CHOROBY WYWOŁYWANE PRACĄ PRZY KOMPUTERZE

TO, ŻE CZŁOWIEK W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE WYGLĄDAŁ INACZEJ, JEST JUŻ RACZEJ PRZESĄDZONE. DŁUGIE GODZINY SPĘDZANE PRZY KOMPUTERZE CZY ZE SMARTFONEM W RĘKU, BEZ DAWKI RUCHU SPRAWIĄ, ŻE Z HOMO SAPIENS STANIE SIĘ HOMO COMPUTERUS. NA EWOLUCJĘ ZAPEWNE NIE MAMY WPŁYWU, ALE MOŻEMY ZADBAĆ O KONDYCJĘ ORGANIZMU I COFNĄĆ SKUTKI ZWIĄZANE Z NADUŻYWANIEM URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH.

O tym, że pora zmienić nawyki związane z pracą przy komputerze czy podczas spędzania wolnego czasu z telefonem w dłoni, świadczy ból i uczucie dyskomfortu. To znak, że trzeba natychmiast zacząć działać!

SZYJA SMARTFONOWA

Ze zjawiskiem, które potocznie określa się mianem szyi smartfonowej, mierzą się te osoby, które zbyt długo pozostają w pozycji ze spuszczoną głową i przygarbionymi plecami. A trzeba wiedzieć, że głowa waży nawet 5 kg! Gdy pochylamy się nad ekranem komórki, nadwyrężamy odcinek szyjny kręgosłupa. Mięśnie, nawet wytrenowane, nie utrzymają długo głowy w takiej pozycji. Z czasem następuje więc nienaturalne pogłębienie szyjnej lordozy kręgosłupa, co może skutkować bólami karku i drętwieniem rąk. Problem dotyczy też najmłodszych.

Szyja smartfonowa u dziecka jest poważnym problemem, ponieważ grozi wczesnym zwyrodnieniem kręgosłupa, a to może prowadzić nawet do kalectwa. Aby temu zaradzić, trzeba podnosić dłoń ze smartfonem na wysokość oczu. Ponieważ jest to na dłuższą metę niewygodne, najlepiej znaleźć sobie inne, zdrowsze zajęcie. Ale łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić w życie. Dlatego warto relaksować napięte mięśnie, wykonując łagodne skręty szyi, kiwając i kręcąc głową. Najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, który pomoże zaplanować indywidulaną terapię.

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Zespołem cieśni nadgarstka określa się stan zapalny ścięgna w nadgarstku, wynikający z przeciążenia ręki podczas np. wielogodzinnej pracy przy komputerze. Gdy pojawi się ból kciuka, palca wskazującego i połowy serdecznego, nigdy małego, to znak, że dopadła nas ta dokuczliwa przypadłość. Ból utrudnia ruszanie chorą ręką, czujemy jej osłabienie. Dolegliwości nasilają się nocą – gdy ręka jest uniesiona ku górze, pojawia się mrowienie, drętwienie.

Ulgę przynosi opuszczenie ręki. Cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka pomogą ćwiczenia, które można wykonywać w domu i podczas pracy. Polegają one na napinaniu zewnętrznych mięśni rąk, przy wyprostowanych łokciach i rękach na wysokości oczu – dłonie muszą być złączone palcami. Najprostsze ćwiczenie polega na potrząsaniu rękami tak, jakbyśmy chcieli je osuszyć bez ręcznika. Gdy jednak zespół cieśni nadgarstka dokucza mimo ćwiczeń i stosowania leków oraz maści przeciwzapalnych, może się okazać, że jest konieczna operacja (to zwykle szybki i nieduży zabieg). Po operacji do pracy można wrócić po ok. 6 tygodniach, gdy operowano rękę niedominującą (np. lewą u praworęcznych), a po 2–3 miesiącach, gdy zabieg dotyczył ręki dominującej.

ZWYRODNIENIE KRĘGOSŁUPA

Kto pracuje i odpoczywa na siedząco przed komputerem, musi się liczyć z tym, że grozi mu zwyrodnienie kręgosłupa w odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Jego objawy to ból pleców, kłujący ból promieniujący do jednej nogi, ograniczenie ruchomości szyi, mrowienie i drętwienie rąk. Gdy nie dbamy o zdrowy ruch i właściwą postawę, tkanki tworzące elastyczne połączenia między kręgami kręgosłupa przedwcześnie się zużywają, co powoduje ból i ogranicza ruchomość, powodując zwyrodnienie kręgosłupa. W tym wypadku pomogą ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa, wykonywane pod okiem trenera i po konsultacji u ortopedy. Ważna jest też poprawa warunków ergonomii pracy, np. ortopedycznie dopasowane krzesło do pracy przy biurku. Także w domu, podczas snu, można ograniczać postępujące zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Tradycyjną poduszkę warto zastąpić ortopedyczną, z zagłębieniem, które dopasuje się do kształtu głowy i karku.

SYNDROM SICCA

Syndrom sicca, czyli zespół suchego oka, zagraża osobom spędzającym wiele godzin dziennie przed monitorem komputera. Już 4 godziny takiej pracy oznacza dla gałek ocznych około 15 000 ruchów! Suchość oczu odczuwamy także po przebudzeniu. Wtedy występuje uczucie pieczenia, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie. Wszystkiemu winne jest przeciążenie oczu: zbyt rzadkie mruganie, jaskrawe światło, wytężona praca. Syndrom sicca może doprowadzić do tego, że nastąpi zmętnienie rogówki i utrata wzroku.

Należy w porę temu przeciwdziałać! W tym celu należy stosować np. krople do oczu na suchość oka. Chronią one powierzchnię gałki ocznej powłoką, która nawilża oko, poza tym odbudowuje naturalny film łzowy. Podczas długich sesji przy monitorze często mrugajmy powiekami, używajmy dużej czcionki i ćwiczmy oczy. Wpatrujmy się naprzemiennie w przedmioty bliskie i po chwili sporo od nas oddalone. Można też mocno zaciskać powieki i zdecydowanie je otwierać lub szczelnie zasłaniać oczy dolną częścią dłoni, z naciskiem aż do momentu, gdy znikną spod powiek kolorowe plamki.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content