NIEZBĘDNIK MAMY I DZIECKA NA PORODÓWKĘ!

DOBRE PRZYGOTOWANIE DO NARODZIN DZIECKA ZAPEWNI CI KOMFORT PSYCHICZNY. RAZEM Z NAMI SKOMPLETUJ WYPRAWKĘ NOWORODKA I TORBĘ NA PORODÓWKĘ. PRZEKONAJ SIĘ, CO JEST NIEZBĘDNE, CO SIĘ PRZYDA, A Z CZEGO MOŻNA ZREZYGNOWAĆ.

Malutkie śpioszki, śmieszne skarpetki, pachnące oliwki… Kupowanie rzeczy dla niemowlaka sprawia przyszłej mamie ogromną frajdę. Planując zakupy, weź jednak pod uwagę siły, jakimi dysponujesz. Szalejące hormony i dodatkowe kilogramy pod koniec ciąży mogą zmienić tę przyjemną czynność w koszmar. Dlatego zapoznaj się z poniższym kalendarium i dobierz optymalny moment na szykowanie wyprawki.

PIERWSZY MIESIĄC

Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do nowej roli. Hormony buzują, co sprawia, że twoje samopoczucie zmienia się jak w kalejdoskopie. Duża ilość progesteronu wpływa na proces przygotowywania piersi do karmienia. Biust staje się bardziej wrażliwy. To nie jedyna dolegliwość pierwszego miesiąca. Najprawdopodobniej cierpisz z powodu mdłości, częściej musisz chodzić do toalety, gorzej znosisz niektóre zapachy czy smaki.

DRUGI MIESIĄC

Dziecko szybko rośnie. Pod koniec ósmego tygodnia ma już ponad 1 cm. W tym czasie wykształca się łożysko, które zapewnia mu pokarm i tlen z organizmu mamy, a także odprowadza produkty przemiany materii. Serce zaczyna bić. Powoli budują się układy krwionośny, pokarmowy, oddechowy oraz moczowy. Pojawiają się wypustki, które dadzą początek kończynom. Jeśli masz regularne miesiączki, właśnie w drugim miesiącu orientujesz się, że coś dziwnego dzieje się z twoim ciałem. 5. tydzień to moment, w którym najczęściej wykonuje się test ciążowy. Między 6. a 8. tygodniem powinnaś zgłosić się do ginekologa, który ostatecznie potwierdzi dobrą nowinę, przeprowadzi niezbędne badania i wspólnie z tobą omówi przebieg ciąży.

TRZECI MIESIĄC

Maluch rozwija się jak na drożdżach. W 12. tygodniu ma już około 6 cm i waży niecałe 20 g. Ponieważ rosną mu mięśnie, robi się coraz bardziej ruchliwy. Wreszcie dopisuje ci apetyt. To dlatego, że rośnie zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Uważaj jednak, żeby nie przytyć zbyt wiele. Wyraźnie powiększyły ci się już piersi, zaokrąglił brzuszek. 12. tydzień to czas na wizytę u ginekologa i badanie USG oceniające ryzyko wad genetycznych płodu.

CZWARTY MIESIĄC

Maleństwo waży mniej więcej tyle, ile szklanka płatków owsianych i mierzy tyle, co pół bochenka chleba (ok. 12 cm). Ma już wyraźne rysy twarzy. Większość narządów jest już w pełni uformowana. Pojawiają się paznokcie. Początek drugiego trymestru ciąży to moment, kiedy nabierasz energii i siły do działania. Na okrągłym brzuszku pojawia się tzw. kresa czarna (linea nigra). W 16. tygodniu czeka cię kolejna wizyta u lekarza.

PIĄTY MIESIĄC

Jeśli tego chcesz, możesz już poznać płeć swojej pociechy. Ma już ponad 16 cm długości i waży mniej więcej tyle, co średniej wielkości słoik kremu czekoladowego (320 g). Pod koniec tego okresu najprawdopodobniej po raz pierwszy poczujesz, jak dziecko się rusza. Nie zdziw się, jeśli zaczniesz odczuwać też delikatne skurcze – to macica zaczyna przygotowywać się do porodu. Około 20. tygodnia lekarz zleci ci kolejne USG.

SZÓSTY MIESIĄC

Mózg maluszka intensywnie się rozwija. W konsekwencji maleństwo słyszy już dźwięki, jest wrażliwe na światło. Jeśli narodzi się przedwcześnie, w 24. tygodniu, ma już szansę przeżyć. Na świat wówczas przyjdzie mała istota, niewiele większa od dłoni dorosłego mężczyzny. Koniec drugiego trymestru zamykasz sporym brzuszkiem i kolejną konsultacją ginekologiczną.

SIÓDMY MIESIĄC

Mniej więcej w 30. tygodniu czeka cię trzecie USG, na którym zobaczysz już całkiem sporego dzidziusia, który waży kilogram. Silny maluch daje nieźle w kość, robiąc przewrotki, ruszając kończynami. Nie zdziw się, jeśli zaczniesz odczuwać zgagę i ucisk na żebra.

ÓSMY MIESIĄC

W ciągu miesiąca masa twojej pociechy podwoiła się. Dziecko otwiera oczy, mruga. Jego skóra coraz bardziej przypomina tę, z jaką się narodzi. Prawdopodobnie ważysz już 10-12 kilogramów więcej niż na początku ciąży. 34. tydzień to ostatnia chwila na wybór miejsca na poród.

DZIEWIĄTY MIESIĄC

Cała energia maleńkiego organizmu skupiona jest głównie na rośnięciu i nabieraniu masy. Około 40. tygodnia malec waży 3,5 kg i mierzy 54 cm. Powinien już obrócić się głową w dół, być w pozycji do porodu, co sprawdzi lekarz na ostatnim planowanym USG, około 35. tygodnia. Spakowana do porodu ruszasz się coraz mniej, bo duży brzuch skutecznie ci to utrudnia. Dzień powitania maluszka na świecie może przyjść w każdej chwili. Powodzenia!

TORBA NA PORODÓWKĘ

NIEZBĘDNIK MAMY

• 2-3 koszule nocne, najlepiej rozpinane z przodu, by móc bez trudu karmić dziecko. Nie powinny być zbyt długie, żeby przy wstawaniu z łóżka się nie zaplątywały.
• Szlafrok.
• Klapki pod prysznic, kapcie (plus skarpetki, jeśli często marzniesz w stopy).
• Kilka par jednorazowych albo obszernych bawełnianych majtek.
• Paczka dużych, chłonnych podpasek (będą potrzebne na ciążowe odchody).
• Wkładki laktacyjne, aby chronić bieliznę przed nawałem mlecznym.
• Biustonosz dla kobiet karmiących piersią.
• Kosmetyczka: żel do mycia i do higieny intymnej, szampon, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień.
• Ręcznik.
• Ubranie, w którym wyjdziesz ze szpitala.
• Butelka wody mineralnej, lekkostrawne przekąski.
• Telefon komórkowy z ładowarką.

NIEZBĘDNIK DZIECKA

• Body (4-5 sztuk), śpioszki (3 sztuki), dwie czapeczki bawełniane. W zależności od pory roku konieczne jest także ubranie wierzchnie: ciepła czapka, kombinezon lub sweterek.
• Ręcznik.
• 3 pieluchy tetrowe.
• Rożek i mały kocyk.
• Paczka pieluch jednorazowych w najmniejszym rozmiarze i wilgotne chusteczki.

DOKUMENTY

• Dowód osobisty (niezbędny jest numer pesel, bo dzięki niemu można sprawdzić ubezpieczenie w systemie EWUŚ).
• Karta ciąży.
• Aktualne wyniki, w tym USG, a także badania w kierunku kiły, wirusowego zapalenia wątroby, HIV; grupa krwi i czynnik Rh (oryginał), a przy ujemnym wyniku Rh (Rh-) również badanie na obecność przeciwciał anty-Rh. Ważny jest wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptococcus agalactiae.
• Pieniądze na opłacenie dodatkowych udogodnień.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content