CZYM SIĘ ZAJMUJE DIETETYK?

 

NASZ EKSPERT: Magdalena Najbar, dietetyk


MASZ PROBLEMY Z NADWAGĄ? CHOROBA WYMUSZA NA TOBIE ŻYWIENIOWE OGRANICZENIA? A MOŻE CHCESZ NABRAĆ MASY MIĘŚNIOWEJ? POMOCY SZUKAJ U DIETETYKA. TYLKO JAK GO WYBRAĆ?

W Polsce zawód dietetyka wciąż nie posiada jasno sprecyzowanych regulacji prawnych. Dyplom tej specjalności można uzyskać na uczelniach wyższych i w szkołach policealnych, ale też po kilkutygodniowym kursie. Tymczasem jakość wykształcenia tego specjalisty ma duże znaczenie, bo w tej dziedzinie potrzebna jest wiedza nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale również medycyny, biochemii czy psychologii.

O fachowości owego specjalisty świadczą też doświadczenie, odbyte kursy i szkolenia, także z zakresu stosowania konkretnych metod czy leczenia schorzeń. Nie wahaj się więc pytać danego eksperta o posiadane kwalifikacje, zwłaszcza gdy na coś chorujesz.

Zanim wybierzesz się na wizytę, spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o danym dietetyku. Sprawdź, czy posiada stronę internetową, prowadzi blog albo udziela się na forach – czytając wpisy, możesz upewnić się, czy odpowiada ci jego styl bycia, podejście do pacjentów lub promowane metody.

NA NFZ CZY PRYWATNIE?

Żeby skorzystać z wiedzy dietetyka w ramach ubezpieczenia powszechnego, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu albo specjalisty, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poradnie specjalistyczne najczęściej działają przy ośrodkach zajmujących się chorobami metabolicznymi, w których leczeni są chorzy na cukrzycę czy otyłość. Prywatnie za konsultację zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od lokalizacji gabinetu czy charakteru wizyty.

WARTO SKORZYSTAĆ Z PORAD, GDY…

• chęci modyfikacji nawyków żywieniowych
• zmiany stylu życia, np. na aktywny
• nadwagi i otyłości
• zwiększenia masy ciała
• efektu jo-jo
• nadciśnienia tętniczego
• cukrzycy
• podwyższonego cholesterolu
• problemów żołądkowych
• dny moczanowej
• niedoborów żywieniowych
• zaburzeń odżywiania, np. anoreksji, bulimii
• uzależnienia od słodyczy
• ciąży, karmienia piersią

JAK WYGLĄDA WIZYTA?

Dietetyk wypyta cię m.in. o stan zdrowia, stosowane diety. Zgłębi też twój dzienniczek żywieniowy i badania lekarskie. Następnie wykona pomiary wagi, wzrostu, obwodów, przeanalizuje skład ciała. W ten sposób określi procentową zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz wody w ciele. Efektem badań będzie ustalenie strategii działania: opracowanie przez specjalistę spersonalizowanego programu żywieniowego dopasowanego do twoich indywidualnych potrzeb, czyli uwzględniającego stan zdrowia, preferencje żywieniowe i styl życia. Na koniec dietetyk wyznaczy ci termin kolejnego spotkania.

KONIECZNIE ZABIERZ ZE SOBĄ

1. Dzienniczek żywieniowy (zapis wszelkich zjedzonych produktów oraz napojów z trzech ostatnich dni). Wzór często znajdziesz do wydrukowania na stronie gabinetu lub placówki.
2. Aktualne badania, w tym krwi i moczu, ale też specjalistyczne, zwłaszcza jeśli wizyta związana jest z ustawieniem żywienia pod kątem konkretnej choroby.
3. Nazwy i zalecenia dotyczące przyjmowania leków i suplementów, także tych, które nie zostały przepisane przez lekarza.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content