RUMIANEK – właściwości lecznicze i zastosowanie

NASZ EKSPERT: Sylwia Jokiel-Szczędzina, mgr farmacji


RUMIANEK POSPOLITY  TO NIEWIELKA ROŚLINA JEDNOROCZNA DORASTAJĄCA DO WYSOKOŚCI 60 CM, POWSZECHNA NIE TYLKO W CAŁEJ EUROPIE, ALE RÓWNIEŻ W AMERYCE PÓŁNOCNEJ, AUSTRALII CZY AZJI. W POLSCE RUMIANEK JAKO CHWAST POLNY ROŚNIE NIEMAL WSZĘDZIE, JEDNAK ZE WZGLĘDU NA SWOJE SZEROKIE ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE I KOSMETOLOGII JEST UPRAWIANY RÓWNIEŻ NA PLANTACJACH.

SUROWIEC LECZNICZNY

Surowcem leczniczym rumianku (MATRICARIA CHAMOMILLA L.) są koszyczki, które zbiera się po zakwitnięciu rośliny ( od maja do lipca), a następnie suszy w zacienionych miejscach w temperaturze do 35 stopni C. Do celów domowych rumianek można zrywać razem z łodygami, a następnie suszyć w bukietach zawieszonych kwiatkami do dołu. Tak wysuszony surowiec należy przechowywać w miejscu suchym, w szczelnym opakowaniu.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Rumianek pospolity wykazuje szereg właściwości leczniczych, które wynikają z zawartości związków czynnych. Zaliczamy do nich przede wszystkim olejek eteryczny, flawonoidy oraz pochodne kumarynowe.

⇒ Przeciwzapalne
Za właściwości przeciwzapalne odpowiada olejek eteryczny zawarty w kwiatostanach rumianku, a ściślej jego dwa główne składniki – bisabolol i spiroeter, w mniejszym stopniu chamazulen, któremu przypisu się działanie przeciwalergiczne.
Działanie przeciwzapalne rumianku było znane już w starożytności, kiedy to stosowano olej rumiankowy do nacierań w przypadku nerwobóli i bólów kostnych.
Obecnie rumianek pospolity stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej (w postaci płukanek), doustnie w zapaleniach układu pokarmowego i dróg moczowych, zewnętrznie w postaci okładów i przemywań w okulistyce w przypadku stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek oraz problemach skórnych (owrzodzenia skóry, rumień i świąd skóry, odleżyny), czy żylakach odbytu.

⇒ Rozkurczające na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych
Za działanie przeciwskurczowe odpowiadają flawonoidy oraz kumaryny, dzięki czemu napar z rumianku zapobiega wzdęciom, działa wiatropędnie i przywraca prawidłową perystaltykę jelit.

⇒ Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Badania wykazały, że chamazulen i bisabolol działają hamująco na wzrost bakterii i grzybów, co pozwala wykorzystać rumianek w postaci okładów i jako składnik maści w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń termicznych I i II stopnia, oparzeń słonecznych i owrzodzeń.

⇒ Przeciwdepresyjne i uspokajające
Napar z rumianku wykazuje właściwości rozluźniające i odprężające, stąd też można go stosować w problemach ze snem i w łagodnych stanach napięcia nerwowego.

RUMIANEK W KOSMETOLOGII

Rumianek jest powszechnym składnikiem maści, kremów, żeli pod oczy i na powieki, toników do twarzy i szamponów. Żele pod oczy z rumiankiem łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienia i pieczenie skóry wokół oczu. Szampony na bazie wyciągu z rumianku są przeznaczone do włosów blond ze względu na swoje właściwości rozjaśniające. Przemywanie twarzy tonikiem zawierającym wyciąg z rumianku powoduje, że cera jest odświeżona i nabiera blasku.

BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA PRZETWORÓW Z RUMIANKU

Stosowanie przetworów z kwiatostanów rumianku nie wywiera szkodliwego działania nawet u niemowląt, jednak należy pamiętać, że składnik olejku eterycznego w rumianku – chamazulen, mimo że działa przeciwuczuleniowo, stosowany zewnętrznie może powodować reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych.

Wyciąg z rumianku należy stosować ostrożnie u pacjentów zażywających doustne leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) ze względu na zwiększone ryzyko krwotoków oraz u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – wodne wyciągi rumianku mogą osłabiać działanie HTZ.

ZBIORY RUMIANKU

Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną, a surowcem jest cały koszyczek. Roślina kwitnie od maja do lipca, zaś koniec czerwca to najlepszy moment na zbiór. Koszyczki kwiatowe rumianku zbieramy najlepiej w godzinach popołudniowych. Zbiór należy przeprowadzać stopniowo, w miarę dojrzewania koszyczków kwiatowych. Należy wybierać te kwiaty, które w pełni się rozwinęły, ale jeszcze nie skierowały swoich białych płatków w dół. Następnie należy je szybko wysuszyć. W tym celu rozkładamy koszyczki cienką warstwą, w cieniu. Następnie wkładamy je do tekturowych pudełek, pamiętając by ich nie ugniatać.

PRZETWORY Z RUMIANKU

Z pozytywnych skutków działania rumianku może korzystać każdy z nas, przygotowując w domu napar z rumianku czy odprężającą kąpiel.

Napar z rumianku
2 łyżki kwiatostanów rumianku zalewamy 2 szklankami wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut, następnie przecedzamy. Tak przygotowany napar możemy pić 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego (w przypadku wzdęć czy kolek). Dodatkowo napar ten można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i w postaci okładów na owrzodzenia, oparzenia, rany i w zapaleniach spojówek.

Kąpiel w rumianku
100g koszyczków rumianku należy zalać 3 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem 15 minut. Tak przygotowany odwar przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. 20-minutowa kąpiel działa uspokajająco, łagodzi podrażnienia skóry i dezynfekuje całe ciało.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content