SŁOŃCE, PRZYJACIEL CZY WRÓG?

O KORZYSTNYM WPŁYWIE PROMIENI SŁONECZNYCH NA NASZ ORGANIZM NIKOGO NIE TRZEBA PRZEKONYWAĆ, CHOCIAŻ UWAŻA SIĘ, IŻ POWINNIŚMY ICH RACZEJ UNIKAĆ. WRAZ Z UPŁYWEM LAT, SKÓRA STAJE SIĘ MNIEJ ODPORNA NA SZKODLIWE DZIAŁANIE CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH, JEDNAK ODPOWIEDNIE KORZYSTANIE ZE SŁOŃCA JEST ZDROWE DLA WSZYSTKICH.

Promienie słoneczne, szczególnie latem (lecz poza godzinami popołudniowymi) mają dla skóry dobroczynny wpływ. Naukowcy uważają, że opalenizna to naturalna ochrona ciała przed poparzeniami i jakościowo lepsza niż inne wszystkie filtry. Melanina, która jest wydzielana pod wpływem słońca, bierze także udział w naturalnym zabezpieczeniem przed infekcjami. Należy jednak zachować pewne zasady ostrożności.

Osoby starsze i dzieci powinny korzystać ze słońca do godziny 10:00 i po 15:00, ponieważ nadmierna ekspozycja ciała na słońce w godzinach popołudniowych może przynieść negatywne konsekwencje ze względu na większą ilość dodatkowego szkodliwego promieniowania. Aby prawidłowo się zabezpieczyć powinniśmy stosować odpowiednie preparaty z wysokim filtrem. Krem trzeba nałożyć pół godziny przed wyjściem na zewnątrz, nawet w te pochmurne dni. Okazuje się, że odpowiednia dieta wzbogacona o niektóre produkty, np. marchew, pomidory, herbatę, migdały czy też szpinak, może także pomóc w ochronie przed korzystnym wpływem słońca. Jedzenie nie zastąpi działania kremu ochronnego, natomiast może ograniczyć niepożądane efekty światła słonecznego. Warto również wspomnieć, że promienie dodają energii, poprawiają nastrój oraz łagodzą objawy wielu chorób.

Światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jednocześnie może być ono wrogiem, jeśli korzysta się z niego w niekontrolowany sposób. Na kolejnej stronie zapoznasz się z pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami korzystania z promieni słonecznych.

Osoby starsze i dzieci powinny korzystać ze słońca do godziny 10:00 i po 15:00 ponieważ nadmierna ekspozycja ciała na słońce w godzinach popołudniowych może przynieść negatywne konsekwencje ze względu na większą ilość dodatkowego szkodliwego promieniowania.

JAKIE KORZYŚCI CZERPIEMY ZE SŁOŃCA?

ZDROWY SEN: Promienie słoneczne pozwalają regulować zegar biologiczny. Przebywając na świeżym powietrzu, synchronizujemy nasz wewnętrzny cykl z porami dnia i znacznie łatwiej oraz lepiej śpimy w nocy. Za mało słońca w ciągu dnia oraz za dużo wieczorem może być przyczyną bezsenności.

WITAMINA D: Promienie słoneczne pomagają w syntezie witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie takich pierwiastków jak wapń i fosfor. Jej brak przyczynia się do otyłości, niektórych nowotworów i chorób serca. Co więcej, może chronić przed aż 77 rodzajami raka.

HORMON SZCZĘŚCIA: Przebywanie na słońcu poprawia nastrój ponieważ rośnie ilość endorfin (tzw. hormonów szczęścia), które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Jego brak, zwłaszcza zimą może prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet depresji.

NA CO TRZEBA UWAŻAĆ?

LEKI I SŁOŃCE: Niektóre leki w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą wywoływać reakcję alergiczną. Przed wyjściem na słońce sprawdź, czy stosowane przez Ciebie preparaty lub zioła (np. dziurawiec) mogą uczulać.

PRZEBARWIENIA PO OPALENIU: U 90% osób starszych na skutek działania słońca powstają tzw. plamy starcze (soczewicowate). Mogą również wystąpić łuszczące się plamy w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych (rogowacenie starcze/słoneczne). Jest to problem natury kosmetycznej i tylko niewielki odsetek tych zmian przekształca się w nowotwór.

CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO: Zbyt częste korzystanie z promieni słonecznych może wysuszać skórę, sprzyja powstawaniu zmarszczek oraz zwiększa ryzyko pojawienia się jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – czerniaka.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content