Lody są dobre, ale…

WIĘKSZOŚĆ Z NAS UWAŻA, ŻE LODY TO NIE TYLKO SMACZNY, ALE RÓWNIEŻ ZDROWY DESER. DLATEGO W SEZONIE LETNIM ZAJADAMY SIĘ NIMI CAŁYMI RODZINAMI, PRZEBIERAJĄC W SMAKACH I KONSYSTENCJACH ORAZ ŁĄCZĄC JE Z RÓŻNYMI DODATKAMI. ALE CZY LODY TO RZECZYWIŚCIE ZAWSZE DOBRY WYBÓR DLA ZDROWIA?

SKĄD SIĘ WZIĘŁY LODY?

Jedne legendy mówią, że lody podawane były na dworze cesarza Nerona, inne zaś głoszą, iż ich receptura dotarła do Europy z Marco Polo w 1295, po jego podróży do Chin.
Pierwsze zapiski o produkcji lodów pochodzą z Włoch w okresie renesansu. Wśród ówczesnych deserów lody były niezwykłym przysmakiem, dostępnym tylko dla najbogatszych obywateli –  ich produkcja była bardzo kosztowna ze względu na konieczność sprowadzania z gór lodu – składnika  niezbędnego w procesie mrożenia.
Lody zostały ulubionym deserem europejskiej arystokracji w XVII wieku. Stało się to za sprawą dworu Ludwika XIV, który rozpropagował modę na lody.
Przełom w produkcji lodów nastąpił w połowie XIX wieku, stało się to dzięki dwóm wydarzeniom: W 1843 roku zbudowano  pierwszą maszynę do lodów,  zaś w 1870 roku powstały pierwsze chłodziarki.

CZY LODY SĄ ZDROWE?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, bo lody lodom nie równe… Naturalne składniki tego zimnego deseru, takie jak  śmietana, jaja, czy owoce na pewno nam nie zaszkodzą (oczywiście pod warunkiem, że zachowamy umiar w ilości spożywanych lodów).

Problem natomiast stanowią składniki dodawane do lodów, produkowanych na skalę przemysłową. Tu szczególnie trzeba uważać na substancje dodatkowe, których zdecydowanie należy unikać w zdrowej diecie.
•    olej palmowy – ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają otyłości, cukrzycy i zwiększają ilość złego cholesterolu,
•    glicerole ze względu na działanie rakotwórcze,
•    guma ksantanowa (E415) – jej spożycie w dużych ilościach może powodować zatrucia pokarmowe, wzdęcia, biegunki oraz wysypki na ciele.
Należy również uważać na obecność sztucznych aromatów, emulgatorów i barwników. Najlepiej, aby zapach, smak, konsystencja i piękny kolor naszych lodów był wynikiem ich składu opartego na naturalnych składnikach.
Wybór odpowiednich lodów dla osób z alergiami pokarmowymi to również nie lada wyzwanie! Obowiązuje tu zasada dokładnego czytania składów przed zakupem tych zimnych deserów. Ponadto trzeba uważać na jeszcze jedną sprawę: w skład lodów coraz częściej wchodzą egzotyczne owoce, warzywa, przyprawy a nawet kwiaty, które mogą wywołać u nas reakcję alergiczną!

DLACZEGO WARTO ZAJADAĆ SIĘ LODAMI?

Lody to jedne z najmniej kalorycznych deserów. Porcja sorbetu to ok. 80 kcal, zaś  dwie gałki lodów  śmietankowych to ok. 150 kcal.
Bardziej kaloryczne są lody z pełnotłustego mleka oraz takie, których smak jest dodatkowo wzbogacany tłuszczami czy cukrami. Uważać trzeba również na lody, w których składzie znajdują się bakalie, kakao czy ciasteczka – dzięki nim wartość kaloryczna porcji lodów rośnie.

Ale, niezależnie od kalorii – ich skład sprawia, ze lody warto jeść!
•    białko i węglowodany dają siłę naszym mięśniom siłę,
•    wapń buduje i odżywia nasze kości
•    magnez wspiera nasz układ nerwowy i mięśniowy
•    cukier (w odpowiedniej ilości) wspiera pracę naszego mózgu
•    witaminy z grupy B wspomagają nasz układ nerwowy

Ponadto lody działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie – laryngolodzy zalecają  ich jedzenie po zabiegu usunięcia migdałków.

NA CO TRZEBA UWAŻAĆ?

Ponieważ drastyczna zmiana temperatur może być dla naszego gardła niebezpieczna i prowadzić do rozwoju anginy, najlepiej jeść lody w chłodnym pomieszczeniu, unikając upalnych temperatur.

Dużym problem są zatrucia pokarmowe po spożyciu lodów. Dzieje się tak w przypadku niewłaściwego przechowywania lodów, podczas którego może dojść do namnażania się chorobotwórczych bakterii: pałeczek Salmonelli, pałeczek okrężnicy, bakterii gronkowca złocistego i laseczek jadu kiełbasianego. Dlatego nigdy nie kupuj lodów z niewiadomego pochodzenia, zaś wybierając ten zimny deser w sklepowej chłodni zwróć uwagę na jego opakowanie: nie może być uszkodzone ani oszronione.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content