ALFABET DIET. „M” JAK DIETA MONTIGNACA

DIETA MONTIGNACA TO POPULARNA KONCEPCJA ŻYWIENIOWA, KTÓRA OPIERA SIĘ NA CAŁKOWITYM WYELIMINOWANIU PRODUKTÓW PODWYŻSZAJĄCYCH POZIOM CUKRU WE KRWI. CHOĆ JEJ ZASADY ZBUDOWANE SĄ W OPARCIU O DOWODY NAUKOWE, JEJ TWÓRCĄ NIE BYŁ WCALE NAUKOWIEC, A JEDYNIE PRACOWNIK DZIAŁU PERSONALNEGO, KTÓRY WALCZYŁ Z WŁASNĄ NADWAGĄ… 

Michael Montignac urodził się w Angoulême we Francji w 1944 roku (jego prawdziwe nazwisko brzmiało Geneviere). Zdobył wykształcenie z zakresu nauk politycznych i społecznych a następnie został dyrektorem personalnym w firmie farmaceutycznej Abbott Laboratories.
Rodzina Montignaca dotknięta była problemem otyłości – ojciec Michaela ważył ponad 120 kg, zaś on sam od dzieciństwa borykał się z nadwagą i otyłością.
W końcu lat siedemdziesiątych, wykorzystując dostęp do wyników badań prowadzonych w jego miejscu pracy, w oparciu o koncept indeksu glikemicznego opracował zasady nowej metody utraty wagi.
W 1987 roku Montignac wydał książkę „Jak jeść, aby schudnąć”, która do tej pory sprzedała się na świecie w ilości około 20 mln egzemplarzy.
Michael Montignac zmarł w wieku 66 lat na raka prostaty.


SKĄD SIĘ WZIĘŁA TA KONCEPCJA ŻYWIENIOWA?

Tym, co popchnęło Michalea Montignaca w kierunku opracowania własnego sposobu odżywiania była jego otyłość, z którą walczył od wczesnych lat młodości.
Analizując swój sposób odżywiania doszedł do wniosku, że problemem w utracie wagi nie jest to, ile się je, ale co się je. Podzielił on węglowodany na dwie grupy: o niskim i wysokim indeksie glikemicznym  i wykazał, że spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym podnosi poziom glukozy we krwi i powoduje przyrost masy ciała poprzez nakłanianie trzustki do wytwarzania insulin ( co powoduje przemianę nadmiaru glukozy w tkankę tłuszczową).
Michael Montignac przetestował dietę opartą na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym na sobie i schudł 14 kg w ciągu trzech miesięcy.

ZASADY DIETY MONTIGNACA

Zasady diety Montignaca są bardzo proste: nie liczymy kalorii i jemy tyle, by nie czuć głodu, ale jednocześnie odpowiednio łączymy węglowodany, białka i tłuszcze oraz wybieramy produkty wyłącznie o niskim indeksie glikemicznym.

Najważniejsze zasady Metody Montignaca to:
→     spożywanie minimum trzech posiłków dziennie i niepomijanie żadnego z nich,
→     wybieranie pokarmów o indeksie glikemicznym nieprzekraczającym 35 oraz całkowita eliminacja tych, których indeks jest powyżej 50,
→     spożywanie dziennie co najmniej 1 grama białka na 1 kilogram masy ciała,
→     spożywanie dziennie co najmniej 40 gramów błonnika,
→     unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w wędlinach, maśle, smalcu, tłustych produktach mlecznych,
→     spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych,
→     unikanie białego cukru oraz produktów zawierających go w składzie.

CO JEMY NA DIECIE MONTIGNACA?

Sposób odżywiania na diecie Montignaca opiera się o węglowodany, których indeks glikemiczny nie przekracza 35. Należą do nich:
WARZYWA: surowa marchew, ogórki, papryka, pomidory, por, rzepa, , cebula, cukinia, cykoria, kalafior, kapusta, rzodkiewka, sałaty, szczaw, szpinak, seler, szczaw, szparagi, bakłażany, brokuły, brukselka, surowe buraki, warzywa strączkowe (ciecierzyca, fasole, groch, groszek i soczewica), grzyby.
OWOCE (tylko świeże!): porzeczki czerwone, śliwki, truskawki, agrest, awokado, brzoskwinie, figi, pomarańcze, wiśnie, grejpfruty, granaty, gruszki, jabłka, jagody, maliny, marakuja, morele, nektarynki, brzoskwinie.
NASIONA I ZBOŻA: amarantus, jęczmień, migdały, siemię lniane, sezam, mak, słonecznik, orzechy (arachidowe, laskowe, nerkowca, pistacjowe i włoskie) ryż brązowy, ryż dziki, soja.  ryż (tylko brązowy i dziki), soja (także tofu i mleko).

W diecie Montignaca znajduje się również sporo białek i tłuszczy. Powinny one stanowić aż 1/3 dziennego spożycia w formie chudego mięsa, tłustych ryb  i nabiału (ale uwaga na  nabiał z mleka krowiego – jest bardzo bogaty w cukry i ma wysoki indeks glikemiczny) oraz roślin strączkowych.

JAK JEMY NA DIECIE MONTIGNACA?

Montignac odkrył, że za sprawny proces trawienia odpowiada sposób zestawienia w posiłkach różnych grup pokarmowych: węglowodanów, białek i tłuszczy. Na tej podstawie sformułował zasady swojej diety, dzieląc ją na dwie fazy:

FAZA PIERWSZA: ZRZUCANIE ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW
Powinna trwać nie krócej niż 90 dni. Tempo chudnięcia w czasie 1 fazy wynosi około 1-2 kilogramów tygodniowo (na początku stosowania diety jest szybsze, potem zwalnia).  Oprócz zrzucenia nadmiernych kilogramów celem prowadzenia tej fazy jest również ustabilizowanie pracy trzustki. W czasie tej należy stosować się do następujących zasad:
→     należy jeść trzy do czterech posiłków dziennie, o stałych porach: obfite śniadanie, normalny obiad i delikatna kolacja na 3-4 godziny przed snem,
→     przerwy między posiłkami nie mogą być krótsze niż 3 godziny, wyjątkiem są dania zawierające tłuszcz – po nich przerwa powinna trwać 4 godziny,
→     nie wolno jeść między posiłkami, za to należy pić niegazowaną wodę mineralną (2 litry na dzień),
→     można jeść dwa rodzaje posiłków białkowo-tłuszczowe oraz węglowodanowo-białkowe. Nie wolno łączyć produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku,
→     na każdy kilogram masy ciała należy zjadać 1,5 grama białka dziennie,
→     należy unikać mocnej kawy. Z alkoholi dopuszczalna jest jedna lampka wytrawnego wina dziennie do posiłku.

FAZA DRUGA:  UTRZYMANIE UZYSKANEJ WAGI
Zalecenia fazy drugiej obowiązują bezterminowo i należy je wprowadzić jako stały sposób żywienia:
→     nie wolno spożywać węglowodanów o indeksie glikemicznym przekraczającym wartość 50,
→     nie należy łączyć węglowodanów z tłuszczami.

W przypadku sporadycznych odstępstw od tych zasad należy wrócić na dzień-dwa do sposobu żywienia przedstawionego w fazie pierwszej.

DLA KOGO JEST DIETA MONTIGNACA?

Ponieważ dieta Montignaca zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie wymaga głodzenia się – jest uznawana za dietę dla każdego.
Jednak – jak każdą dietę – należy ją stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Trzeba również pamiętać, że dieta ta nie jest polecana dla dzieci i młodzieży oraz osób cierpiących na zaburzenia pracy wątroby czy nerek, zaś kobiety w ciąży mogą ją stosować wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content