CZYM SIĘ ZAJMUJE TRAUMATOLOG?

NASZ EKSPERT: Krzesimir Sieczych, ortopeda 


TRAUMATOLOG, CZYLI CHIRURG URAZOWY, TO ORTOPEDA DO ZADAŃ SPECJALNYCH. PRACUJE GŁÓWNIE W SZPITALU, GDZIE NIESIE POMOC OFIAROM WYPADKÓW, NAJCZĘŚCIEJ TYCH KOMUNIKACYJNYCH.

CZYM ZAJMUJE SIĘ TRAUMATOLOG?

Traumatolog specjalizuje się w leczeniu tkanek miękkich oraz kości po różnego rodzaju urazach. Zwłaszcza wielonarządowych, w których zagrożone jest życie pacjenta. W takiej „wyczynowej” dziedzinie medycyny specjalizuje się część ortopedów. Zwykle działają w trybie pilnym, np. kiedy na sygnale trafiasz do szpitala jako ofiara wypadku komunikacyjnego.

Ale do gabinetu lekarza traumatologa można również trafić na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza ortopedy. Tą drogą trafiają najczęściej osoby starsze, uprawniające sporty wyczynowe, a także wykonujące ciężką pracę fizyczną. Skierowanie takie wydaje się najczęściej gdy pacjent:

•    uskarża się na bóle mięśni, stawów oraz kręgosłupa,
•    przebył złamania,
•    cierpi na takie choroby, jak: osteoporoza, reumatyzm oraz zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego czy ruchowego,
•    uskarża się na nieprawidłowe ruchy w stawach i inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Najczęściej jednak pacjenci klasycznymi przypadkami: z zerwanym mięśniem na treningu czy złamaną nogą, trafiają do gabinetu  „zwykłego” ortopedy, który wykryje również wrodzone i nabyte choroby tkanki kostnej, zdiagnozuje wadę postawy, doradzi, jak zapobiegać przeciążeniom i urazom narządów układu ruchu.

JAK LECZY TRAUMATOLOG?

Traumatolodzy diagnozują choroby na podstawie badań radiologicznych, ultrasonograficznych oraz laboratoryjnych.Na podstawie badań udziela się pacjentowi pomocy doraźnej lub długotrwałego leczenia farmakologicznego oraz  planuje program usprawniania narządu ruchu (we współpracy z fizjoterapeutą).

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Z urazem zgłoś się do najbliższego szpitala państwowego, który ma oddział ortopedyczny.

Z wiedzy ortopedy traumatologa w ramach NFZ skorzystasz w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej. Podstawą do uzyskania świadczenia jest skierowanie. Licz się z koniecznym czasem oczekiwania, zależnie od miejsca udzielenia świadczenia. Aktualny stan kolejek znajdziesz na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content