JAK ZOSTAĆ PRZYJACIELEM SWOJEGO SERCA?

JEDNYM Z NAJGROŹNIEJSZYCH ZAGROŻEŃ DLA NASZEGO SERCA JEST CHOROBA WIEŃCOWA, ZWANA RÓWNIEŻ CHOROBĄ NIEDOKRWIENNĄ LUB PRZEWLEKŁĄ NIEWYDOLNOŚCIĄ SERCOWĄ. W JEJ WYNIKU DO SERCA NIE JEST DOSTARCZANA WYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ TLENU, CO JEST PRZYCZYNĄ  JEGO NIEDOSTATECZNEGO UKRWIENIA.

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Umożliwia sprawny przepływ krwi w naczyniach. Dzięki niemu właśnie do tkanek i organów dociera tlen oraz składniki odżywcze. Serce zaczyna bić już po 21 dniach od poczęcia. W czasie życia uderza przeciętnie 2,5 miliarda razy. W przeciągu jednej minuty serce uderza około 70 razy, by przepompować prawie 5 litrów krwi.
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią przyczynę około połowy wszystkich zgonów w Polsce, przy czym prawie co piąty zgon będący następstwem tych chorób dotyczy osób poniżej 65 roku życia. Jedną z przyczyn tak wysokiej umieralności jest niedostateczna wiedza społeczeństwa na temat choroby niedokrwiennej serca. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

PRZYCZYNY

Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest miażdżyca. W naczyniach wieńcowych osób chorych odkłada się materiał tłuszczowy, który spowalnia przepływ krwi i ogranicza jej dopływ do serca.

KTO JEST SZCZEGÓLNIE NARAŻONY?

Ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową rośnie wraz z wiekiem. U kobiet zwiększa się gwałtownie po okresie menopauzy, u mężczyzn zaś po 40. roku życia. Uwarunkowania genetyczne zwiększają ryzyko zachorowania. Jeśli ktoś z krewnych danej osoby cierpiał na to schorzenie w dość młodym wieku (mężczyźni przed 55. rokiem życia, kobiety przed 65.), automatycznie zwiększa się u niej ryzyko jego wystąpienia. Częściej chorują jednak mężczyźni. Dodatkowe zagrożenia niosą za sobą: siedzący tryb życia, palenie papierosów, podniesiony poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, otyłość, spożywanie alkoholu.

OBJAWY

Charakterystycznym objawem przewlekłej choroby wieńcowej jest nietypowy ból w klatce piersiowej, który cechuje duża zmienność, ma on jednak pewne cechy wyróżniające:

→    Gniecenie, dławienie, pieczenie zlokalizowane w klatce piersiowej za mostkiem połączone z uczuciem duszności (dusznica bolesna). Czasem towarzyszy mu niepokój, poty, zasłabnięcie.
→    Przeszywający, promieniujący ból do barków, ramion, a nawet żuchwy, szyi, szczęki lub nadbrzusza. Zlokalizowany jest zamostkowo.
    Ustępuje samoczynnie po odpoczynku lub zażyciu leków.
→    Nasila się w sytuacjach stresowych, po obfitym posiłku, pod wpływem zimna.

Czasem choroba potrafi przebiegać bezobjawowo, a wykryć można ją dopiero podczas badania EKG. Chory nie odczuwa żadnego bólu. Nie podejmuje tym samym leczenia.

STOPNIE ZAAWANSOWANIA CHOROBY

Skala zaawansowania choroby wieńcowej jest czterostopniowa:

  1.    Bóle dławicowe występują tylko podczas ciężkich wysiłków fizycznych.
  2.    Znikome bóle dławicowe pojawiają się podczas zwykłych czynności, np. szybkiego wchodzenia po schodach.
  3.    Znaczne dolegliwości występują już po przejściu 100-200 metrów lub w trakcie wolnego wchodzenia na pierwsze piętro.
  4.    Bóle dławicowe pojawiają się podczas spoczynku lub niewielkiego wysiłku.

LECZENIE

Podstawowymi sposobami leczenia są:

  • Zmiana stylu życia chorego – zaprzestanie korzystania z używek, zwiększenie aktywności fizycznej, leczenie chorób towarzyszących (nadciśnienia, cukrzycy, obniżenie poziomu cholesterolu), walka z nadwagą.

  • Leczenie medykamentami – stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz obniżających cholesterol, a także leków przeciwdławicowych, które zapobiegają objawom dusznicy bolesnej.

  • Zabiegi na tętnicach wieńcowych – pomostowanie naczyń wieńcowych (stworzenie „mostu” omijającego zwężony fragment naczynia) i angioplastyka wieńcowa (na wysokości blaszki miażdżycowej wprowadzany jest balonik, który na kilkanaście sekund zostaje wypełniony płynem i poszerza światło zwężonej tętnicy).

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED CHOROBĄ?

Przede wszystkim nie wolno zapominać o diecie ubogiej w pokarmy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol i sól, a bogatej w błonnik pokarmowy, flawonidy i witaminy. Należy również pamiętać, iż aktywność fizyczna jest niezbędna dla każdego, kto chce zachować zdrowie. U osób, które pracują umysłowo wskazane są ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 30 minut. Ruch chroni przed nadciśnieniem i ma korzystny wpływ na lipidy osocza (redukcja „złego cholesterolu”). Do tego dochodzi oczywiście całkowita rezygnacja z używek.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content