Nie taka zwykła ULOTKA – instrukcja obsługi leku

KTO CZYTA, TEN WIE I NIE MA PROBLEMÓW ZE ZDROWIEM. KŁOPOT W TYM, ŻE ZWYKLE TRAKTUJEMY JĄ JAKO ZBĘDNY ELEMENT OPAKOWANIA. DOWIEDZ SIĘ, JAKIE WAŻNE INFORMACJE ZNAJDZIESZ NA ULOTCE LEKU.

Ulotka dla pacjenta to źródło informacji o leku dla użytkownika leku. Ulotka musi zostać obowiązkowo dołączona do każdego opakowania leku.
Ulotkę tworzy się na podstawie innego dokumentu – Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL), czylo dokumentu, w którym znajdziemy pełne informacje dotyczące leku, w tym także jego właściwości farmakokinetyczne i farmakodynamiczne (mówią nam o tym co dzieje się z lekiem w organizmie), dane o toksyczności, badaniach w danych grupach pacjentów oraz informacje o skuteczności.

CO POWINNA ZWIERAĆ ULOTKA DLA PACJENTA?

• nazwę leku i zawartych w nim substancji czynnych,
• informacje niezbędne przed rozpoczęciem stosowania leku: przeciwwskazania, środki ostrożności, interakcje np. z alkoholem oraz innym lekami,
• wskazania, w jakich można stosować lek,
• ostrzeżenia dotyczące szczególnych grup użytkowników, zwłaszcza: dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także pacjentów w podeszłym wieku,
• opis niepożądanych działań, które mogą wystąpić podczas stosowania produktu leczniczego,
• ostrzeżenie o zakazie stosowania produktu leczniczego po upływie terminu ważności,
• opis szczególnych warunków przechowywania, jeżeli są one wymagane.

SKŁAD: To informacja o tym, co tak naprawdę łykasz. Leki zazwyczaj składają się z dwóch grup substancji:
Substancji czynnych, czyli substancja aktywnej w leku, która działa leczniczo na organizm. Substancja czynna stanowi zazwyczaj niewielki procent składu leku.
Najczęściej leki zawierają jedną substancję aktywną (leki jednoskładnikowe, leki tradycyjne), ale dostępne są również preparaty zawierające kilka substancji aktywnych (leki złożone).
Substancji pomocniczych, których rola polega na wspomaganiu wchłaniania leku i wydłużenia czasu jego działania oraz chronieniu substancji aktywnej leku przed czynnikami zewnętrznymi, np. wilgocią, światłem czy powietrzem. Substancje pomocnicze decydują również o formie leku, jego wyglądzie.

WSKAZANIA: Tu znajdziesz informacje o tym, w leczeniu jakich chorób dany lek pomaga.

DAWKOWANIE: Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, właśnie w tym punkcie przeczytasz: kiedy (np. raz dziennie), w jakiej ilości na dobę (np. 1-2 tabletki) i w jaki sposób (np. w trakcie posiłku) zażywać preparat. W przypadku dzieci często podawana jest ilość leku obliczana na podstawie masy ciała.

PRZECIWWSKAZANIA: Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do brania leku, nie zawsze można go stosować, np. z powodu zawartych w nim alergenów czy ze względu na przyjmowane już leki, jak również aktualny stan twojego zdrowia, na który dany farmaceutyk wpływa (np. ciąża), oraz wiek.

INTERAKCJE: W tym miejscu dowiesz się, jakich środków nie możesz brać równolegle.Najlepiej jeśli poinformujesz lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych wydawanych bez recepty, jeszcze zanim przepisze ci konkretny specyfik.

OSTRZEŻENIA: Niektóre okoliczności czy choroby mogą wymagać zmiany dawkowania lub zachowania szczególnej ostrożności, np. przeprowadzenia dodatkowych badań kontrolnych przed jego przyjęciem.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE: To objawy, które mogą, ale nie muszą, towarzyszyć leczeniu, a nawet wystąpić po jego zakończeniu.
Jeżeli uważasz, że w związku z przyjmowaniem leku pogorszył się twój stan zdrowia, pojawił się dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu albo masz dodatkowe dolegliwości, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi, który zdecyduje, czy możesz dalej go stosować. Takie przypadki warto również zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub producentowi leku.

WARUNKI PRZECHOWYWANIA: Nieodpowiednia temperatura, wilgotność czy nasłonecznienie może wpływać na działanie lecznicze preparatu. Dlatego zawsze zapoznaj się z tą informacją.
Najlepiej o warunki przechowywania zapytaj jeszcze w aptece. Jeśli preparat wymaga przechowywania w lodówce, a ty nie planujesz szybkiego powrotu do domu, dobrze jeśli zaopatrzysz się w opakowanie termiczne.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: To dane producenta leku. Adres kontaktowy jest szczególnie ważny w sytuacji, kiedy będziesz chcieć zgłosić działanie niepożądane.

NA CO JESZCZE UWAŻAĆ?

• Leki przechowuj i przewoź zawsze w oryginalnym opakowaniu. Nie przekładaj ich, nie mieszaj. W ten sposób unikniesz niebezpiecznych konsekwencji.

• Nie tylko inne leki, ale i niektóre produkty spożywcze mogą wpływać na wchłanianie leku czy siłę jego działania. Biorąc tabletkę czy syrop, upewnij się, czy nie musisz odczekać kilku godzin po posiłku. Uważaj też, czym popijasz pigułki. Lepiej unikaj mleka i jego produktów, soku z grejpfruta czy napojów zawierających kofeinę.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content