Przeterminowane leki – co z nimi zrobić?

LEKÓW, KTÓRE STRACIŁY WAŻNOŚĆ, NIE MOŻNA PRZYJMOWAĆ. ALE TEŻ NIE NALEŻY WYRZUCAĆ ICH DO KOSZA. SPRAWDŹ, JAK JE WŁAŚCIWIE ZUTYLIZOWAĆ.

JAK PRZECHOWYWAĆ LEKI?

Na początek zwróć uwagę, gdzie trzymasz leki – zalecenia znajdziesz na opakowaniu lub w ulotce. Ważne, by transportować je w opakowaniach termicznych. Wysokie temperatury i ekspozycja na słońce mogą powodować utratę lub zmianę właściwości leczniczych farmaceutyków, a w konsekwencji sprawić, że staną się niebezpieczne dla zdrowia – przestrzega Naczelna Izba Aptekarska.
Szczególnie narażone na takie groźne modyfikacje są antybiotyki, ale także insuliny, leki adrenergiczne (np. adrenalina, epinefryna, noradrenalina, norepinefryna, fenylefryna), uspokajające, antykoncepcyjne, zawierające w sobie hormony, probiotyki oraz te w sprayu.
W odniesieniu do antybiotyków, leków przeciwzapalnych, przeciwhistaminowych czy przeciwdepresyjnych promieniowanie UV może wywołać ich działanie uczulające czy wręcz toksyczne.
Poza temperaturą ważnym czynnikiem jest wilgotność powietrza, mająca wpływ na postać leku, zwłaszcza tabletek, granulatów, proszków oraz kapsułek. Ale także np. pasków do mierzenia poziomu cukru we krwi, które mogą dać błędny odczyt, jeśli zamiast w lodówce przechowujesz je w łazienkowej szafce.

JAK UTYLIZOWAĆ LEKI?

Kiedy leki stracą termin przydatności do użycia, ale również te pozostałe po kuracji, np. antybiotykowej, lub takie, które zmieniły kształt, zapach, smak, powinnaś je bezzwłocznie wyrzucić. Jednak nie do kosza w mieszkaniu, lecz do specjalnego pojemnika na lekarstwa. Za utylizację odpadów medycznych odpowiadają samorządy. I to one muszą zadbać o to, by na terenie gminy stanęły odpowiednie pojemniki do tzw. selektywnej zbiórki, przeznaczone na leki i odpady medyczne. Znajdują się one w aptekach (upewnij się, że twoja takie odpady gromadzi), urzędach gmin, przychodniach bądź szpitalach. Informacje o tym, gdzie dokładnie można oddawać przeterminowane leki, znajdziesz na stronie internetowej swojego urzędu gminy.

 

DLACZEGO NIE NALEŻY WYRZUCAĆ LEKARSTW DO KOSZA LUB TOALETY?

Wynika to nie tylko z przepisów, lecz przede wszystkim z faktu, że lekarstwa niewłaściwie zutylizowane są jak bomba z opóźnionym zapłonem. Jeśli wylejesz lek do toalety, zlewu, umywalki, zawarte w nim substancje chemiczne trafią do wód gruntowych, a stamtąd do gleby, roślin, zwierząt. Będą się rozkładać nawet kilka dziesiątków lat, a jeśli znajdą się w niepowołanych rękach, np. wtedy gdy wylądują na zwykłym wysypisku, mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

UWAGA NA…

  • Termometr rtęciowy możesz wyrzucić tylko do odpowiedniego pojemnika przeznaczonego do utylizacji rtęci. Zachowaj środki ostrożności, by przy wrzucaniu nie pękł (możesz go np. owinąć folią bąbelkową).
  • Zużyte igły, strzykawki, ampułkostrzykawki wyrzucisz tylko do specjalnego pojemnika – pytaj o niego w aptece, urzędzie gminy, w firmie odpowiadającej za gospodarkę odpadami komunalnymi w twojej gminie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content