KLESZCZE: FAKTY I MITY

JAK CO ROKU, W OKRESIE WIOSENNO-LETNIM POWRACA TEMAT KLESZCZY I ZAGROŻEŃ Z NIMI ZWIĄZANYCH. WARTO JUŻ TERAZ ZAINTERESOWAĆ SIĘ TYM TEMATEM, PONIEWAŻ ŁAGODNE I KRÓTKIE ZIMY SPRZYJAJĄ PRZETRWANIU TYCH PAJĘCZAKÓW, CO OZNACZA, ŻE MOGĄ ONE ATAKOWAĆ NAS CORAZ WCZEŚNIEJ.  

OBALAMY MITY

Wokół kleszczy narosło wiele mitów, które wymagają zweryfikowania, żeby dowiedzieć się, czy rzeczywiście są one tak strasznymi krwiopijcami?

KLESZCZE SPADAJĄ Z DRZEW
120-150 cm – takie wysokości zwykle okupują kleszcze by atakować kark ofiary. Nie skaczą z drzew – można je „spotkać” w trawach i krzewach.

TŁUSZCZ POMAGA USUNĄĆ KLESZCZA
Nie! Podobnie nie atakujemy ich benzyną, spirytusem czy innymi substancjami. Zamiast pozbyć się kleszcza, zmusimy go do wymiotów, co zwiększy ryzyko infekcji.

KAŻDY KLESZCZ TO NOSICIEL CHORÓB
10-15% – taki odsetek kleszczy może być zakażony chorobotwórczymi zarazkami, np.: kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy czy babeszjozy.
100 na 800 – tyle gatunków kleszczy ma takie zdolności.

JASNE KOLORY PRZYCIĄGAJĄ KLESZCZE
Ani jasne, ani ciemne, bo kleszcze są ślepe. Polują korzystając ze zmysłu węchu, który działa u nich jak radar. Ale… na jasnym kolorze łatwiej jest go wypatrzyć.

UKĄSZENIE KLESZCZA BOLI
Ślina kleszcza zawiera środki znieczulające, co pozwala im na spokojną egzystencję na żywicielu po wkłuciu się.

FAKTY, CZYLI JAK Z NIMI WALCZYĆ?

UWAŻAJ, GDZIE STĄPASZ!
Omijaj przydrożne krzaki i trawy, ponieważ mogą skrywać się w nich kleszcze.

PANCERZ ANTYKLESZCZOWY, CZYLI UBRANIE
Długie nogawki, rękawy, kapelusz – prosty, a skuteczny „zakaz wstępu” dla kleszczy. Na odsłonięte miejsca ciała warto zastosować środek odstraszający, pozwalający na kilka godzin spokojnie cieszyć się naturą.

GDY JUŻ ZAATAKUJE…
Nie usuwaj kleszcza palcami, nie zgniataj nie wyciskaj i nie przypalaj. Eksmisji dokonaj tylko pęsetą albo specjalnym urządzeniem – lassem. Następnie zdezynfekuj ranę wodą utlenioną albo spirytusem salicylowym.

 

CZAS CZUJNOŚCI
2-3 tygodnie – jeśli w tym czasie wystąpią objawy grypopodobne, zgłoś się do lekarza – mogło dojść do zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content