SAUNA – JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ I DLACZEGO WARTO?

KIEDY ZA OKNEM ŚNIEG I MRÓZ, SPACERY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU NIE SĄ TAK DŁUGIE, JAK TE LETNIE. PO POWROCIE DO DOMU MARZYMY O TYM, BY JAK NAJSZYBCIEJ SIĘ ROZGRZAĆ. PARZYMY HERBATĘ Z MIODEM, UBIERAMY CIEPŁE KAPCIE, PRZYKRYWAMY SIĘ KOCEM I CZEKAMY, AŻ TEMPERATURA NASZEGO CIAŁA WRÓCI DO NORMY. INNYM SPOSOBEM NA ROZGRZANIE, A JEDNOCZEŚNIE POPRAWĘ SAMOPOCZUCIA I ZDROWIA JEST SAUNA. CZYLI MIEJSCE, GDZIE HARTUJEMY NASZ ORGANIZM I PRZYGOTOWUJEMY DO WALKI Z PRZEZIĘBIENIEM, KTÓRE NAJCZĘŚCIEJ ATAKUJE NAS W ZIMOWE DNI.

TROCHĘ HISTORII

To Finowie wynaleźli saunę, a wynalazek ten rozpowszechnił się później na całym świecie. Finom trudno wyobrazić sobie życie bez sauny, gdyż twierdzą, że w miejscu tym oczyszcza się ich umysł i ciało. Naukowo potwierdzono tę tezę. Pozytywny wpływ na nasz organizm wynika z połączenia procesów przegrzania ciała przez oddziaływanie suchego i gorącego powietrza z określoną wilgotnością oraz procesu ochładzania ciała.

SAUNA, CZYLI CO?

Sauna to zabieg fizjoterapeutyczny stosowany w lecznictwie i odnowie biologicznej oraz do celów higieniczno-kosmetycznych. Często łączy się saunę z masażem ręcznym. W pierwszej kolejności stosuje się saunę, a później po ochłodzeniu i odpoczynku – masaż ręczny. Kąpiel w gorącym powietrzu odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu zwanym komorą sauny. Ściany komory wykonane są z dwóch warstw drewna zaizolowanych folią aluminiową. Wewnątrz umieszczone są dwie ławy na dwóch poziomach – wyższym i niższym. Specjalny piec w komorze zapewnia wysoką temperaturę, a rozgrzane kamienie polewane wodą – utrzymują odpowiednią wilgotność. Umieszczony w pobliżu sauny natrysk pozwala schłodzić ciało, a drewniane kozetki odpocząć.

DŁUGOŚĆ SEANSU I CZĘSTOTLIWOŚĆ

Nie ma ustalonego czasu przebywania w saunie. Osoby o małym wzroście i dużym ciężarze ciała mogą dłużej przebywać w saunie niż osoby o mniejszej masie i względnie wysokie. Dla odnowy powysiłkowej zaleca się korzystanie z sauny raz w tygodniu, stopniowo wydłużając czas przebywania w niej. Przy ciężkich wysiłkach fizycznych można stosować saunę codziennie, ale nie dłużej niż przez tydzień, pamiętając o krótkim czasie kąpieli. Aby zwiększyć swoją sprawność fizyczną, możemy przebywać w saunie dwa razy w tygodniu, stopniowo wydłużając czas. Ci, którzy uprawiają wyczynowe sporty mogą zażywać kąpieli w saunie do trzech razy w tygodniu, jednak nie bezpośrednio przed zawodami.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z SAUNY?

• Najlepiej korzystać z sauny wieczorem.
• Zapytaj personel o obowiązujący strój.
• Nie rozmawiaj w saunie.
• Należy przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą i koniecznie się odprężyć.
• Nie korzystaj z sauny wcześniej niż na godzinę po wysiłku fizycznym.
• Czas jednego cyklu nie powinien trwać dłużej niż 24 minuty, z czego 8-12 minut to faza ogrzewania, a pozostały czas należy przeznaczyć na schładzanie.
• Cykl taki można powtórzyć kilka razy, a na koniec kąpieli solidnie polać kamienie wodą.
• Pamiętaj, by po kąpieli w saunie: nie podejmować wysiłku fizycznego, dokładnie umyć ciało mydłem i ciepłą wodą, stopniowo schłodzić organizm.
• Zwieńczeniem kąpieli powinien być długi wypoczynek i uzupełnienie płynów – najlepiej wodą mineralną lub sokiem pomidorowym.

JAKIE KORZYŚCI?

Przebywając w saunie dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi. Procesy rozgrzania oraz schładzania następujące po sobie wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Gdy ciało ogrzewa się – naczynia krwionośne rozszerzają się, w momencie schłodzenia – obkurczają się. Hartuje to nasz organizm, jednocześnie mobilizując układ odpornościowy. Panująca w saunie wysoka temperatura oczyszcza ciało i narządy z toksyn, które tracimy wraz z potem. Przynosi także ulgę przy zapaleniu ścięgien, nadwyrężeniu mięśni, jak również w bólach reumatycznych i korzonkach. Seans w saunie korzystnie wpływa także na nasze drogi oddechowe, oczyszczając je. Dlatego też poleca się go tym, którzy uskarżają się na nieżyty oskrzeli i zapalenie zatok. Wysoka temperatura stymuluje produkcję niektórych grup hormonów, głównie endorfin. To sprawia, że saunę zawsze opuszczamy zrelaksowani i uspokojeni. Zresztą sama atmosfera, która tam panuje, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu.

SAUNA JAKO ZABIEG UPIĘKSZAJĄCY

Skóra rozgrzewa się w saunie do około 40°C, co powoduje wydzielanie potu, jako naturalnego obrońcy organizmu zabezpieczającego przed przegrzaniem. Wydzielane wraz z potem toksyny oczyszczają skórę. Gruczoły łojowe odblokowują się i organizm dzięki temu pozbywa się nadmiaru sebum. Pod wpływem wysokiej temperatury następuje lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie – dotlenienie skóry. Po takiej sesji skóra jest oczyszczona, dobrze ukrwiona, bardziej gładka i doskonale przygotowana na przyjęcie wszelkiego rodzaju kosmetyków.

WSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z SAUNY

• pielęgnacja ciała,
• hartowanie organizmu,
• stany chorobowe: nieswoiste choroby dróg oddechowych, przewlekłe choroby reumatyczne, choroby zwyrodnienia stawów, stany pourazowe narządu ruchu, nadciśnienie tętnicze I i I/II stopnia wg podziału WHO, niektóre choroby skóry: atopowe zapalenie skóry, trądzik, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych.

PRZECIWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z SAUNY

• stany chorobowe: ostre przewlekłe choroby zakaźne, czynna postać gruźlicy płuc i innych narządów, ostre choroby z gorączką, choroby nowotworowe, choroby nerek, wątroby i niedokrwistości, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia wydzielania wewnętrznego np. nadczynność tarczycy, padaczka i stany psychotyczne, jaskra, alkoholizm i narkomania.
• ciąża z powikłaniami wskutek zatrucia ciążowego lub niedokrwistości.

Wymienione przeciwwskazania są przykładowymi, dlatego w razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza o możliwość odbycia kąpieli w saunie. Nieumiejętne i niewłaściwe korzystanie z sauny wpływa na niepożądane reakcje organizmu. Może dojść do pogorszenia stanu zdrowia i zaburzenia istniejącego stanu równowagi w organizmie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content