AROMATYCZNE REPELENTY, czyli jak odstraszyć komary i inne owady.

W CZASIE WIOSENNYCH PRAC NA DZIAŁCE, LETNIEGO WYPOCZYNKU NAD JEZIOREM, CZY PODCZAS JESIENNEGO GRZYBOBRANIA CZĘSTO WSPANIAŁĄ ATMOSFERĘ PSUJĄ BRZĘCZĄCE NAM NAD GŁOWAMI STADA MESZEK, KOMARÓW I INNYCH OWADÓW. AROMATERAPIA JEST JEDNYM Z NAJSKUTECZNIEJSZYCH SPOSOBÓW NA TE PROBLEMY.

Niektóre z olejków są niedocenianym u nas środkiem chroniącym przed ukąszeniami owadów. Komary i meszki mogą stać się prawdziwą plagą wypoczynku, zwłaszcza jeśli odbywa się on nad jeziorami lub w pobliżu terenów podmokłych. Żeby ustrzec się przed ich ukąszeniami stosujemy rozmaite preparaty chemiczne, narażając się na miejscowe odczyny alergiczne albo zapalamy specjalne lampy, które niepotrzebnie zabijają wszystkie, krążące w ich pobliżu owady. Tymczasem z tym problemem łatwo możemy sobie poradzić sięgając po odpowiednie naturalne olejki eteryczne. Można je bezpiecznie stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyjątek stanowią jedynie kobiety w ciąży, u których niektóre olejki mogą działać pobudzająco na macicę. Przy okazji stosowania olejków eterycznych należy przestrzegać jakości leku. Poza czystymi olejkami naturalnymi, istnieje na rynku wiele podróbek, co trzeba sprawdzić zanim się dokona zakupu.

LISTA OLEJKÓW O SILNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH ODSTRASZAJĄCYCH OWADY

OLEJEK BAZYLIOWY

Działa również pobudzająco i wzmacniająco przy zmęczeniu psychicznym i umysłowym. Jest znanym środkiem przeciwbólowym przede wszystkim w bólach głowy, stawów i nerwobólach. Łagodzi lęki i depresje, pobudza siły obronne organizmu. Zapach bazylii jest ostry, ziołowy i mało trwały – w zależności od warunków utrzymuje się od 3 do 24 godzin.

OLEJEK CYTRONELLOWY

Bardzo mocno odstrasza komary. Ponadto działa tonizująco na emocje, zwłaszcza wywołane stresem. Niestety jest on trudno dostępny. Zawiera go w swym składzie preparat aromaterapeutyczny o nazwie Vapomix Z3, firmy Pollena Aroma.

&

OLEJEK PACZULOWY

Działa kojąco i łagodnie pobudzająco oraz moczopędnie. Ma niezwykle silne właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Leczy zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry. Silnie odstrasza owady. Jego zapach jest surowy i cierpki i bardzo trwały – utrzymuje się do 7 dni. Polecam go szczególnie dla skóry suchej.
&

OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ

Przeciwdziała również świądowi po ukąszeniach owadów. Działa pobudzająco i poprawia nastrój. Tonizuje stany emocjonalne. Łagodzi wzdęcia i bóle brzucha. Udrażnia drogi oddechowe, uśmierza bóle głowy i bóle menstruacyjne. Mocno ochładza. Zapach mięty jest wszystkim dobrze znany i mało trwały – w zależności od warunków utrzymuje się od 3 do 24 godzin.

OLEJEK LAWENDOWY

Przede wszystkim przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia w miejscu odczynów po ukąszeniach. Ponadto działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie, ułatwia zasypianie, obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała obrzękom i cellulitowi. Łagodzi też bóle głowy, bóle menstruacyjne i reumatyczne. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, również dla niemowląt, nie wywołuje miejscowych reakcji alergicznych, można go stosować bezpośrednio na skórę. Średniotrwały – w zależności od warunków utrzymuje się od 2 do 3 dni.

OLEJKI ETERYCZNE, JAK STOSOWAĆ?

Olejki eteryczne należy stosować rozpuszczone w tzw. olejkach bazowych, którymi są na zimno tłoczone oleje z pestek winogron, kukurydzy lub lnu. Można je łatwo kupić w sklepach zielarskich. Olejki eteryczne rozpuszczamy w olejach bazowych w stężeniu ok. 1%. Dla przykładu polecamy kilka kompozycji o działaniu odstraszającym owady (ilość olejku podano w kroplach, które należy dodać do ok. 50 ml oleju bazowego). Ponadto działanie odstraszające owady wykazują również takie olejki, jak cedrowy, sandałowy, paczulowy, tymiankowy, eukaliptusowy i goździkowy.

WŁASNE KOMPOZYCJE

Zachęcamy do tworzenia własnych kompozycji, które poza odstraszaniem insektów, będą cieszyły pięknym zapachem. Możemy je też dodawać do wody, którą zmywamy podłogi. Możemy też aromatyzować nimi powietrze (przy użyciu kominków aromaterapeutycznych). Te proste zabiegi sprawią, że komary, meszki i muchy niechętnie będą odwiedzały nasze domy i kuchnie.

PO UKĄSZENIU

Świąd po ukąszeniu przez owada łatwo opanujemy wcierając w miejsce odczynu wodny roztwór naturalnego olejku migdałowego. Działa on niezawodnie, niestety w pierwszej fazie drażni skórę, wywołując silne pieczenie. Nie nadaje się więc dla dzieci, u których można w zamian zastosować olejek lawendowy. Warto wiedzieć, iż wiele dokuczliwych owadów nie lubi zapachu aksamitki. Warto posiać ją na balkonie aby ustrzec się przed ich towarzystwem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content