PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

NOWOTWÓR PIERSI STANOWI JEDNO Z NAJWIĘKSZYCH ZAGROŻEŃ ONKOLOGICZNYCH WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA. DLATEGO OD 37 LAT NA CAŁYM ŚWIECIE PROWADZONA JEST KAMPANIA RÓŻOWEGO PAŹDZIERNIKA, POŚWIĘCONA PROFILAKTYCE, DIAGNOSTYCE I LECZENIU RAKA PIERSI. W TYM ROKU DOŁĄCZA DO NIEJ RÓWNIEŻ NASZA FUNDACJA!

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym miesiącu, zwanym różowym październikiem,  już od 1985 roku prowadzone są kampanie związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

Ponadto na dzień 15 października ustanowiony został Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To dzień, w którym okazuje się wsparcie osobom chorym i ich rodzinom, które także toczą walkę o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążka.

DLACZEGO RAK PIERSI JEST TAKI GROŹNY?

Obecnie na raka piersi choruje około 140 tysięcy Polek. Każdego roku notuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań.  Rak piersi jest w naszym kraju na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność kobiet na nowotwory(około 23% wszystkich zachorowań) i na drugim, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (15% przypadków wszystkich zgonów).

Główną przyczyną tak wysokiej umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne piersi: samobadanie oraz mammografię i USG.

DOŁĄCZAMY DO KAMPANII RÓŻOWEGO PAŹDZIERNIKA!

W związku z rosnącą liczbą osób umierających każdego roku z powodu raka piersi należy uświadamiać jak ważna jest profilaktyka. Dlatego nasza Fundacja przez cały październik tego roku będzie prowadziła kampanię edukacyjną dotyczącą tego tematu.

ZACHĘCAMY DO LEKTURY ORAZ POLECANIA NASZYCH TREŚCI!

Mamy nadzieję, że wzrost świadomości i wiedzy na temat tej choroby przyczyni się do efektywności działań profilaktycznych.

  • W każdą środę października znajdziecie na naszej stronie www.zikodlazdrowia.org nowy artykuł poświęcony tematyce raka piersi.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content