ALFABET DIET. „N” JAK DIETA NUTRITARIAŃSKA

NIEKTÓRZY MÓWIĄ, ŻE JEST ONA NAJZDROWSZĄ DIETĄ NA ŚWIECIE… OPARTA WYŁĄCZNIE NA NIEPRZETWORZONEJ ŻYWNOŚCI. NIE SKUPIA SIĘ NA OGRANICZENIU LICZBY KALORII, WSKAZUJĄC ŻE NAJWAŻNIEJSZE W DIECIE SĄ PRODUKTY BOGATE W MINERAŁY I WITAMINY,  I W OPARCIU O NIE POWINNIŚMY KOMPONOWAĆ NASZE POSIŁKI.  

KIM BYŁ JOEL FUHRMAN?

Joel Fuhrman urodził się w 1953 roku w Nowym Jorku. Był członkiem amerykańskiej drużyny łyżwiarstwa figurowego, jednak kontuzja której doznał w wieku 20 lat uniemożliwiła mu dalsze wyczynowe uprawianie tego sportu a jego zainteresowania skierowała w kierunku medycyny alternatywnej i diety.  W 1988 roku ukończył wydział medycyny na Uniwersytecie Pensylwania, zdobywając tytuł certyfikowanego lekarza rodzinnego.
Joe Fuhrman wykonując zawód lekarza promował wśród swoich pacjentów samodzielnie opracowaną dietę  nutritariańską. Zagadnieniom diety poświęcił również swoje książki: „Jedz, by żyć”, „Super odporność”, „Koniec diety” i „Koniec choroby serca”.

NA CZYM POLEGA DIETA NUTRITARIAŃSKA?

Dieta ta oparta jest na założeniu, że w pierwszej kolejności wagę należy przykładać do składu pożywienia pod względem zawartości witamin i minerałów, a dopiero na dalszym miejscu plasuje bilans tłuszczów, węglowodanów i białek.
Główną zasadą diety jest spożywanie pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej a dobieranie produktów żywnościowych w diecie nutritariańskiej opiera się na skali ANDI (Aggregate Nutrient Density Index), która klasyfikuje je pod względem gęstości odżywczej. Punktem wyjściowym w tej klasyfikacji jest wzór, nazwany przez Fuhrmana „równaniem zdrowia”:


Na podstawie wyliczeń wg równania zdrowia najwyższą notę w rankingu ANDI zajmują zielone warzywa – jarmuż, szpinak, kapusty, sałaty, brokuły i brukselka. Wartościowe okazują się również być owoce, pestki i nasiona, orzechy czy warzywa strączkowe. Wśród niepożądanych produktów jest żywność przetworzona, makarony, słodycze, napoje słodzone i gazowane oraz alkohol. Dieta przewiduje, że 75% zjadanego pokarmu powinno mieć formę surową a żywność przetworzona nie może przekraczać 10%.


Wśród najbardziej preferowanych produktów w diecie znajdują się kolejno:
Produkty zalecane:
•       
warzywa zielone w postaci surowej i ugotowanej,
•        owoce oraz warzywa strączkowe,
        produkty zbożowe i źródła nienasycowych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Produkty, których spożycie należy znacznie ograniczyć:
•        oleje, drób, ryby i chudy nabiał.

Produkty, których spożycie powinniśmy ograniczyć do minimum a najlepiej wyeliminować:
•        mięso, sery, cukier, alkohol.

W diecie  Fuhrmana zaleca się spożywanie co najmniej po pół kilograma surowych i gotowanych warzyw, z naciskiem na warzywa zielone, fasolę (minimum filiżanka dziennie), cebulę, grzyby, jagody, orzechy  i nasiona.

DIETA NUTRITARIAŃSKA, JAK ZACZĄĆ?

Aby przejście na dietę zakończyło się sukcesem, należy wprowadzać ją powoli. Joel Fuhrman przekonuje, Że nie trzeba na siłę eliminować żadnych składników, natomiast warto skupić się na spożywaniu zdrowej żywności o wysokiej gęstości odżywczej. Takie podejście sprawi, że z czasem będziemy stracimy ochotę na niezalecane produkty.
Przejście na dietę nutritariańską wymaga dobrej organizacji. Przechodząc więc na ten sposób żywienia trzeba być świadomym, że konieczne jest zaangażowanie sporej ilości czasu i pracy na planowanie i przygotowywanie posiłków.

DLA KOGO TA DIETA?

Dr Fuhrman nie kierował swojego sposobu odżywiania do wyselekcjonowanych grup; mówił, że nutritarianizm jest dobry dla każdego, chce w zdrowiu przeżyć wiele lat. Podkreślał przy tym również, że nutritarianizm nie jest metodą do okresowego stosowania a trwałą zmianę nawyków żywieniowych.
Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie każdej diety do swojego sposobu żywienia warto konsultować z lekarzem lub dietetykiem a osoby przewlekle chore zawsze powinny skonsultować przejście na dietę z lekarzem.  

POZYTYWNE SKUTKI DIETY

Wśród plusów wynikających z wprowadzenia diety nutritaiańskiej wymienia się poprawę zdrowia i samopoczucia, utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej bez ciągłego uczucia głodu i późniejszego efektu jojo, lepszą jakość snu i zmniejszenie ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content