CZYM SIĘ ZAJMUJE HIPERTENSJOLOG?

NASZ EKSPERT: Anna Szyndler, hipertensjolog


POMOCY TEGO SPECJALISTY POTRZEBUJE OKOŁO 30 % POLAKÓW, ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z NADCIŚNIENIEM TĘTNICZYM, W TYM TAKŻE OSOBY Z OPORNYM NADCIŚNIENIEM.

KIM JEST LEKARZ HIPERTENSJOLOG?

Hipertensjolog to lekarz specjalista zajmujący się nadciśnieniem tętniczym i wszystkim, co z nim związane – przede wszystkim diagnostyką, leczeniem i działaniami profilaktycznymi.
Hipertensjologia jako samodzielna specjalizacja lekarska funkcjonuje w Polsce od dość niedawna , bo od 2006 roku. Powstanie tej dziedziny ma związek z rosnącą liczbą osób cierpiących na nadciśnienie (które uznawane jest już za chorobę cywilizacyjną), które może prowadzić do wielu groźnych i potencjalnie śmiertelnych chorób (np. niewydolność serca, miażdżyca czy zawał serca).

PRZED WIZYTĄ

Regularnie kontroluj ciśnienie – co najmniej przez tydzień, a nawet dwa tygodnie przed zaplanowanym spotkaniem. W miarę możliwości pomiary wykonuj dwa razy dziennie, o stałych porach. Godzinę przed wizytą nie pal papierosów, nie pij kawy i alkoholu, a także unikaj intensywnego wysiłku fizycznego – może wpłynąć na wyniki badań u lekarza.

JAK POMOŻE HIPERTENSJOLOG?

Podczas spotkania specjalista oceni, jakie jest u ciebie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Doradzi odpowiedni styl życia: najlepszą dla ciśnieniowców aktywność fizyczną, dietę bogatą w ryby, świeże owoce i warzywa oraz orzechy, a ubogą w sól i cukry proste (sprzyjają otyłości). Jeśli zachodzi taka potrzeba, dobierze i przepisze leki. Aby zapisać się do hipertensjologa, potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Na wizytę zabierz spis pomiarów ciśnienia razem z dokumentacją medyczną dotyczącą choroby i listę aktualnie stosowanych leków.

ILE WYNOSI PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI?

Mierzone w domu to poniżej 135/85 mmHg. Pomiar powinien być wykonany po 10-minutowym odpoczynku i wyeliminowaniu wszystkich czynników mogących je podwyższać (ból, stres, hałas, niewygodna pozycja, wysiłek fizyczny).

GDZIE I KIEDY SZUKAĆ POMOCY?

  • Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, gdy wartości ciśnienia stale przewyższają u Ciebie 140/90 mmHg.
  • Nie zwlekaj z wizytą  jeśli kolejne pomiary wskazują ciśnienie powyżej 180/110 mmHg, którego nie można tłumaczyć wysiłkiem, stresem czy bólem.
  • W sytuacji, gdy odczuwasz ból w piersiach, zgłoś się natychmiast na ostry dyżur.

Skierowanie do lekarza hipertensjologa możesz zrealizować w ramach NFZ. Aktualny stan kolejek znajdziesz na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl
Można również z skorzystać z oferty komercyjnej wizyty w gabinecie hipertensjologa.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content