JAK SOBIE RADZIĆ Z JESIENNO-ZIMOWĄ CHANDRĄ?

JESIENIĄ, KIEDY ROBI SIĘ CHŁODNO, A DNI SĄ CORAZ KRÓTSZE, WIELU Z NAS NARZEKA NA SPADEK NASTROJU I BRAK MOTYWACJI DO DZIAŁANIA. PO CZYM POZNAĆ, CZY TO TYLKO CHWILOWY STAN, CZY MOŻE JUŻ DEPRESJA? JAK PRZETRWAĆ TEN CZAS? POZNAJ OPINIĘ I RADY NASZEGO EKSPERTA!

Kobieta z czarną parasolką w czasie jesiennego deszczu

SPADEK NASTROJU CZY DEPRESJA?

Depresja sezonowa może dotykać 2-4% z nas. Często nadużywamy jednak tego terminu. Gdy przez co najmniej dwa tygodnie codziennie odczuwamy spadek nastroju, brak zainteresowania i radości z tego, co sprawiało nam przyjemność, a objawy zakłócają normalne funkcjonowanie, może to być depresja. Jednak diagnozę zawsze powinien postawić specjalista!

WINNY BRAK SŁOŃCA

Światło słoneczne wpływa na wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jego brak powoduje niedobór tzw. hormonu szczęścia oraz większą produkcję melatoniny – hormonu snu, przez co jesteśmy senni i zmęczeni.

POMOGA SUPLEMENTY I ZIOŁA?

Przy zwykłej chandrze możemy przyjmować magnez i witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a także ziołowe preparaty. Na poprawę nastroju wpływa m.in. dziurawiec (jednak pamiętajmy, że może on wejść w interakcje z niektórymi lekami) oraz żeń-szeń.

FOTOTERAPIA JEST SKUTECZNA

Jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Naświetlanie zaleca się zarówno jako metodę leczenia spadku nastroju, jak i w ramach profilaktyki. Lampy do światłoterapii to podstawowe wyposażenie skandynawskich ośrodków zdrowia, lotnisk, biur czy uczelni, a nawet domów.

CZY NIC NIE MOŻEMY PORADZIĆ?

Możemy pomóc sobie sami! Każdy wie najlepiej, co sprawia mu przyjemność – basen, książki, kino, a może kurs tańca? Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów. Jednak pamiętaj, że nie zastąpią one wizyty u specjalisty!

icon_sposoby_na_chandre
para na jesiennym spacerze z psem

Nie zamykaj się w domu. Nawet krótki spacer może poprawić samopoczucie!

Młoda kobieta w białym szlafroku w saunie

Rozgrzej się w saunie! To dobry sposób na dotlenienie i wzmocnienie odporności.

Na stole: banany, czekolada, orzechy, szpinak, awokado

Pamiętaj o zdrowej diecie. Powinna być bogata zwłaszcza w magnez i witaminę B, które wspomagają układ nerwowy. Warto sięgać po banany, gorzką czekoladę, rośliny strączkowe, orzechy, szpinak i ryby.

Dojrzałe małżeństwo rozgrzewa się przed jesiennym joggingiem

Bądź aktywny! Regularne ćwiczenia pomagają zwalczyć złe samopoczucie, dodają energii i poprawiają jakość snu. Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń, wystarczy zwykły spacer!

lawendowy olejek i świeczka

Wykorzystaj moc aromaterapii. Zapal pachnącą świecę albo przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku – antydepresyjnie zadziała zwłaszcza pomarańczowy, herbaciany czy różany, a lawenda i melisa wyciszą i pomogą zasnąć.

Jednak pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem! Nie jest to terapia dla osób cierpiących na żylaki, z niewydolnością oddechową, chorobami serca czy kobiet w ciąży i podczas miesiączki.

Pamiętajmy, że w jesiennym spadku nastroju dużo zależy od nas samych. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i pozytywne nastawienie pomogą przetrwać ten trudny czas.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content