BALNEOLOGIA, CZYLI ZDROWIE DZIĘKI WODZIE SIARCZKOWEJ!

NATURALNE METODY LECZENIA CIESZĄ SIĘ SPORYM ZAINTERESOWANIEM, JEDNAK PRAWDZIWY RENESANS PRZEŻYWA OBECNIE BALNEOLOGIA. SEKRETEM POPULARNOŚCI TERAPII Z WYKORZYSTANIEM WÓD PODZIEMNYCH ORAZ BOROWIN JEST NIEWĄTPLIWIE POSTĘP WIEDZY, KTÓRY PRZEJAWIA SIĘ ROZSZERZENIEM ZAKRESU LECZONYCH SCHORZEŃ I STOSOWANYCH METOD.

Właściwości wód leczniczych doceniono już w starożytności ale wykorzystuje się je także współcześnie. Minerały zawarte w wodzie wnikając w głąb skóry, łagodzą rozmaite dolegliwości oraz wpływają korzystnie na urodę. W ofertach sanatoriów i uzdrowisk znajduje się wiele zabiegów – począwszy od kuracji pitnych i inhalacji, poprzez okłady z wykorzystaniem leczniczych właściwości błota, borowiny, gliny, na zdrowotnych kąpielach skończywszy.  Tym razem jednak skupimy się na wodach siarczkowych i ich wpływie na zdrowie i kondycję naszego organizmu.

„W obecnej dobie głównym wskazaniem do stosowania kąpieli w wodach siarczkowych są: choroby układu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym, przewlekłe choroby zapalne – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów o mniejszej aktywności, niektóre choroby skóry, wybrane choroby układu nerwowego i zespoły bólowe oraz zaburzenia krążenia obwodowego o charakterze miażdżycowym… „

Zakład Reumatologii i Balneologii Collegium Medium UJ
Dr hab. med. Piotr Głuszko

DZIAŁANIA MIEJSCOWE

Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową poprzez łagodne złuszczanie naskórka a następnie stymulację procesów odnowy. Działanie to wspomagają  bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry, wyrażające się odczynem naczynioruchowym – zaczerwienieniem, utrzymującym się do około 2 godzin.

DZIAŁANIA OGÓLNE

Po przeniknięciu przez warstwy  skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków i poprawa ruchomości stawów. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.

Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania czyli powierzchni ciała. Uznaje się że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większa jego wchłanialność.

KORZYŚCI

Woda siarczkowa ujawnia swoje korzyści przy leczeniu m.in.:

– zwyrodnień stawów i kręgosłupa,
– reumatoidalnych zapaleń stawów,
– zesztywniających zapaleń stawów kręgosłupa i innych układowych chorób tkanki łącznej,
– stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu,
– przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych,
– zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego,
– cukrzycy,
– dny moczanowej,
– miażdżycy,
– chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady,
– chorób ginekologicznych.


Kurację siarczkową można stosować nie tylko w sanatoriach i uzdrowiskach ale również we własnym domu, używając kosmetyków opartych na siarce. Produktach w których stosuje się wielokierunkowe działanie wody siarczkowej i specjalnie dobrane składniki aktywne (m.in. borowina, biała i zielona glinka, oczar, kora wierzby) zostają wykorzystywane do pielęgnacji różnych rodzajów skóry. Oprócz działania pielęgnacyjnego-nawilżającego, wykazują działania bakteriobójcze i grzybobójcze oraz hamujące łojotok co sprawia, że sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i skóry ze zmianami trądzikowymi. Kosmetolodzy i dermatolodzy polecają kosmetyki z wodą siarczkową także do pielęgnacji skóry suchej, zrogowaciałej, z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej i cellulitu.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content