CZYM ZAJMUJE SIĘ PROKTOLOG?


PROKTOLOG TO LEKARZ, DO KTÓREGO WIELE OSÓB KRĘPUJE SIĘ ZGŁOSIĆ PO POMOC. TO DUŻY BŁĄD, PONIEWAŻ SCHORZENIA, KTÓRE LECZY TEN SPECJALISTA, WIĄŻĄ SIĘ ZWYKLE Z PRZEWLEKŁYM BÓLEM I UCZUCIEM DYSKOMFORTU.

 

Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się dolegliwościami odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Do zadań proktologa należy także wykonywanie zabiegów chirurgicznych.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Zgłoś się na wizytę, jeżeli:

  • odczuwasz ból, szczypanie lub mrowienie ujścia układu pokarmowego albo dolnej części brzucha;
  • podczas korzystania z toalety zauważysz krew na papierze bądź w muszli klozetowej;
  • zmieniły ci się charakter i częstotliwość wypróżnień.

KTO POMOŻE?

Takie objawy powinny zaprowadzić cię do gabinetu proktologa. To lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób ostatniego odcinka układu pokarmowego. Mimo że musisz liczyć się z pokazaniem mu wstydliwej, tylnej części ciała, nie zwlekaj: im wcześniej specjalista postawi diagnozę, tym szybciej odczujesz ulgę w cierpieniach.

TYLKO HEMOROIDY?

To jedna z najczęstszych przyczyn opisanych dolegliwości. Chodzi o ujście układu pokarmowego kontrolowane przez rodzaj ściągacza. Tworzące go mięśnie i tzw. guzki krwawnicze skutecznie uszczelniają dolne partie twojego ciała, zapobiegając krępującym wpadkom towarzyskim. Niestety, czasami tworzące je naczynia nadmiernie się wypełniają. Tak powstają hemoroidy, dolegliwość doskonale znana wielu osobom, zwłaszcza po 50. roku życia.

PRZED WIZYTĄ

Zbierz dokumentację medyczną: wyniki badań związanych z tą częścią ciała czy układem pokarmowym oraz aktualne analizy próbki kału. Zadbaj o higienę ciała, szczególnie w okolicy odbytnicy. Jeśli wybierasz się do lekarza w ramach NFZ, poproś o skierowanie swojego lekarza pierwszego kontaktu. Możesz też skorzystać z konsultacji komercyjnie. Taka wizyta to koszt 100-150 zł.

W GABINECIE

Oprócz przeprowadzenia wywiadu i przejrzenia badań lekarz może poprosić cię o odsłonięcie pośladków i położenie się na lewym boku. Następnie ręcznie i za pomocą wziernika, tzw. anoskopu, zbada problematyczną okolicę.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content