ALERGIA MIEJSC INTYMNYCH U PAŃ. JAK SOBIE PORADZIĆ?

WIELE KOBIET MA SKŁONNOŚĆ DO ALERGII SKÓRNYCH, PRZEZ CO NAWET ZWYKŁA ZMIANA MARKI STOSOWANYCH KOSMETYKÓW, WKŁADEK HIGIENICZNYCH, TAMPONÓW, PODPASEK CZY PROSZKU DO PRANIA BIELIZNY MOŻE WYWOŁAĆ NIEPOŻĄDANE OBJAWY W STREFIE MIEJSC INTYMNYCH. JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

OBJAWY

Uczulenie miejsc intymnych dość często bywa mylone z  infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczną. Objawia się  uporczywym świądem może pojawić się także wysypka na pochwie. Dodatkowo często występuje również uczucie pieczenia, silne podrażnienie skóry i błon śluzowych oraz nieprzyjemne wrażenie „ściągnięcia” skóry. W wielu przypadkach pojawia się także pokrzywka i upławy.

JAK SIĘ LECZYĆ?

Jeżeli podejrzewamy, że alergia powstała z powodu zmiany stosowanych kosmetyków, podpasek, wkładek higienicznych, tamponów czy proszku do prania bielizny, to należy jak najszybciej powrócić do wcześniej stosowanych produktów.
Pamiętać trzeba również, że alergię intymną dość często wywołuje lateks, który jest głównym składnikiem wielu prezerwatyw. W takich przypadkach należy zaprzestać korzystania z nich i zastąpić je produktami bez lateksu.

Niestety dolegliwości intymne są dla większości kobiet problemem bardzo wstydliwym, dlatego panie zazwyczaj, zanim zdecydują się od razu udać do lekarza, próbują się leczyć domowymi metodami.

Jednymi  z lepszych sposobów jest zrobienie sobie nasiadówki z naparu z kory dębu lub z rumianku. Zioła te można kupić w każdym sklepie zielarskim lub w aptece. Zabieg warto powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Można również nasączyć płatek kosmetyczny we wcześniej przygotowanym naparze i przemywać nim okolice intymne.

W aptekach można także dostać specjalne maści, żele i kremy na uczulenie miejsc intymnych, których skład oparty jest głównie na naturalnych składnikach. Zmniejszają one reakcję alergiczną, ale także przywracają komfort w okolicach intymnych.

KIEDY DO SPECJALISTY?

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne w leczeniu objawów alergii okolic intymnych. W takich przypadkach wizyta u specjalisty jest nieunikniona. Wówczas podstawowym badaniem jest ocena mikrobiomu pochwy, po to, by wykluczyć ewentualne zakażenie bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe, które mogą towarzyszyć objawom alergii.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content