SPORT Z ATOPIĄ – NA CO UWAŻAĆ?

POT, KURZ, CHLOR W BASENIE MOGĄ POTĘGOWAĆ OBJAWY AZS. TO NIE ZNACZY, ŻE NALEŻY ZREZYGNOWAĆ Z UPRAWIANIA SPORTU. WYSTARCZY ODPOWIEDNIO DOBRAĆ JEGO FORMĘ I PRZESTRZEGAĆ KILKU ZASAD. DOTYCZY TO ZARÓWNO DOROSŁYCH, JAK I DZIECI.

8 WAŻNYCH ZASAD

1.Zapisując dziecko na zajęcia ruchowe, wybierz takie, w których nie ma konieczności noszenia ciasnych strojów (np. szermierka), a aktywność fizyczna nie jest bardzo intensywna. Większość chorych z AZS źle znosi pocenie się.

2. Lepiej unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu (jazda na rowerze, bieganie) w trakcie upałów, którym towarzyszy wzmożone pocenie się.

3. Zwykle nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów zespołowych, tańca czy gimnastyki poza okresami zaostrzenia choroby. Upewnij się jednak, czy w trakcie treningów nie są używane substancje, takie jak np.: magnezja czy talk do dłoni, które mogą uczulać.

4. Jeśli zmiany skórne u dziecka są widoczne, poproś nauczyciela WF lub trenera, by wytłumaczył pozostałym podopiecznym, że AZS nie można się zarazić (to wcale nie jest oczywiste). Wyjaśnij też, jakie ograniczenia wiążą się z chorobą.

5. Przygotowując atopika do treningu, zadbaj o odzież sportową. Najlepsze będą przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin (bawełna) ubrania. Pamiętaj: na chorą skórę źle wpływają materiały syntetyczne. Poszukaj także odzieży bezszwowej.

6. Dbaj o nawodnienie. Podczas aktywności fizycznej sucha, atopowa skóra wymaga większego uzupełniania płynów.

7. Pamiętaj, by po zajęciach oczyścić skórę, biorąc prysznic, a po dokładnym osuszeniu ciała posmarować je odpowiednim kosmetykiem. Przygotuj dziecku kosmetyczkę z potrzebnymi preparatami i naucz samodzielnego używania ich.

8. W razie potrzeby dostosuj rodzaj aktywności do stopnia nasilenia zmian i ich lokalizacji. Przy wzmożonych objawach na nogach lepiej na jakiś czas zrezygnować z ćwiczeń powodujących np. ocieranie skóry na kończynach.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content