MAGNEZ: STRAŻNIK NASZEGO SERCA I UMYSŁU

NIEDOBORY MAGNEZU, OBSERWOWANE W SPOŁECZEŃSTWACH WYSOKO ROZWINIĘTYCH, WYSTĘPUJĄ U PONAD 50% POLAKÓW. WIĄŻĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ Z DIETĄ UBOGĄ W MAGNEZ LUB Z JEGO ZŁYM WCHŁANIANIEM Z PRZEWODU POKARMOWEGO.

MAGNEZ – DLACZEGO CIERPIMY NA JEGO NIEDOBÓR?

Na obniżenie zawartości magnezu w pokarmach wpływają zarówno czynniki dietetyczne, jak i środowiskowe. Spożywanie białego pieczywa oraz pokarmów bogatych w tłuszcze, cukry i wapń prowadzi do deficytu tego cennego pierwiastka w diecie. Ważną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe: nawozy sztuczne, ubogomagnezowa gleba, miękka woda, środki konserwujące żywność oraz długotrwałe gotowanie potraw. Przyczyną zmniejszonego stężenia magnezu w organizmie jest także stres życia codziennego, używki, kuracje odchudzające oraz stosowanie leków przeczyszczających, odwadniających, antykoncepcyjnych i uspokajających.

ROLA MAGNEZU W ORGANIZMIE 

W komórkach organizmu człowieka znajduje się ok. 30 g magnezu. Ponad połowa zmagazynowana jest w kościach, reszta znajduje się w sercu, nerkach, mięśniach oraz w płynach ustrojowych. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, magnez zaliczany jest do najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że uczestniczy w około 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, jest też niezbędny w zapobieganiu i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.

 • Wpływa na wytwarzanie i aktywność licznych enzymów, związanych z wytwarzaniem energii w komórce.
 • Bierze udział w wytwarzaniu insuliny oraz w transporcie glukozy do komórek organizmu.
 • Zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Zmniejszając opór naczyń krwionośnych, reguluje ciśnienie krwi i poprawia pracę serca.
 • Wywiera ochronny wpływ na serce, przeciwdziałając niedotlenieniu i niedokrwieniu. Rozszerzając naczynia wieńcowe, zwiększa przepływ krwi w kierunku serca. Obniża tym samym ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę tętnic. Obniża stężenie cholesterolu we krwi oraz hamuje jego odkładanie w ścianach naczyń krwionośnych.
 • Zapobiega zakrzepicy naczyń krwionośnych. Magnez jest fizjologicznym antykoagulantem, który hamuje zlepianie się płytek krwi oraz obniża stężenie czynników krzepnięcia krwi.
 • Wpływa korzystnie na układ nerwowy. Pomaga zachować równowagę psychiczną i fizyczną. Łagodzi zdenerwowanie, poprawia nastrój oraz usuwa zmęczenie. Uczestniczy w syntezie adrenaliny i noradrenaliny – hormonów, które pozwalają radzić sobie ze stresem. Poprawia także pamięć i koncentrację.
 • Pomaga likwidować napięcie mięśni szkieletowych, co wykorzystuje się w leczeniu fibromialgii oraz przewlekłego zmęczenia.
 • Wraz z wapniem i fosforem wzmacnia kości i szkliwo zębów.
 • U ludzi starszych usprawnia kontrolę nad trzymaniem moczu, zaś u dzieci zapobiega nocnemu moczeniu.
 • Chroni przed zatruciem związkami metali ciężkich: kadmu, ołowiu, arsenu czy rtęci, gdyż zwiększa wydalenie tych metali z organizmu.
 • Wzmaga wydalanie żółci oraz przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych.
 • Łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz z bólami miesiączkowymi.
 • Działa rozkurczająco na drogi oddechowe (wykorzystywany jest w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz astmy).
 • Wzmacnia działanie leków przeciw migrenowych.

MAGNEZ – ŹRÓDŁA

Znajduje się w większości produktów spożywczych. Najlepszym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, ciemnozielone warzywa liściaste oraz skorupiaki. Dużą zawartość magnezu mają: kakao, czekolada, pestki dyni, orzeszki ziemne, fasola, groch czy kasza gryczana.

JAK STOSOWAĆ MAGNEZ?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 300-400 mg. Zwiększone zapotrzebowanie mają kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, chłopcy w okresie dojrzewania oraz sportowcy. Zwiększona podaż magnezu jest niezbędna również u osób pracujących umysłowo oraz osób pijących duże ilości kawy i herbaty.

Niedobory magnezu należy uzupełniać stosując dostępne w aptece preparaty w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. Magnez jest najlepiej wchłaniany, gdy przyjmowany jest podczas posiłku. Dla zwiększenia wchłaniania stosuje się połączenie magnezu z witaminą B6.

PRZECIWWSKAZANIA

Magnezu nie należy przyjmować w trakcie kuracji antybiotykami z grupy tetracyklin, gdyż preparaty magnezu zmniejszają ich skuteczność.
Magnez zmniejsza także wchłanianie żelaza oraz leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny.
W trakcie suplementacji magnezem nie należy stosować produktów zawierających kwas szczawiowy (szpinak, rabarbar, szczaw) oraz produktów mlecznych bogatych w wapń, gdyż hamują one wchłanianie tego mikroelementu.
Osoby cierpiące na choroby nerek powinny natomiast zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną przyjmować preparaty magnezu.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content