W CZERWCU WYBIERZ SIĘ NA ZIOŁA!

CZERWIEC TO CZAS OBFITOŚCI NATURY: MOŻEMY Z NIEGO CZERPAĆ NA RÓŻNE SPOSOBY, RÓWNIEŻ WYKORZYSTUJĄC LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ZIÓŁ. DOWIEDZ SIĘ JAK ZBIERAĆ ZIOŁA I NAUCZ SIĘ KORZYSTAĆ Z ICH LECZNICZEJ MOCY!

JAK ZBIERAĆ ZIOŁA?

Zioła należy zbierać w suchy dzień, najlepiej rano, ale gdy nie ma już rosy. Wybieramy okazy zdrowe i nieuszkodzone. Zwracamy uwagę na to, aby rosły one w nieskażonym środowisku – z dala od tras komunikacyjnych oraz zakładów przemysłowych i upraw, co do których nie mamy pewności, że są prowadzone bez chemicznych środków ochrony.

JAK SUSZYĆ ZIOŁA?

Zioła jak najszybciej po zbiorze opłukujemy zimną wodą a następnie otrząsamy z nadmiaru wilgoci i  umieszczamy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie może być ono nasłonecznione, ponieważ promienie słońca sprawiają, że w roślinach zmniejsza się zawartość olejków eterycznych, a ich pędy, liście i kwiaty zmieniają kolor.

  • Zioła o małych sztywnych liściach wiążemy w małe pęczki i wieszamy liśćmi w dół. Proces suszenia jest zakończony, gdy łodygi łamią się podczas zginania. Trwa to około 15-20 dni.
  • Zioła o mięsistych liściach oraz kwiaty ziół powinny być suszone szybko, by zapobiec rozwojowi pleśni. Liście bądź kwiaty roślin suszymy w pojedynczej warstwie rozkładając je na bardzo drobnej siatce rozciągniętej na ramie. Susz będzie gotowy po około 10 dniach.

Zioła możemy suszyć także w otwartym piekarniku (temp. Około 35 stopni Celsjusza) lub specjalnej suszarce do ziół, warzyw i grzybów. Wysuszone w ten sposób powinny mieć właściwy dla siebie kolor liści czy kwiatów, a także swoisty zapach.
Trzeba pamiętać, że rośliny w czasie suszenia łatwo przyjmują obce wonie. Dlatego też różne gatunki suszymy oddzielnie i z dala od źródeł innych zapachów.

 

JAK PRZECHOWYWAĆ ZIOŁA?

Do przechowywania ziół mogą nam posłużyć szklane słoiki, oraz materiałowe lub papierowe woreczki. Wybór pojemnika powinien być podyktowany wonnością zioła – im bardziej wonna roślina, tym bardziej szczelnego wymaga opakowania.
Nigdy nie wkładajmy ziół do plastikowych lub foliowych torebek i metalowych puszek. Pojemniki z ziołami trzymamy w miejscach nie narażonych na działanie silnych zapachów, słońca, wilgoci i kurzu. Zioła można przetrzymywać nawet przez dwa lata, ale najlepiej jest je zużyć w ciągu roku.

CZERWCOWY ZBIÓR ZIÓŁ – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Na rozpoczęcie przygody z zielarstwem warto skupić się na roślinach, które dobrze znamy i z łatwością potrafimy rozróżnić spośród innych gatunków. Ponadto warto wybierać rośliny, z których właściwości lecznicze możemy czerpać z kwiatów i liści – zbiór i obróbka korzeni i kłączy ziół wymaga bowiem więcej pracy i doświadczenia. Zatem po jakie zioła wart wybrać się na łąkę i do ogrodu w czerwcu?

  • RUMIANEK:  Zrobione z kwiatów rumianku napary mają właściwości uspokajające oraz wspierają pracę układu trawiennego, napar dodany do kąpieli sprawi, ze będzie ona miała właściwości pielęgnacyjne i relaksacyjne.
  • WROTYCZ POSPOLITY: Napar z wrotyczu stosuje się w kuracjach przeciw pasożytom, na odkażenie ran i bóle żołądka.
  • DZIURAWIEC ZWYCZAJNY: Napar z kwiatów dziurawca pije się na poprawę nastroju oraz w przypadku występowania nerwobóli, wrzodów żołądka i kłopotów z trawieniem.
  • LIPA: napar z kwiatów lipy ma właściwości napotne, uspokajające oraz łagodzące dolegliwości. Stosuje się go w przypadku osłabienia wynikającego z przeziębienia.
  • POZIOMKI:  Napar z liści poziomki wspiera pracę żołądka i wątroby.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content