FAKT czy MIT, czyli co musisz wiedzieć o witaminach

KOLOROWE DRAŻETKI, SMACZNE ŻELKI, KAPSUŁKI CZY SYROPY – WITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE MOŻESZ PRZYJMOWAĆ W DOWOLNEJ FORMIE. ALE PAMIĘTAJ: DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH.

MIT: LEK CZY SUPLEMENT – BEZ RÓŻNICY

Jeśli masz do wyboru ten sam specyfik w formie leku lub suplementu, pierwszy jest lepszym wyborem. Ze względu na obostrzenia prawne musi przejść przez restrykcyjne badania poprzedzające jego wprowadzenie na rynek. Dzięki temu zyskujesz pewność, że jest sprawdzony i ma dokładnie ten skład, jaki jest deklarowany przez producenta.

Czym są leki? Lek to substancja która leczy, albo zapobiega chorobom. Działa na zasadzie modyfikowania funkcji fizjologicznych i metabolicznych naszego organizmu. Leki możemy podzielić na te, które są dostępne na receptę (Rx) oraz dostępne bez recepty (OTC – z ang. over the counter).
Czym są suplementy diety? To preparaty które zawierają wysoko skoncentrowane składniki, będące uzupełnieniem normalnej diety. Mogą to być witaminy, minerały, różne substancje wykazujące odżywczy lub inny fizjologiczny efekt. Muszą być zapakowane w sposób umożliwiający odpowiednie dawkowanie. Suplementy diety, nawet z tymi samymi składnikami jak leki, z założenia nie mogą działać leczniczo. Suplementy diety nie mogą być przepisywane na receptę.

FAKT: NIE NA ZAPAS

Opakowanie dostosuj do swoich potrzeb. Przelicz dawki, jakie znajdują się w butelce o określonej pojemności. Policz tabletki w opakowaniu. Zwróć uwagę na to, jak długo możesz stosować dany preparat i w jakich warunkach powinien być przechowywany.
Absolutnie nie przyjmuj go po przekroczeniu terminu przydatności do spożycia, bo może ci poważnie zaszkodzić. Po upływie terminu ważności w preparacie może dojść do wielu niekorzystnych zmian – może stać się środkiem nieskutecznym a nawet zamienić się w szkodliwą substancję i wywołać silniejsze działania niepożądane lub reakcje alergiczne, biegunkę, a nawet ciężkie zatrucia.
Niezużyty do końca specyfik najlepiej odnieś do apteki, gdzie wystawione są specjalne pojemniki na tego typu śmieci.

FAKT: WAŻNE, KIEDY PRZYJMUJESZ

Część pokarmów lub napojów może wzmagać lub wręcz niwelować działanie przyjmowanych medykamentów. To samo dotyczy leków, które zażywasz w związku z różnego rodzaju chorobami. Zawsze więc pytaj farmaceutę, z czym można łączyć, a czego unikać, biorąc zakupione preparaty. Na przykład wchłanianie wapnia poprawia witamina D. Natomiast produktów, które zawierają go dużo (mleko, jaja, soja czy kapusta), nie jedz, kiedy przyjmujesz żelazo.

 

MIT: CENA MA ZNACZENIE

Nieprawda. Wbrew pozorom ostateczny skład leku czy suplementu diety nie zawsze jest taki sam. Nawet jeśli mają tę samą substancję czynną, np. kwas askorbinowy, mogą różnić się tymi pomocniczymi, od których zależy np. sposób dawkowania. Dlatego nie sięgaj po preparat w promocyjnej cenie, zanim nie przeczytasz jego składu lub nie poradzisz się farmaceuty.

FAKT: NIE ZAWSZE STARCZY NATURA

To zależy. Większość cennych dla ciebie witamin i składników mineralnych jesteś w stanie dostarczyć organizmowi wraz z dietą. Jednak nie wszystkie. Do takich „deficytowych” substancji należy witamina D, która powstaje w naskórku pod wpływem promieniowania UVB, a jest go niewiele w sezonie jesienno-zimowym. Cennych składników może ci brakować, kiedy jesteś narażona na większy wysiłek czy stres. Także w przebiegu niektórych chorób przewlekłych organizm może nie być w stanie przyswoić ich w odpowiedniej ilości.

FAKT: LICZY SIĘ FORMA

Preparaty witaminowe możemy podzielić ze względu na sposób przyjmowania:
⋅ Zwykle są to tabletki (magnez, cynk, selen, potas, witaminy: C, z grupy B, kwas foliowy) lub kapsułki (np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E, K).
Proszki (witaminy, probiotyki) polecane są alergikom, ponieważ nie zawierają zbędnych domieszek oraz osobom, które muszą przyjmować dany preparat w większej dawce.
Syropy i krople to propozycja dla tych, którzy mają trudności z połykaniem oraz dla dzieci. Im dedykowane są też żelki. W tej formie znajdziesz kwas foliowy, niektóre minerały, a także witaminy C, A, K, E, B.

MIT: WIĘCEJ ZNACZY LEPIEJ

Z takim podejściem prosisz się o kłopoty. Wbrew powszechnej opinii witaminy i mikroelementy można przedawkować. Z tego powodu zawsze przyjmuj je w ilości rekomendowanej przez producenta, chyba że lekarz zaleci ci inaczej.

Decydując się na zażycie leku, zawsze zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content