LEKI ZA GRANICĄ. CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?

WYBIERAJĄC SIĘ W DALEKĄ PODRÓŻ, WARTO WIEDZIEĆ, CO ZROBIĆ Z LEKAMI. WIĘKSZOŚĆ Z NICH MOŻESZ BEZPIECZNIE PRZEWIEŹĆ W BAGAŻU LUB KUPIĆ NA MIEJSCU, DYSPONUJĄC ODPOWIEDNIĄ RECEPTĄ CZY UBEZPIECZENIEM.

RECEPTA TRANSGRANICZNA

Poproś o nią lekarza, jeśli planujesz zakupy w aptece na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Taki dokument zawiera dodatkowe informacje, w tym dane do bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Ale uwaga: receptę zrealizujesz wyłącznie z odpłatnością w 100 proc. i nie może ona dotyczyć leków zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Jeśli nie zaopatrzyłeś się w nią zawczasu, a dysponujesz kartą EKUZ, zgłoś się do miejscowego specjalisty. Receptę od niego możesz zrealizować zgodnie z zasadami odpłatności obowiązującymi w danym kraju.

SYSTEM REFUNDACYJNY – POSZUKAJ INFORMACJI

Żeby nie dać się zaskoczyć w potrzebie, zajrzyj na stronę www.ekuz.nfz.gov.pl, gdzie znajdziesz informacje o systemie refundacyjnym obowiązującym w danym kraju. Jeśli chorujesz przewlekle, sprawdź, czy na listach leków współfinansowanych bądź darmowych znajdują się niezbędne ci specyfiki. Jeśli planujesz podróż poza Europę, poszukaj informacji, w jaki sposób funkcjonują tam apteki.

NIE TYLKO EKUZ

Planując dalszą wyprawę, rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zwłaszcza jeśli jedziesz do krajów egzotycznych. Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą (KLZ). Niektóre z nich oprócz darmowej kuracji zleconej przez lekarza gwarantują również dosłanie niezbędnych leków z Polski.

 UWAGA NA FAŁSZYWKI

Dokonując zakupu poza granicami Polski, kieruj się zdrowym rozsądkiem: zwróć uwagę m.in. na to, jak są przechowywane farmaceutyki (właściwa temperatura i oświetlenie), czy mają całe oryginalne opakowanie, czy termin ważności jest aktualny. Uważaj na to zwłaszcza w krajach takich jak Indie, Chiny czy Egipt, gdzie o podrobione medykamenty nie jest trudno.

W TORBIE CZY W WALIZCE

To zależy od tego, czy zamierzasz korzystać z apteczki w trasie i jaki środek komunikacji wybierzesz. W przypadku kiedy nie musisz przyjmować leków podczas drogi, możesz je spakować do głównego bagażu. Sprawdź jednak, w jakich warunkach powinny być przechowywane. Jeśli planujesz dłuższą podróż samochodem, zabezpiecz je w opakowania termoizolacyjne (na długie wyprawy najlepsza będzie lodówka samochodowa) i unikaj kładzenia na tylnej szybie czy w kabinie. Te zasady dotyczą również bagażu podręcznego. W samolocie do kabiny możesz zabrać ze sobą niezbędne ci farmaceutyki, nawet te w płynie. Musisz tylko zgłosić je podczas odprawy. Szykując się do lotu z przesiadkami, uwzględnij ewentualne opóźnienia i spakuj do bagażu podręcznego dawki leków na co najmniej 24 godziny dłużej.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content