Uważaj, bo tabletki to nie cukierki!

W DZISIEJSZYCH CZASACH PACJENCI KUPUJĄ CORAZ WIĘCEJ LEKÓW. WYDAWAŁOBY SIĘ, ŻE ZJAWISKO TO CIESZY POTENCJALNYCH SPRZEDAWCÓW. FAKTYCZNIE JEDNAK MARTWI KAŻDEGO Z ODPOWIEDZIALNYCH FARMACEUTÓW, A PRZEDAWKOWANIE LEKÓW STAJE SIĘ JEDNYM Z WIĘKSZYCH PROBLEMÓW XXI WIEKU.

kolorowe tabletki

PRZEDAWKOWANIE LEKÓW – ZAGROŻENIA

Przedawkowanie leków bywa najczęstsze w okresie zwiększonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Pacjenci kupują leki reklamowane na gorączkę, katar, kaszel i jednocześnie preparaty przeciwbólowe, często nie zwracając uwagi na to, że przedawkowują daną substancję czynną albo zażywają kilka leków o podobnym mechanizmie działania.
Koniecznie należy zwrócić uwagę na dawki:
– paracetamolu,
– ibuprofenu,
– pochodnych pseudoefedryny
– pochodnych dekstrometorfanu.
Przeciwwskazaniem do stosowania powyższych mieszanek są: nadciśnienie i choroby żołądka, dodatkowo astma czy choroby tarczycy i nerek. Leki przeciwbólowe należy stosować tylko w razie bólu, a leki na przeziębienie ściśle według wskazań.
Preparaty zawierające paracetamol można bezpiecznie przyjmować 3 dni, następnie należy zrobić przerwę, aby zapobiec kumulacji związku w organizmie i uniknąć działań niepożądanych. Jeśli pacjent ma kłopoty z żołądkiem, to podczas kuracji niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, powinien zastosować preparat osłonowy. Jeżeli problem stanowią zatkane zatoki, to zamiast stosowania leków reklamowanych (nie zawsze skutecznych, a często powodujących uzależnienie, rozdrażnienie i wysuszenie śluzówki nosa), dobre efekty przynosi czyszczenie zatok kilka razy w ciągu dnia solą morską w sprayu i wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa.

ZATRUCIE POLEKOWE

Przedawkowanie leków to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek lekarzom czy farmaceutom. Kolejnym są zatrucia polekowe. Dzisiejsza wiedza medyczna pozwala radzić sobie z wieloma chorobami, jednak różnorodnych interakcji chemicznych zachodzących w organizmie człowieka po zażyciu mieszanki różnych grup leków nadal nie potrafimy przewidzieć. Statystyki są przerażające. Coraz więcej pacjentów umiera z powodu zatruć lekami.
Najczęstszymi dolegliwościami występującymi po zażyciu nieodpowiednio dobranych leków są:
– nadkwaśność,
– bóle brzucha,
– wzdęcia,
– rozdrażnienie,
– rozkojarzenie,
– wysypki.

JAK UNIKNĄĆ ZATRUĆ POLEKOWYCH?

Nie przyjmuj różnych leków jednocześnie. 

W razie konieczności zażycia kilku preparatów o podobnych porach, najlepiej posegregować je na takie, które należy przyjąć przed jedzeniem, na te w trakcie (każdą kolejną tabletkę przedzielając porcją pożywienia) i te po jedzeniu. Należy zwrócić także uwagę na fakt, że leki mogą gorzej się wchłaniać przy różnych pokarmach. Błonnik, pektyny czy białko zawarte w niektórych produktach spożywczych mogą hamować wchłanianie leków, a tym samym opóźniać lub całkowicie niwelować ich działanie. Trzeba być ostrożnym, ponieważ zażycie w takiej sytuacji kolejnej tabletki tego samego preparatu może spowodować zatrucie.

Zwracaj uwagę na porę przyjmowania leków.

Wpływ pokarmu na wchłanianie, dystrybucję i metabolizm leków jest ogromny i nie sposób opisać go w kilku zdaniach. Szczególne typy leków (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki zawierające lowastatynę, digoksynę czy antybiotyki zawierające amoksycylinę) posiadają zdolność adsorpcji na powierzchni pokarmów wielkocząsteczkowych. Należy przyjmować je więc około pół godziny przed posiłkiem. Preparaty wtedy szybko i bezpiecznie się wchłaniają, a antybiotyk rzadziej wywołuje biegunki i powikłania grzybicze, gdyż wchłonięty w jelicie cienkim nie dostaje się do jelita grubego, nie niszcząc tym samym obecnych tam bakterii probiotycznych.

Stosuj probiotyki przy antybiotykoterapii.

W celu uniknięcia działań niepożądanych wywołanych terapią antybiotykową, należy w jej trakcie oraz kilka dni po jej zakończeniu przyjmować preparaty z probiotykami. Probiotyki przy antybiotyku mają z założenia ochronić nas przed efektami ubocznymi antybiotyków takimi jak: biegunki, bóle brzucha, czy nawet choroby zapalne jelit.

Zażywaj leki w odpowiedni sposób.

Leki rozpuszczalne w wodzie należy popijać wodą (nie kawą, sokiem czy napojami energetycznymi), a preparaty rozpuszczalne w tłuszczach (np. suplementy diety czy preparaty wielowitaminowe) przyjmować wraz z pożywieniem. Taki sposób zażywania leków zwiększa ich biodostępność i pozwala na przyjmowanie zalecanych dawek preparatów bez potrzeby ich nadużywania.
Osoby przyjmujące blokery kanału wapniowego, leki przeciwhistaminowe, preparaty zawierające statyny, diazepam, karbamazepinę czy sildenafil nie powinny pić soku grejpfrutowego, gdyż zawarte w nim flawonoidy zwiększają stężenie tych leków we krwi. Szczególną uwagę powinny zwrócić na ten fakt kobiety w ciąży i osoby starsze.
$

Pacjenci zażywający inhibitory MAO (stosowane w leczeniu depresji czy choroby Parkinsona) nie powinni spożywać produktów zawierających w swoim składzie tyraminę (salami, sery wędzone, czerwone wino, ryby wędzone, przejrzałe banany), gdyż może u nich dojść do pobudzenia psychoruchowego, przyśpieszenia czynności serca i wzrostu ciśnienia krwi.

Uważaj na energetyki

Próby pobudzenia organizmu czy zwiększenia zdolności koncentracji przez młodzież uczącą się poprzez popijanie napojem energetycznym leków zawierających pseudoefedrynę, kodeinę lub jej pochodne, często prowadzi do zatruć objawiających się pobudzeniem, rozdrażnieniem i utratą zdolności kojarzenia faktów.

5 DOBRYCH RAD, JAK ZAŻYWAĆ LEKI

  1. Preparaty witaminowe (np. na skórę, włosy i paznokcie) powinno się stosować regularnie przynajmniej przez 4-6 tygodni. Preparaty zawierające magnez należy zawsze popijać wodą. Gwarantuje ona najlepszą wchłanialność magnezu.
  2. Nie zaleca się natomiast popijania produktami mlecznym oraz sokami owocowym – ponieważ utrudniają one wchłanianie.
  3. Na zwiększenie koncentracji i zdolności zapamiętywania u osób uczących się lekarze oraz farmaceuci polecają produkty zawierające lecytynę i magnez.
  4. Przyjmując kilka preparatów równocześnie, nie zwalczysz choroby, ale możesz zatruć swój organizm.
  5. Leki stosuj z rozwagą i zawsze pod kontrolą lekarza lub farmaceuty! Pamiętaj, że przedawkowanie leków niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W razie wątpliwości co do sposobu zażywania leków, zawsze szukaj pomocy u specjalistów.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content