KONTROLUJ CIŚNIENIE TĘTNICZE

POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO TO JEDNO Z PROSTSZYCH A JEDNOCZEŚNIE WAŻNIEJSZYCH BADAŃ JAKIE MOŻNA WYKONYWAĆ W ZACISZU SWOJEGO DOMU. DZIESIĘĆ MINUT KAŻDEGO DNIA – TYLKO TYLE CZASU TRZEBA POŚWIĘCIĆ, ABY MONITOROWAĆ SYSTEMATYCZNIE SWÓJ STAN ZDROWIA I MÓC WYCHWYCIĆ EWENTUALNE NIEPRAWIDŁOWOŚCI.

CO TO JEST CIŚNIENIE TĘTNICZE?

Ciśnienie tętnicze to nic innego jak siła, z którą krew napiera na ścianki tętnic. Na wartość ciśnienia zależy od pracy naszego serca, ale również od ilości krwi oraz elastyczności ścian tętnic. 
Ciśnienie tętnicze mierzy się w dwóch momentach pracy mięśnia sercowego – w chwili skurczu i rozkurczu. Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci [mmHg] i zawsze podaje się jego dwie wartości:

  • skurczową – czyli siłę, z którą krew napiera na ścianki tętnic w momencie skurczu serca, gdy krew jest wyrzucana z serca i krąży w naszych obwodowych naczyniach krwionośnych,
  • rozkurczową – czyli siłę, z którą krew napiera na ścianki tętnic w momencie, gdy serce jest w fazie rozkurczu i napełnia się nową porcją krwi.  

CIŚNIENIE PRAWIDŁOWE

Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka w momencie pomiaru w gabinecie lekarskim to mniej niż 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego.
Oczywiście normy te nie odnoszą się w żaden sposób do dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. W ich przypadku określenie prawidłowego ciśnienia jest kwestią indywidualną, zależną m.in. od wieku i stanu zdrowia. Zatem ich ustalenie należy powierzyć lekarzowi, który na podstawie szczegółowego wywiadu i badania wskaże indywidualne normy ciśnienia tętniczego.

PO CO MIERZYĆ CIŚNIENIE?

Regularny pomiar ciśnienia krwi jest świetnym i bardzo prostym sposobem na sprawdzenie, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Warto zatem wprowadzić tą czynność do naszej codziennej rutyny i namawiać do niej innych, bo wczesne nieprawidłowych wartości ciśnienia zapobiega rozwojowi wielu chorób zagrażających zdrowiu i życiu.

JAK MIERZYĆ CIŚNIENIE?

Pomiar ciśnienia to temat bardzo ważny – bo tylko prawidłowe wykonanie tej czynności jest gwarancją uzyskania rzeczywistego wyniku pomiaru. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Po pierwsze na aparat do pomiaru. Najlepiej, żeby był to aparat naramienny a nie nadgarstkowy oraz żeby posiadał on certyfikat ESH (czyli Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) oraz  symbol CE z czterocyfrowym numerem (np. CE 0123), co oznacza zgodność urządzenia z normami unijnymi. Takie ciśnieniomierze na pewno można kupić w sklepach ze sprzętem medycznym lub w aptekach. Przy zakupie aparatu w aptece warto skorzystać z pomocy farmaceuty i przeszkolić się z jego obsługi.
Dodatkowo po zakupie aparatu trzeba dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi i wypróbować go mierząc ciśnienie sobie, mężowi, siostrze, koleżance czy  koledze… Dzięki temu można nabrać wprawy i nauczyć się prawidłowej obsługi urządzenia.

A jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Na kilka minut przed pomiarem należy odpocząć w pozycji siedzącej. Dobrze też nie mierzyć ciśnienia zaraz po wypiciu kawy, herbaty, napojów energetycznych czy zjedzeniu wysokokalorycznych posiłków.
Niewskazane są też używki oraz przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Natomiast w przypadku stosowania leków przepisanych przez lekarza, należy z nim uzgodnić kiedy wykonywać pomiar: przed czy po zażyciu.
Ważne też, aby wykonywać pomiar w odpowiedniej pozycji: ramię do pomiaru musi znajdować się mniej więcej na poziomie serca, a ręka powinna być podparta – najlepiej na stole. Podczas pomiaru należy siedzieć wygodnie, mieć podparte plecy, nieskrzyżowane nogi i stopy oparte na ziemi.

CIŚNIENIE NIEPRAWIDŁOWE

HIPOTENSJA jest rozpoznawana, gdy ciśnienie utrzymuje się na niskim poziomie i nie przekracza wartości 100/60 mmHg.
Niekiedy towarzyszy ona przejściowo dziewczętom w okresie dojrzewania oraz wysokim i szczupłym osobom. Ale może ona również towarzyszyć innym chorobom takim jak schorzenia układu krążenia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nadnerczy czy infekcje.


Dlatego niskiego ciśnienie nie powinno się bagatelizować i należy je skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i postępowanie.
Wiele osób z niskim ciśnieniem zauważa u siebie podwyższony puls – to naturalna reakcja organizmu możliwa na przykład w przypadku odwodnienia. Dlatego należy pamiętać o tym, by wypijać codziennie odpowiednią dawkę płynów: około dwa litry wody, małymi łyczkami w ciągu całego dnia.

HIPERTENSJA jest rozpoznawana w przypadku, gdy pomiary wskazują ciśnienie powyżej 140/90 mmHg w gabinecie lekarskim lub powyżej 135/85 mmHg w pomiarach domowych.
Wysokie ciśnienie krwi jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia! Jest ono głównym czynnikiem ryzyka wielu poważnych i groźnych chorób takich jak:  przerost lewej komory serca, przyspieszony rozwój miażdżycy, upośledzenie pracy nerek, uszkodzenie wzroku i udar mózgu.
Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się regularne kontrole zdrowia u lekarza pierwszego kontaktu bądź lekarza specjalisty i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń.


Bardzo duży wpływ na obniżenie ciśnienia ma przede wszystkim stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety, umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek i unikanie stresu.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content