SZAŁWIA HISZPAŃSKA, CZYLI SŁYNNE NASIONA CHIA

NA POLSKIM RYNKU OD PEWNEGO CZASU POJAWIAJĄ SIĘ TZW. BOMBY ODŻYWCZE, ZWANE TEŻ  „SUPERFOODS”. BEZ WĄTPIENIA CZOŁOWE MIEJSCE WŚRÓD NICH ZAJMUJE SZAŁWIA HISZPAŃSKA. ROŚLINA    O TEJ EGZOTYCZNEJ NAZWIE TO NIC INNEGO JAK NASIONA CHIA, KTÓRE OD NIEDAWNA CIESZĄ SIĘ ROSNĄCYM ZAINTERESOWANIEM, ZWŁASZCZA WŚRÓD LUDZI DBAJĄCYCH O ZDROWE ODŻYWIANIE.

 

Może na początek kilka ciekawostek na temat tej tajemniczej rośliny. Odżywcze wartości szałwii hiszpańskiej zostały docenione już przez Azteków i Majów. Jest to roślina pochodząca z centralnej i południowej części Meksyku oraz Gwatemali. Ma ona nieduże, fioletowe lub białe kwiaty oraz szerokie liście. Owoce szałwii hiszpańskiej zawierają liczne nasiona o owalnym kształcie, które nazwane są nasionami chia. Co ciekawe, po zebraniu nasiona przechowuje się do 4 lat bez uszczerbku na jakości oraz zawartości substancji odżywczych.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Nasionka chia to bogactwo wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy B, witaminy C, A, E, a przede wszystkim kwasów Omega 3 i Omega 6. Warto pokreślić, że stosunek Omega 3 do 6 wynosi 1: 3! Jest to bardzo rzadko spotykana proporcja, a jak wiadomo  w codziennej diecie powinniśmy spożywać więcej kwasów Omega 3 niż Omega 6.

DLA KOGO NASIONA CHIA?

Ze względu na zawartość witamin z grupy B wszystkim osobom z problemami układu krążenia, tj. osobom z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem, miażdżycą oraz osobom po zawałach. Szałwia hiszpańska zawiera bowiem witaminę B2, która bierze udział w prawidłowych funkcjonowaniu nabłonka naczyń krwionośnych oraz współuczestniczy w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Oprócz witaminy B2 nasiona zawierają również witaminę B1, zwaną tiaminą, a także witaminę B3, czyli PP. Ta druga bierze udział w syntezie oraz rozkładzie tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także obniża ciśnienie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.


Nasiona szałwii hiszpańskiej powinny znaleźć się również w diecie kobiet w ciąży, młodzieży uczącej się, studentów oraz sportowców czy osób aktywnych fizycznie, ze względu na dużą zawartość minerałów. Osoby na diecie wegańskiej w nasionach znajdą 91 ze 100 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. O to żeby nasiona chia znalazły się w codziennej diecie, powinny zadbać osoby dbające  o szczupłą sylwetkę, a także osoby z zaburzeniami perystaltyki jelit. Ma to związek z dużą zawartością błonnika pokarmowego. Błonnik działa jak „miotełka”, wymiatając resztki pokarmowe oraz toksyny zalegające w jelitach, reguluje wypróżnienia.

W JAKIEJ POSTACI SPOŻYWAĆ?

Jest wiele sposobów w zależności od upodobania. Można je zmielić i stosować jako dodatek do zup, jogurtów, koktajli czy sosów. Spożywane w całości z jogurtem smakują wyśmienicie!

NASIONA CHIA Z JOGURTEM
⇒ 3 łyżki nasion chia
⇒ kubeczek jogurtu naturalnego
⇒ 1 banan

Jogurt wlewamy do salaterki. Do jogurtu dodajemy nasionka chia, całość mieszamy i odstawiamy do lodówki na noc. Jogurt pod wpływem nasionek zmieni konsystencję na żelowatą. Na jogurt kroimy banana. Mogę polecić również wersję z dżemem niskosłodzonym. Zamiast banana na górę wykładamy 2 łyżki dżemu.

PUDDING Z NASION CHIA
⇒ 250 ml mleka orkiszowego lub innego roślinnego;
⇒ 1/2 szklanki nasion chia;
⇒ 2 łyżki miodu naturalnego;
⇒ mango

Mleko miksujemy z 2 łyżkami miodu. Do napoju mlecznego dodajemy nasionka chia i odstawiamy na noc do lodówki. Rano blendujemy mango i dodajemy na górę puddingu.


Piśmiennictwo:

FOOD FORUM; NR 4 (14)/2016
Pitchford P.; Odżywianie dla zdrowia. Galaktyka 2002
Wolfe D.; Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości. Vivnle 2015
qchenne-inspiracje.pl/troche-zdrowia-porady/zywieniowe-petardy/

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content