JESIENIĄ, KIEDY ROBI SIĘ CHŁODNO, A DNI SĄ CORAZ KRÓTSZE, WIELU Z NAS NARZEKA NA SPADEK NASTROJU I BRAK MOTYWACJI DO DZIAŁANIA. PO CZYM POZNAĆ, CZY TO TYLKO CHWILOWY STAN, CZY MOŻE JUŻ DEPRESJA? JAK PRZETRWAĆ TEN CZAS? POZNAJ OPINIĘ I RADY NASZEGO EKSPERTA!
SPADEK NASTROJU CZY DEPRESJA?
Depresja sezonowa może dotykać 2-4% z nas. Często nadużywamy jednak tego terminu. Gdy przez co najmniej dwa tygodnie codziennie odczuwamy spadek nastroju, brak zainteresowania i radości z tego, co sprawiało nam przyjemność, a objawy zakłócają normalne funkcjonowanie, może to być depresja. Jednak diagnozę zawsze powinien postawić specjalista!
WINNY BRAK SŁOŃCA
Światło słoneczne wpływa na wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jego brak powoduje niedobór tzw. hormonu szczęścia oraz większą produkcję melatoniny – hormonu snu, przez co jesteśmy senni i zmęczeni.
POMOGA SUPLEMENTY I ZIOŁA?
Przy zwykłej chandrze możemy przyjmować magnez i witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a także ziołowe preparaty. Na poprawę nastroju wpływa m.in. dziurawiec (jednak pamiętajmy, że może on wejść w interakcje z niektórymi lekami) oraz żeń-szeń.
FOTOTERAPIA JEST SKUTECZNA
Jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Naświetlanie zaleca się zarówno jako metodę leczenia spadku nastroju, jak i w ramach profilaktyki. Lampy do światłoterapii to podstawowe wyposażenie skandynawskich ośrodków zdrowia, lotnisk, biur czy uczelni, a nawet domów.
CZY NIC NIE MOŻEMY PORADZIĆ?
Możemy pomóc sobie sami! Każdy wie najlepiej, co sprawia mu przyjemność – basen, książki, kino, a może kurs tańca? Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów. Jednak pamiętaj, że nie zastąpią one wizyty u specjalisty!
Nie zamykaj się w domu. Nawet krótki spacer może poprawić samopoczucie!
Rozgrzej się w saunie! To dobry sposób na dotlenienie i wzmocnienie odporności.
Pamiętaj o zdrowej diecie. Powinna być bogata zwłaszcza w magnez i witaminę B, które wspomagają układ nerwowy. Warto sięgać po banany, gorzką czekoladę, rośliny strączkowe, orzechy, szpinak i ryby.
Bądź aktywny! Regularne ćwiczenia pomagają zwalczyć złe samopoczucie, dodają energii i poprawiają jakość snu. Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń, wystarczy zwykły spacer!
Wykorzystaj moc aromaterapii. Zapal pachnącą świecę albo przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku – antydepresyjnie zadziała zwłaszcza pomarańczowy, herbaciany czy różany, a lawenda i melisa wyciszą i pomogą zasnąć.
Jednak pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem! Nie jest to terapia dla osób cierpiących na żylaki, z niewydolnością oddechową, chorobami serca czy kobiet w ciąży i podczas miesiączki.
Pamiętajmy, że w jesiennym spadku nastroju dużo zależy od nas samych. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i pozytywne nastawienie pomogą przetrwać ten trudny czas.