HIGIENA INTYMNA DZIECI. JAK DBAĆ O DZIEWCZYNKI?

NIEWŁAŚCIWA PIELĘGNACJA OKOLIC INTYMNYCH DZIEWCZYNEK MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ POWAŻNYCH INFEKCJI. JAK WYKONYWAĆ CZYNNOŚCI HIGIENICZNE BY PRAWIDŁOWO ZADBAC O ZDROWIE I HIGIENĘ  

Właściwie przeprowadzana higiena okolic intymnych zapewnia dziewczynkom poczucie czystości i komfortu oraz zapobiega rozwojowi infekcji intymnych. Myśląc o higienie intymnej trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów – oczywiście przede wszystkim utrzymanie czystości, ale również nie należy zapominać o właściwym doborze kosmetyków, bielizny oraz w przypadku maluchów – pieluch.

MYCIE OKOLIC INTYMNYCH

Podczas mycia dziewczynek – niezależnie od wieku dziecka – bardzo ważny jest właściwy kierunek mycia – należy to robić od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Robienie tego w odwrotnym kierunku grozi przeniesieniem bakterii, co może być przyczyną infekcji. Przy myciu należy delikatnie rozchylić wargi sromowe większe i ostrożnie przemyć je usuwając resztki kału, moczu, kremów czy maści, które się tam przedostały. Zabiegom higienicznym nie poddajemy natomiast warg sromowych mniejszych.

Do mycia okolic intymnych używamy jednorazowych, bawełnianych wacików (w przypadku malutki, , lub własnej, czystej ręki. W higienie intymnej nie należy stosować gąbek, ponieważ w ich strukturze mogą gromadzić się bakterie, a pocieranie nimi może podrażnić delikatną skórę dziecka. Po myciu delikatnie osuszamy skórę dziecka delikatnie przykładając do niej czysty ręcznik z miękkiego i naturalnego materiału.

 

HIGIENA  MŁODSZYCH DZIEWCZYNEK

W przypadku małych dziewczynek, które używają pieluszek, mycie okolic intymnych powinno odbywać się przy okazji każdorazowego przewijania. Pieluszki należy wymieniać na świeże nie rzadziej jak raz na cztery godziny, a w przypadku zabrudzenia – niezwłocznie. Do mycia używamy czystej wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Małe dziewczynki można myć na dwa sposoby – przy użyciu miseczki z wodą, bądź pod delikatnym strumieniem wody.

Zdarza się, że w momencie przewijania dziecka nie mamy warunków do umycia go wodą. W takich przypadkach można skorzystać z nawilżanych chusteczek jednorazowych. Wybierając taki produkt dla dziecka należy zwrócić uwagę na płyn, którym są nasączane. Najodpowiedniejsze są te nawilżane czystą wodą lub z małą liczbą bezpiecznych, naturalnych składników . Trzeba pamiętać, że mycie za pomocą takich chusteczek nie zastępuje mycia wodą, zaś nagminne korzystanie z nich może powodować np. sklejanie się warg sromowych.

Po umyciu i osuszeniu skóry zalecane jest smarowanie krocza, pachwin i okolic odbytu kremami lub maściami o właściwościach natłuszczających i nawilżających. W doborze odpowiedniego kosmetyku może pomóc rada lekarza lub farmaceuty.

HIGIENA STARSZYCH DZIEWCZYNEK

Okolice intymne starszych dziewczynek powinny być myte przy użyciu delikatnego strumienia czystej wody co najmniej raz dziennie, zaś w razie zabrudzenia częściej. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała. Nie ma konieczności stosowania specjalnych kosmetyków, pod warunkiem że kosmetyki, których na co dzień używamy mają bezpieczny skład (bez alkoholu, barwników i substancji zapachowych). W przypadku dziewczynek po 3 roku życia można ewentualnie korzystać z łagodnych płynów do higieny intymnej, pod warunkiem, iż są one dopuszczone do użytku w tej grupie wiekowej. Bieliznę zmieniamy na czystą najmniej raz dziennie, a najlepiej po każdorazowym myciu okolic intymnych. Najlepsza bielizna dla dziewczynek powinna być wykonana z bawełny z małą domieszką materiałów, które zwiększą jej elastyczność i dobrze wpłyną na komfort noszenia.

PROBLEMY ZDROWOTNE A NIEWŁAŚCIWA HIGIENA INTYMNA DZIEWCZYNEK 

Niewłaściwa pielęgnacja okolic intymnych dziewczynek może prowadzić do infekcji intymnych, zakażeń układu moczowego, podrażnień i odparzeń skóry,  alergii kontaktowych, a nawet do wtórnych nieprawidłowości anatomicznych (synechia czyli sklejenie warg sromowych). Dlatego podczas codziennej pielęgnacji okolic intymnych u dziewczynek należy zwracać uwagę na każde niepokojące zmiany i konsultować je z lekarzem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content