DERMATOLOG, CZYM SIĘ ZAJMUJE?

NASZ EKSPERT: lek. med. Magdalena Piórkowska-Pruszek 


MASZ PROBLEMY Z CERĄ? ŁAMLIWE PAZNOKCIE? WYPADAJĄ CI WŁOSY? IDŹ DO DERMATOLOGA – SPECJALISTY, KTÓRY STOI NA STRAŻY TWOJEJ URODY.

KIEDY SIĘ ZGŁOSIĆ DO DERMATOLOGA?

Przebarwienia, drobne grudki, świąd, łuszczenie się skóry, wgłębienia na paznokciach – to tylko niektóre z powodów, aby zasięgnąć porady specjalisty. Zwłaszcza jeśli objawy te dotyczą dużej powierzchni ciała, utrzymują się powyżej kilku dni lub gdy towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości.

PRZYGOTUJ SIĘ DO WIZYTY

Zastanów się, jakich kosmetyków i leków używasz, jakie choroby przechodziłaś, czy masz jakieś alergie. Pamiętaj: jeśli problem dotyczy okolic twarzy, idąc na badanie, zrezygnuj z makijażu. Gdy zatuszujesz wypryski, lekarz może mieć problem z postawieniem diagnozy. Unikaj też tego dnia kosmetyków – pokaż skórę taką, jaka ona rzeczywiście jest.

KONTROLUJ REGULARNIE

Wystarczy wizyta raz w roku, żeby omówić zasady pielęgnacji skóry i włosów. Koniecznie pokaż się co 12 miesięcy, jeśli masz znamiona barwnikowe (pieprzyki). W ten sposób wykluczysz czerniaka – groźny nowotwór skóry, który możesz pokonać, odpowiednio wcześnie zaczynając terapię.

ZE SKIEROWANIEM I BEZ

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, będziesz potrzebowała skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego specjalisty. Jeśli nie chcesz czekać lub masz zaufanego lekarza, skorzystaj z pomocy na warunkach komercyjnych.

CO CI DOLEGA?

Poznaj najczęstsze problemy dermatologiczne Polaków:

Trądzik – szpecące krostki na twarzy, szyi, plecach i dekolcie większość zna z okresu młodzieńczej burzy hormonalnej. Zmiany tego typu pojawiają się jednak nie tylko u nastolatków. Choroba może pojawić się u dorosłych, a nawet u osób w zaawansowanym wieku.Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – grudkowate wypryski, przesuszona skóra, świąd dotyczą zwłaszcza zgięć w łokciach i pod kolanami, twarzy, szyi, ramion i pleców.

Zaburzenia barwnikowe – piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne to tylko niektóre z nich. Ich kolor zależy od zawartości barwników, z których najważniejszym jest melanina.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content