CZEKOLADA, KRÓLOWA SŁODYCZY

KUSI SMAKIEM I WŁAŚCIWOŚCIAMI ODŻYWCZYMI, JEST NAJBARDZIEJ  POŻĄDANĄ SŁODKOŚCIĄ NA ŚWIECIE… CO WARTO WIEDZIEĆ O CZEKOLADZIE I CZY JEST ONA DLA NAS ZDROWA?


SKĄD POCHODZI CZEKOLADA?

Historia czekolady liczy sobie ponad 4000 lat i ma swój początek w starożytnej Mezoameryce. Olmekowie to przedstawiciele jednej z najstarszych cywilizacji w Ameryce Łacińskiej, którzy jako pierwsi odkryli właściwości drzew kakaowych i jako opracowali receptury przyrządzania czekolady z kakao. Czekolada była napojem, który spożywali podczas ceremonii religijnych i z którego korzystali w celach leczniczych.

500 lat później Majowie rozpoczęli uprawę drzew kakaowych dla swoich potrzeb. Początkowo ziarna kakaowca fermentowano i wykorzystywano do produkcji napoju podobnego do piwa. Z czasem zaczęto ziarna prażyć, mielić i zalewać gorącą wodą z dodatkiem wielu przypraw i wina. Co więcej – czekolada świecie środkowoamerykańskich Indian była nie tylko napojem, ale również środkiem płatniczym!

Pierwszym krajem Europy, do którego dotarła czekolada była Hiszpania. Legenda głosi, że hiszpański konkwistador Hernan Cortés przywiózł ziarna kakaowe do swojej ojczyzny w 1528 roku. Hiszpanie również podawali czekoladę w formie napoju, ale by załagodzić jej naturalny, gorzki smak, dodawano do niej cukier i miód. Czekolada gościła wówczas tylko na hiszpańskich stołach możnych związanych z Kościołem lub szlachtą, bo transport kakao i jego obróbka w Europie były niezwykle kosztowne.

Hiszpanie bardzo długo mieli wyłączność na kosztowanie smaku czekolady, do pozostałej części Europy dotarła ona dopiero w 1615 roku. Wówczas to francuski król Ludwik XIII poślubił córkę króla Hiszpanii – Annę, która przywiozła ze sobą na dwór francuski ziarna kakaowca. W ślad za Francją czekolada trafiła do Wielkiej Brytanii, gdzie serwowano ją w elitarnych klubach, tzw. domach czekolady. Uwielbiana przez Brytyjczyków czekolada zdobywała coraz szerszą popularność wśród europejskiej arystokracji.   Za prawdziwy przełom upowszechnienia czekolady uznaje się rok 1929, w którym wynaleziono prasę czekoladową. Dzięki temu czekolada stała się produktem dostępnym dla wszystkich.

ODMIANY CZEKOLADY

Dziś czekolada produkowana jest w trzech podstawowych odmianach:

 1. CZEKOLADA GORZKA
  ma szczególnie wysoką zawartość procentową kakao – co wpływa na jej ciemny kolor. W smaku jest lekko pikantna i gorzka. Nadaje się ona dla wegan, gdyż nie zawiera mleka. Jest uznawana za najzdrowszą odmiane czekolady.
 2. CZEKOLADA MLECZNA
  wykonana jest z masła kakaowego, masy kakaowej, cukru i oczywiście z mleka i produktów mleko pochodnych, które nadają jej kolor jasnobrązowy.
 3. CZEKOLADA BIAŁA
  wytwarzana jest z masła kakaowego, cukru i mleka. W procesie produkcji proszek kakaowy jest usuwany z masy kakaowej, co skutkuje jego charakterystyczną jasną barwą Jest ona najslodszą odmianą czekolady.

CO ZNAJDZIEMY W CZEKOLADZIE?

W czekoladzie można znaleźć ponad 600 substancji mających dobroczynnych wpływ na zdrowie. Są to, między innymi:

 • węglowodany, potas i żelazo zawarte w czekoladzie szybko dodają energii ,
 • magnez dobrze wpływa na układ nerwowy, podnosząc sprawność intelektualną, chroni mięsień sercowy, zapobiegając niedotlenieniu i niedokrwieniu. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwskurczowe.
 • fenylotylamina podnosi poziom serotoniny, co ma wpływ na poprawę nastroju ,
 • teobromina łagodzi kaszel, wspomaga prawidłową pracę nerek i działa delikatnie moczopędnie,
 • cynk wpływa na prawidłową pracę układu odpornościowego,
 • flawonoidy zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia, likwidują stany zapalne oraz zapobiegają chorobom serca i nowotworom,
 • polifenole rozkurczają naczynia krwionośne, ułatwiają przepływ krwi, zapobiegając zatorom i zakrzepom. 

ILE MOŻNA JEŚĆ CZEKOLADY?

Czekolada ma działanie prozdrowotne, jednak ważna jest ilość, którą spożyjemy oraz zawartość kakao. Najlepsze są czekolady w których mamy zawartość kakao na poziomie min. 70% . Takiej czekolady można spożyć do 20g dziennie.

Trzeba również pamiętać, że czekolada może zaszkodzić. Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą ją jeść, powinny jej unikać osoby o wrażliwym układzie trawiennym, a także borykające się z cukrzycą, chorobami pęcherza moczowego i nerek. Wyłączyć czekoladę ze swojego jadłospisu powinny również osoby uczulone na czekoladę oraz zmagające się z refluksem żołądka.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content