karmiących piersią. U kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat badanie USG piersi wykonuje się w I trymestrze ciąży, u kobiet młodszych – w I lub II trymestrze ciąży, a w przypadku wymagających szybkiej diagnozy – niezależnie od wieku ciąży.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjentka  nie powinna bezpośrednio przed badaniem stosować na piersiach oraz pod pachami żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych czy antyperspiracyjnych.

DLA KOGO BADANIE USG PIERSI?

Badanie USG piersi powinno być wykonywane profilaktycznie raz do roku przez każdą kobietę po rozpoczęciu życia seksualnego oraz przez wszystkie panie po 30 roku życia.
Na badanie USG piersi należy się ponadto niezwłocznie zgłosić w przypadku, gdy w trakcie samobadania kobieta wyczuje zmianę w piersi oraz gdy z sutka wydobywa się wydzielina, pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, ból piersi oraz inne niepokojące dolegliwości.
Wskazaniem do badania jest również powiększenie węzłów chłonnych, zaobserwowane podczas badania.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content