BMI I WHR POD KONTROLĄ

ZARÓWNO ZBYT WYSOKA WAGA W STOSUNKU DO WZROSTU, JAK I ZA DUŻY OBWÓD PASA W STOSUNKU DO OBWODU BIODER ŚWIADCZĄ NAJCZĘŚCIEJ O NADWADZE BĄDŹ OTYŁOŚCI ORAZ SĄ CZYNNIKAMI RYZYKA WIELU CHORÓB. DLATEGO TAK WAŻNA JEST REGULARNA KONTROLA BMI I WHR.

OBLICZ SWOJE BMI

BMI to skrót od angielskiej nazwy: „Body Mass Index”, którą tłumaczy się jako wskaźnik masy ciała. BMI określa stosunek masy ciała człowieka do jego wzrostu. Za jego pomocą w prosty sposób możemy sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu.

 

KROK 1: ZMIERZ SWOJĄ WAGĘ I WZROST.
Wagę w warunkach domowych można kontrolować za pomocą wagi łazienkowej – najlepiej z elektronicznym wyświetlaczem. Ważymy się nago lub w samej bieliźnie, najlepiej zrobić to rano, na czczo i po wizycie w toalecie. Dodatkowo panie powinny pamiętać, że nie powinny się ważyć na kilka dni przed i w czasie menstruacji – to czas, kiedy ich waga może przejściowo wzrosnąć.
Jeżeli zaś chodzi o pomiar wzrostu to tu sprawa jest o wiele prostsza. Co do zasady kobiety przestają rosnąć około osiemnastego roku życia, mężczyźni – trzy lata później. Zatem nasz wzrost jest stałą wartością i zapewne każdy ją zna… Zaś Ci, którzy nie do końca orientują się ile centymetrów nad ziemią znajduje się ich czubek głowy – mogą to łatwo sprawdzić. Do pomiaru potrzebne będą miarka krawiecka, ołówek i gruba książka. Stajemy wyprostowani plecami do ściany  i za pomocą dolnej krawędzi grubej książki położonej równolegle na głowie zaznaczamy delikatnie ołówkiem miejsce na ścianie. Teraz wystarczy już tylko zmierzyć odległość od podłogi do zaznaczonego miejsca.

KROK 2: UŻYJ WZORU I OBLICZ
Znając wartości swojego wzrostu (w metrach) i wagi (w kilogramach) wystarczy użyć prostego wzoru:

Obliczenia wskaźnika BMI nie trzeba wykonywać samodzielnie, można również posłużyć się naszym kalkulatorem BMI:

KROK 3: INTERPRETACJA WYNIKU
Wynik BMI, zaokrąglony do dwóch cyfr po przecinku interpretujemy na podstawie przyjętej rzez Światową Organizację Zdrowia klasyfikacji:

•       poniżej18,5 – niedowaga
•       18,5–24,99 – wartość prawidłowa
•       25,0–29,99 – nadwaga
•       30,0–34,99 – otyłość I stopnia
•       35,0–39,99 – otyłość II stopnia
•       powyżej 40,0 – otyłość III stopnia (tzw. otyłość olbrzymia)

Interpretując swój wynik trzeba pamiętać, że normy wskaźnika BMI są pomocne wyłącznie w monitorowaniu BMI dorosłych kobiet i mężczyzn, nie mają natomiast zastosowania dla dzieci do 14 roku życia, kobiet w ciąży, sportowców, osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Ponadto indeks nie bierze pod uwagę naszej płci, wieku, budowy i struktury ciała. Dlatego uzyskany wynik nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość w ocenie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu.

OBLICZ SWOJE WHR

WHR to skrót angielskiej nazwy: „Waist Hip Ratio”, która w tłumaczeniu na język polski oznacza stosunek talii do bioder.  Wskaźnik ten jest skuteczny w określeniu typu sylwetki i rozmieszczenia masy tłuszczowej w ciele oraz diagnozy otyłości brzusznej.

KROK 1: ZMIERZ SWOJE OBWODY

Kluczową sprawą do obliczenia wskaźnika WHR jest dokładny pomiar obwodów ciała w talii i biodrach. Dokonujemy go za pomocą zwykłej miarki krawieckiej. Obwód talii mierzymy po wydechu, ustawiając miarkę w połowie odległości między dolnym łukiem żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, czyli nieco powyżej pępka. Natomiast obwód bioder mierzymy w miejscu największej wypukłości mięśni pośladkowych.

KROK 2: UŻYJ WZORU I OBLICZ
Znając miarę swoich obwodów w pasie i biodrach wystarczy użyć prostego wzoru do obliczenia wskaźnika:

KROK 3: INTERPRETACJA WYNIKU
Otrzymany wynik interpretujemy zgodnie z przyjętymi normami. O otyłości brzusznej u kobiet mówimy w przypadku wartości WHR 0,8 lub większej, zaś u mężczyzn w przypadku wartości WHR 1,0 lub większej.

Wskaźnik WHR stosuje się w przypadku osób dorosłych. Czasami stosowany jest on również u dzieci – jednak jego interpretacja bierze wówczas pod uwagę również wiek i rozwój dziecka, i powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarza lub dietetyka.

ZDROWE ODCHUDZANIE

Kluczowe przyczyny nadwagi i otyłości to spożywanie zbyt wielu kalorii i za mała aktywność ruchowa. Oczywiście trzeba jednak pamiętać, że duży wpływ na naszą masę i budowę mają uwarunkowania genetyczne, choroby, farmakoterapia, słaby metabolizm i wiele innych czynników.
Dlatego pomiar wagi, wzrostu i obwodu a następnie obliczenie wskaźników BMI i WHR to dopiero początek. Aby zdrowo i skutecznie zredukować nadmiar kilogramów trzeba zawsze zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content