ALFABET DIET. „O” JAK DIETA OMAD

NAZWA DIETY: OMAD JEST NICZYM INNYM, JAK SKRÓTEM OD ANGIELSKIEGO PRZEPISU NA TEN KONTROWERSYJNY SPOSÓB ŻYWIENIA: „ONE MEAL A DAY”, OZNACZAJĄCEJ JEDEN POSIŁEK DZIENNIE. JAK BARDZO SKUTECZNA JEST TA DIETA? CZY WARTO JĄ STOSOWAĆ?

Popularyzatorką diety OMAD jest topmodelka Naomi Campbell, która w rozmowie z dziennikarzem opowiedziała o swoich nawykach żywieniowych, które sprowadzają się do spożywania tylko jednego posiłku każdego dnia.


Dieta ta jest zaliczana do grupy diet opartych na zasadzie postu przerywanego. Zgodnie z jej wytycznymi post prowadzony jest przez całą dobę z wyjątkiem czasu przeznaczonego na spożycie jednego dużego posiłku. Godzina posiłku oraz to, co znajdzie się na talerzu nie ma żadnego znaczenia. Można jeść co się chce: nie oceniać wielkości porcji ani jej kaloryczności. Ważne jest to, aby jeść tylko raz dziennie.
W czasie objętym postem dopuszcza się jedynie picie wody oraz kawy i herbaty, pod warunkiem że będą one bez żadnych dodatków (cukier, mleko, soki itp.).

WADY I ZALETY DIETY OMAD

Zwolennicy diety zachwalają jej skuteczność oraz prostotę. Ich argumenty są jak najbardziej słuszne, ponieważ stosowanie diety nie wymaga żadnego planowania, liczenia kalorii itp., zaś spadek wagi – ze względu na bardzo ograniczoną ilość przyjmowanych kalorii jest szybko zauważalny.


Niemniej jednak, zanim ktokolwiek podejmie decyzje o stosowaniu diety, powinien się poważnie zastanowić – bo jej zasady nie są dobre ani dla zdrowia, ani dla wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych…
Jedząc tylko jeden posiłek dziennie nie ma możliwości na pełne pokrycie zapotrzebowania organizmu na energię, białka, witaminy, czy składniki mineralne. A ignorowanie sygnału głodu, który wysyła nasz organizm to prosta droga do zaburzeń metabolizmu oraz problemów zdrowotnych związanych głodówką, takich jak:

•      zawroty głowy,
•      nudności,
•      destabilizacja i wahania ciśnienia tętniczego,
•      hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi)
•      odwodnienie


DIETA OMAD – LEPIEJ NIE PRÓBUJ…

Dieta OMAD nie jest polecana nikomu. Może być ona niebezpieczna dla każdego, a szczególnie dla dzieci i młodzieży, osób z cukrzycą lub hipoglikemią, otyłością lub problemami z metabolizmem. Może zwiększać ryzyko objadania się oraz prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, szczególnie bulimii.

Trzeba również zwrócić uwagę, że dieta ta jest bardzo „aspołecznym” sposobem żywienia – w zasadzie bardzo utrudnia spożywanie posiłków z innymi, udział rodzinnych uroczystościach czy  przyjacielskich spotkaniach. Bardzo ograniczona ilość kalorii nie wpływa również dobrze na samopoczucie; brak sił do nauki lub pracy, aktywności ruchowej, spotkań ze znajomym czy uczestnictwa w życiu kulturalnym nie jest dobre dla nikogo.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content