METODA RICE – SPRAWDZONY SPOSÓB NA KONTUZJE

RICE TO STRATEGIA, KTÓRA POMOŻE CI PORADZIĆ SOBIE Z DOLEGLIWOŚCIAMI PO KONTUZJI. SPRAWDŹ NA CZYM POLEGA.

METODA RICE

R – REST (ODPOCZYNEK)
Nie obciążaj uszkodzonej kończyny, dopóki nie miną opuchlizna i największy ból.
I – ICE (CHŁODZENIE)
Dobę, dwie po urazie chłodź uszkodzone miejsce. Redukuje to ból i zmniejsza stan zapalny. Możesz przyłożyć do bolącego miejsca woreczek z lodem zawinięty w ręcznik, a nawet… mrożonkę z lodówki.

C – COMPRESSION (UCISK)
Zaraz po urazie zapobiega on powstawaniu dużej opuchlizny. Owiń tkliwe miejsce, np. kostkę czy łydkę, bandażem elastycznym (nie za mocno, aby zapewnić swobodne krążenie).
E – ELEVATION (UNIESIENIE)
Trzymaj kończynę podniesioną powyżej poziomu serca. Np. siedź z nogą na poduszce lub podeprzyj łokieć wysoko. Jeżeli po około dwóch dobach dolegliwości nie zaczną ustępować, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

AWARIA NA STOKU? SPOKOJNIE!

W przypadku uprawiania sportów zimowych oraz wywrotek na lodzie często można podejrzewać uraz głowy lub kręgosłupa. Jeżeli masz do czynienia z kimś, kto uderzył głową w ziemię albo ścianę, przekoziołkował, spadł z wysokości, dla bezpieczeństwa zakładaj, że kręgosłup jest uszkodzony. Nie poruszaj i nie przemieszczaj poszkodowanego ani nie zdejmuj mu kasku.

Natychmiast wezwij pogotowie (999 lub 985 – GOPR). Do przybycia służb delikatnie stabilizuj głowę poszkodowanego tak, aby się nie poruszyła. Przykryj go także kocem termicznym lub innym materiałem, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu.

Pamiętaj: w czasie jazdy na nartach należy mieć mieć kask na głowie. Warto rozważyć jego noszenie także w czasie zimowych wycieczek w górach.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content