Na co choruje macica?

ENDOMETRIOZA, NOWOTWÓR, MIĘŚNIAKI – TO NAJPOPULARNIEJSZE CHOROBY MACICY. CZYM SIĘ OBJAWIAJĄ, JAK JE LECZYĆ I JAK IM ZAPOBIEGAĆ? OTO MINIPORADNIK.

Macica jest szczególnym narządem. Stworzona przez naturę do wydawania na świat człowieka podlega silnym wpływom hormonów, dlatego wymaga regularnej kontroli i wzmożonej uwagi. Pierwsze badanie ginekologiczne (oczywiście w wersji minimum) powinno się przeprowadzać już u 10-letnich dziewczynek, by w porę ocenić stan narządów rodnych. Zwykle jednak wszelkie dolegliwości pojawiają się od momentu dojrzewania aż po czas pomenopauzalny. Na co zwrócić uwagę?

ENDOMETRIOZA – TRUDNA DIAGNOZA

O tym, że naszym problemem jest endometrioza, mogą świadczyć niełatwe do zdiagnozowania objawy, takie jak ból podczas stosunku i w trakcie wypróżnienia czy oddawania moczu, nieznośne bóle miesiączkowe czy bardzo obfite miesiączki. Endometrioza to zaburzenie polegające na tym, że komórki endometrium (wyściółki macicy) przedostają się do innych miejsc w organizmie, np. pęcherza, przestrzeni trzewnej, a nawet płuc czy skóry. Podczas miesiączki zaczynają krwawić (jak komórki w macicy), krew nie ma jednak odpływu i tworzą się zrosty międzynarządowe, co powoduje ból. Zastanawiasz się, jak endometrioza wpływa na możliwość zajścia w ciążę? Mogą wystąpić problemy z płodnością, ponieważ endometrioza dotyczy też jajnika, którego defekt obniża płodność. Jeśli diagnoza brzmi: endometrioza, zwykle stosuje się leki hormonalne (antykoncepcja). Można też operacyjnie usunąć zrosty. Endometrioza to choroba, przy której istotna jest dieta, czyli np. wykluczenie czerwonego mięsa i nabiału. Mimo leczenia może jednak nawracać.

NOWOTWÓR – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ

Nowotwór szyjki macicy daje o sobie znać, gdy jest już w zaawansowanej postaci – pojawia się np. krwawienie i ból. Leczenie na wczesnym etapie choroby przynosi pozytywne efekty, dlatego warto mu zapobiegać, robiąc coroczną cytologię i szczepiąc się (także dziewczynki) przeciwko wirusowi HPV, który tę chorobę wywołuje.
Z kolei nowotwór macicy jest rzadszy i mniej niebezpieczny. Objawy raka trzonu macicy to nieregularne i obfite ropne upławy, plamienia i krwawienia przed menopauzą lub w ciągu sześciu miesięcy do kilku lat, po ustąpieniu miesiączki. Nowotwór macicy nieleczony grozi tym, że powstaną przerzuty do innych narządów w obrębie miednicy czy do węzłów chłonnych. Leczenie choroby polega zwykle na chirurgicznym usunięciu macicy oraz zastosowaniu chemioterapii. W niezaawansowanym stadium, gdy kobieta planuje zajście w ciążę – udaje się zachować organ. Nowotwór macicy daje szansę na pełne wyleczenie u większości pacjentek.

MIĘŚNIAK – KŁOPOT DO WYLECZENIA

O tym, że mamy mięśniak na macicy (łagodny guz – włókniak), początkowo możemy nie wiedzieć, ponieważ nie daje on żadnych objawów. Z czasem jednak mogą wystąpić silne krwawienia miesiączkowe i ból w podbrzuszu. Gdy lekarz stwierdzi, że mięśniak macicy jest zaawansowany, konieczna bywa operacja. W wielu przypadkach można ją przeprowadzić metodą laparoskopową – małoinwazyjną, przez niewielkie nacięcie powłok ciała, lub metodą embolizacji (odcięcie dopływu krwi do guza, co powoduje jego obumarcie).

Może się też zdarzyć, że mięśniak macicy zostanie wykryty w ciąży. Zwykle wówczas nie powoduje żadnych dolegliwości, choć w małym stopniu zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Lekarze zalecają obserwację stanu macicy, ponieważ w ciąży nie jest wskazane podejmowanie jakiegokolwiek leczenia mięśniaków. Po porodzie mięśniaki zazwyczaj samoistnie zmniejszają się. Możliwa jest też sytuacja, choć rzadka, że mięśniak wystąpi na jajniku. Zmiany zazwyczaj pojawiają się na jednym jajniku i są niewielkie. Często trudno je u siebie zaobserwować.
Leczenie u młodych kobiet polega na usunięciu chorego jajnika, by zachować zdolności rozrodcze. Gdy jednak mięśniak jajnika współtowarzyszy zmianom w macicy, usuwa się oba narządy, choć coraz częściej udaje się zachować macicę dzięki nowoczesnym metodom leczenia.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content