SKLEROTERAPIA – SPOSÓB NA ŻYLAKI

UCZUCIE ZMĘCZONYCH NÓG, MAŁE PAJĄCZKI NA ŁYDKACH – TAK ZAZWYCZAJ ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY Z ŻYLAKAMI. JEDNĄ Z PROSTSZYCH, NIEOPERACYJNYCH METOD WALKI Z NIMI JEST SKLEROTERAPIA. ZOBACZ, KOMU SIĘ PRZYDA TAKI ZABIEG I JAK ON WYGLĄDA, KROK PO KROKU.

CO TO JEST SKLEROTERAPIA?

To zabieg podczas którego lekarz cieniutką igłą wkłuwa się w nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne i podaje w nie preparaty. Dzięki nim żyły się sklejają bądź zatykają przekształcającym się w piankę lekiem, przestaje przez nie przepływać krew, więc przestają być widoczne. Ich zadania przejmują inne, położone głębiej i zdrowe żyły. Nogi wyglądają i czują się lepiej.

DLA KOGO SKLEROTERAPIA?

Zamykanie naczyń żylnych przy pomocy wkłuć można przeprowadzać zarówno na wstępnym etapie choroby, kiedy na łydkach czy pod kolanami są widoczne jedynie małe pajączki. Wtedy lekarze zazwyczaj wybierają skleroterapię płynową, pozwalającą podać preparat przez najcieńsze igły i w najwrażliwsze miejsca: wokół kolan czy kostki. Przy bardziej zaawansowanej chorobie żylnej częściej podaje się tzw. pianki, szczelniej wypełniające i zamykające światło naczyń. Obie metody łączy się też ze sobą albo z np. laseroterapią. Skleroterapię stosuje się również do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych oraz jako leczenie owrzodzeń żylnych podudzi. To rodzaj płytkich ran tworzących się przy przewlekłej niewydolności żylnej. Zabieg skleroterapii zamyka wtedy niewydolne żyły powierzchowne i pomaga w wyleczeniu rany. Więcej, systematyczne leczenie żył przez skleroterapię oddala powstanie takich owrzodzeń. Zabieg można stosować u chorych w podeszłym wieku, ze schorzeniami, stanowiącymi przeciwwskazanie do zabiegów chirurgicznych.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?

Skleroterapię najlepiej jest  robić jesienią lub w zimie, ponieważ w okresie zabiegu i po nim, czyli w czasie rekonwalescencji, należy unikać wystawiania ostrzykiwanych nóg na światło słoneczne.

Pierwszym etapem jest wizyta u flebologa, który kwalifikuje chorego do zabiegu i wybiera najlepszy jego typ. Podczas tej konsultacji wykonuje się badania krwi i usg układu żylnego głębokiego i powierzchniowego. Przed samym zabiegiem wystarczy się wykąpać – nie golimy nóg i i nie smarujemy ich kosmetykami.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Zazwyczaj trwa 20-30 minut i nie boli. Pacjent leży, a lekarz pod kontrolą wzroku, USG oraz podświetlaczy naczyniowych podaje preparat do zmienionych naczyń. Wkłuć jest zazwyczaj kilka lub kilkanaście. Zazwyczaj do wyleczenia potrzebnych jest 2-10 zabiegów. Kolejne ostrzyknięcia mogą być wykonane w tej samej okolicy po minimum 3 tygodniach, a na drugiej kończynie nawet następnego dnia.

EFEKTY PO SKLEROTERAPII

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcia naczynia. Zamykanie się go trwa kilka tygodni, a wchłanianie się nawet kilka miesięcy. Wtedy też pojawia się optymalny efekt. Zaraz po zbiegu mogą pojawić się siniaki i niewielka bolesność oraz świąd.

JAK DBAĆ O NOGI PO ZABIEGU?

Natychmiast po zabiegu na nogę zakłada się specjalną pończochę uciskową, dobraną przez lekarza. Potem należy się udać na długi spacer, nawet dwugodzinny. To uruchamia pompę mięśniową i wspomaga rozprowadzanie podanego preparatu w żyłach. Pończochy nie należy zdejmować pierwszej nocy. Później stosuje się ją przez 2-4 tygodni, w ciągu dnia. W kolejnych dniach zaleca się umiarkowaną aktywność, jak spacery, nordic walking. Należy unikać dyscyplin siłowych i przegrzewania skóry np. w saunie czy gorącej kąpieli.

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content