JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

NIE WPADAJ W PANIKĘ, ZACHOWAJ ROZSĄDEK. KLESZCZ NA TWOIM CIELE NIE MUSI OZNACZAĆ KŁOPOTÓW POD WARUNKIEM, ŻE POZBĘDZIESZ SIĘ GO WE WŁAŚCIWY SPOSÓB.

Kleszcze najczęściej możesz spotkać w pobliżu drzew liściastych, w gęstych zaroślach, na łąkach i w parkach miejskich, gdzie pojawiają się, jak tylko temperatura otoczenia osiągnie 0 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom nie atakują z wysoka tylko z poziomu traw i niskich krzewów. Szczególnie aktywne są w dwóch okresach: między kwietniem i majem oraz od września do października.

KLESZCZE NIE DZIAŁAJĄ SZYBKO

Zanim się wkłują, nawet przez kilka godzin wędrują po ciele ofiary, szukając dobrze ukrwionych, pokrytych cienką skórą miejsc, takich jak poły podkolanowe, pachy i pachwiny, kark i skóra u nasady włosów. Atak intruza trudno jest początkowo zauważyć, bo ugryzienie jest bezbolesne. O tym, że nosisz małego krwiopijcę, zorientujesz się, dopiero kiedy najedzony napęcznieje.

CO WÓWCZAS ROBIĆ?

Nie smaruj wkłutego kleszcza masłem czy alkoholem, nie wyciskaj go ani nie zgniataj. W ten sposób tylko pogorszysz sytuację. Usuń go, używając pęsety lub specjalnej pompki czy „lassa” (kupisz je w aptece). Kleszcza trzeba chwycić jak najbliżej skóry, a następnie wyjąć lekko łukowatym ruchem (nie wolno go wykręcać) Jeśli w naszym ciele po wyjęciu kleszcza wciąż tkwi jego główka, ją także wyjmujemy, dokładnie takim samym ruchem. Miejsce po ugryzieniu dezynfekujemy i obserwujemy przez kilka kolejnych dni. Do lekarza należy się zgłosić gdy pojawi się rumień oraz gdy zauważymy u siebie objawy grypopodobne (senność, zaburzenia koncentracji lub równowagi).

SKĄD TEN LĘK PRZED KLESZCZAMI?

Przyczyną są choroby, które kleszcze przenoszą, żerując na swoich żywicielach – ssakach: borelioza z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu. Objawem tej pierwszej jest charakterystyczny rumień wędrujący: zaczerwienienie sięgającej ponad 5 cm, które pojawia się po 1-3 tygodniach od ugryzienia. Mogą towarzyszyć mu objawy podobne do grypy. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Zleci badania mające wykluczyć chorobę: wpierw na obecność przeciwciał IgM lub IgG, a jeśli wynik będzie pozytywny, skieruje cię na test potwierdzający: Western-blot. Boreliozę można skutecznie i szybko wyleczyć antybiotykami. Odkładanie kuracji na później daje szansę rozwinąć się chorobie, która niewłaściwie leczona może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Natomiast odkleszczowe zapalenie mózgu to schorzenie, które zdarza się co prawda znacznie rzadziej niż borelioza, ale niesie ze sobą dużo większe zagrożenie. Może prowadzić do zakażenia układu nerwowego, trwałego jego uszkodzenia, a nawet śmierci. Na KZM nie ma lekarstwa. Jedyne leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby. Dlatego osobom szczególnie narażonym na kontakt z pajęczakiem specjaliści zalecają szczepionkę.

ROZSĄDEK PRZEDE WSZYSTKIM

Na szczęście nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób. Ryzykować jednak nie warto. Dlatego wychodząc w jego tereny łowieckie, zabezpiecz się: włóż długie spodnie, zakryj ramiona i głowę, zabezpiecz stopy i zastosuj odpowiednie repelenty. A po powrocie do domu koniecznie weź porządny prysznic i poproś bliską ci osobę, żeby dokładnie obejrzała twoje ciało.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content