Nielubiane komary…

LATO W PEŁNI. NA ILE TO MOŻLIWE, CIESZYMY SIĘ LETNIM WYPOCZYNKIEM I… NARZEKAMY NA KOMARY! BO TE OWADY CZĘSTO BYWAJĄ UCIĄŻLIWYMI TOWARZYSZAMI KAŻDEJ CHWILI WYTCHNIENIA – NA WCZASACH, WYCIECZCE A NAWET W PRZYDOMOWYM OGRÓDKU, BALKONIE I CO GORSZA W MIESZKANIU! JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z KOMARAMI?

Letnie miesiące: ciepłe i wilgotne to idealne warunki do życia dla komarów, w takich  optymalnych warunkach każdego roku rozwija się około 4-7 pokoleń komarów. W Polsce występuje ok. 50 gatunków i odmian komarów, z których najczęściej spotykane są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny – doskwierz.
Nasz klimat – na szczęście – nie pozwala na rozwój dużej liczby gatunków tych owadów (nie występują u nas groźne gatunki przenoszące malarię, żółtą gorączkę, czy wirus Zika) . Nie ma więc raczej ryzyka, że po ukąszeniu komara złapiemy jedną z egzotycznych chorób. Ponadto naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zapewniają, że komary nie są w stanie przenosić wirusów. Przenoszenie wirusów przez stawonogi jest możliwe tylko wtedy, gdy wirus jest w stanie przetrwać w jego organizmie i ponadto znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia. A w przypadku komarów i koronawirusa taka sytuacja nie może mieć miejsca.

KOGO LUBIA KOMARY?

Z komarami tak to już jest, że ukąsić mogą każdego, ale naukowcy wskazują, że szczególnie upodobały sobie pewne grupy osób:
•  osoby o grupie krwi O,
•  osoby wydzielające więcej dwutlenku węgla (osoby z nadwagą, otyłe, kobiety w ciąży),
•  osoby z podwyższoną temperaturą ciała,
•  dzieci.

BOLESNE UKĄSZENIA…

Objawy ukłucia komara to najczęściej obrzęknięty bąbel, zaczerwienienie i świąd, rzadziej występują również dolegliwości bólowe. Wystąpienie tych objawów jest zależne od naszej indywidualnej wrażliwości na ślinę komara. Symptomy utrzymują się przez kilka dni, a następnie ustępują. Miejsca ukąszenia nie należy drapać.

Silniejsze reakcje na ugryzienie i występowanie dodatkowych objawów może sugerować uczulenie na ślinę komarzycy. Zazwyczaj nie są to reakcje poważne, ale dość dokuczliwe:
•  wyprysk, grudkowa wysypka lub bąble pokrzywkowe,
•  przewlekły świąd,
•  ból głowy, nudności.

Jednak czasami dochodzi również do dużo poważniejszych dolegliwości:
•  napad astmy,
•  zespół Skeetera (duża reakcja zapalna występująca w okolicy ukąszenia, której towarzyszą obrzęki, swędzące grudki, pęcherzyki, a nawet wysoka gorączka),
•  obrzęki stawów oraz obrzęki naczynioruchowe.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na ugryzienie komara można stosować leki przeciwhistaminowe, zalecone przez lekarza. W szczególnych przypadkach może również zostać przeprowadzone odczulanie, ale ma ono pewne ograniczenia i nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Dlatego jest wykonywane niezwykle rzadko, głównie u osób z silnymi objawami alergii.
Osoby, których uczulenie nie dotyczy, a jednak ślady po ugryzieniach dokuczają, mogą spróbować domowych sposobów: okładów z cytryny, cebuli, białej kapusty czy natki pietruszki. Gdy naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanej ulgi, warto skorzystać z gotowych preparatów, które łagodzą objawy ukąszeń komarów.

PROFILAKTYKA, CZYLI 5 SPOSOBÓW NA OCHRONĘ PRZED KOMARAMI!

1. Unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach w czasie największej aktywności owadów, czyli rano i wieczorem.
2. Ubieraj się w jasne stroje z długimi rękawami oraz nogawkami.
3. Na działce, balkonie czy w przydomowym ogródku skup się na hodowli takich roślin, jakich komary nie lubią: to kocimiętka, mirt, bazylia, mięta lub żubrówka.
4. Na oknach i drzwiach w swoim mieszkaniu zainstaluj moskitiery.
5. Stosuj preparaty odstraszające komary.

JAKI PREPARAT WYBRAĆ?

Główny Inspektorat Sanitarny wśród zalecanych środków owadobójczych i odstraszających wymienia kilka rodzajów środków:
DO STOSOWANIA BEZPOŚREDNIO NA UBRANIE LUB SKÓRĘ
•  repelenty w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,
PRZEZNACZONE DO POMIESZCZEŃ
•  elektrofumigatory, czyli urządzenia, które umieszcza się je w gniazdku elektrycznym i podłącza się do nich zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym,
DO UŻYTKU NA ZEWNĄTRZ
•  spirale i pałeczki nasączone środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
•  środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania.
DO STOSOWANIA W POMIESZCZENIACH, NA ZEWNĄTRZ I W NIEWIELKICH POMIESZCZENIACH GOSPODARSKICH

•  lampy owadobójcze, działające na zasadzie promieniowania UV oraz specjalnej siatki rażącej na insekty. Ich zastosowanie jest nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt.

UWAGA DLA ZDROWIA!

Produkty biobójcze na komary używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia, dlatego:
•  kupując takie produkty, zwracaj uwagę czy produkt jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Brak pozwolenia na obrót tym środkiem oznacza potencjalne niebezpieczeństwo stosowania. Chcesz się upewnić, czy produkt jest dopuszczony? Sprawdź etykietę produktu lub poszukaj informacji urzędowym wykazie>>>
•  czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content