GRYZĄ, KĄSZĄ, ŻĄDLĄ… CZYLI LATO I OWADY

UŻĄDLEŃ, UKĄSZEŃ I UGRYZIEŃ OWADÓW NIE NALEŻY LEKCEWAŻYĆ, PONIEWAŻ CZASAMI MOGĄ ONE STANOWIĆ POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA I ŻYCIA. CO NALEŻY ROBIĆ, GDY STANIEMY SIĘ CELEM ATAKU OWADÓW I W JAKI SPOSÓB IM ZAPOBIEGAĆ?

KOMARY

Ukąszenia komarów nie są groźne, ale za to bardzo dokuczliwe. W miejscu ugryzienia pojawią się bąbel, czasami opuchlizna a u osób szczególnie wrażliwych źle gojące się owrzodzenie. Dodatkowo miejsce ukąszenia swędzi – dzieje się to za sprawą śliny komara.
W przypadku ukąszenia komara należy zdezynfekować miejsce ugryzienia, a następnie posmarować je preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

 

MESZKI

Jad meszek, który w chwili ukąszenia dostaje się do krwi człowieka, może być przyczyna poważnych dolegliwości: źle gojących się ran, opuchnięć, bólu a nawet stanu zapalnego objawiającego się gorączką.
Miejsca po ukąszeniach należy niezwłocznie zdezynfekować i jeżeli zajdzie taka potrzeba posmarować preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. Pod żadnym pozorem nie należy drapać ukąszeń – powoduje to powstawanie trudno gorących się ran, które pozostawiają na skórze blizny. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

PSZCZOŁY, OSY I SZERSZENIE

Użądlenia są szczególnie niebezpieczne, ponieważ pozostawione w skórze przez owady żądła mogą nawet przez kilka minut wstrzykiwać do organizmu człowieka jad. Użądlenia pszczół i os są bardzo bolesne, zaś w ich miejscu pojawia się najczęściej duży obrzęk, pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku użądlenia jest wyjęcie żądła ze skóry – można to zrobić za pomocą pęsetki lub rękoma. Następnie należy zdezynfekować miejsce użądlenia i posmarować je preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

BĄKI

Ugryzienie bąka jest bardzo bolesne, ponieważ owady te są w stanie rozciąć skórę człowieka, by mieć lepszy dostęp do jego krwi. W miejscu ukąszenia pojawia się krew, znaczna opuchlizna i stwardnienie.
Miejsce po ukąszeniu przez bąka należy zdezynfekować i jeżeli jest taka potrzeba  posmarować je preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

KLESZCZE

Ugryzienie kleszcza nie boli, ale jest niebezpieczne, ponieważ w ślinie tych owadów mogą znajdować się niebezpieczne patogeny wywołujące m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Ponieważ kleszcz wbija się w skórę kluczową sprawą jest jego wyjęcie. Robimy to za pomocą specjalnego przyrządu do wyciągania kleszczy typu: przyssawka, pętelka, czy tzw. karta, lub zwykłej pęsety. Kleszcza trzeba chwycić jak najbliżej skóry, a następnie wyjąć lekko łukowatym ruchem (nie wolno go wykręcać) Jeśli w naszym ciele po wyjęciu kleszcza wciąż tkwi jego główka, ją także wyjmujemy, dokładnie takim samym ruchem. Miejsce po ugryzieniu dezynfekujemy i obserwujemy przez kilka kolejnych dni. Do lekarza należy się zgłosić gdy pojawi się rumień oraz gdy zauważymy u siebie objawy grypopodobne ( senność, zaburzenia koncentracji lub równowagi).

MRÓWKI

Ugryzienia mrówek potrafią być naprawdę nieprzyjemne. Mrówki nacinają skórę człowieka, a następnie ranę oblewają jadem, który w 60% składa się z kwasu mrówkowego. Objawem ugryzienia przez te owady jest miejscowe podrażnienie, mocne zaczerwienienie skóry, ból oraz świąd. W konsekwencji takiego ugryzienia mogą powstawać stany zapalne skóry. Ugryzienie mrówki pozostawia na skórze niewielką krostkę, która zazwyczaj znika po tygodniu.
Miejsca po ugryzieniu należy niezwłocznie zdezynfekować i jeżeli zajdzie taka potrzeba posmarować preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

BIEDRONKI AZJATYCKIE

Ugryzienia biedronki azjatyckiej są bolesne, czerwone i swędzące oraz dość często (około 10% przypadków) powodują reakcję alergiczną w postaci nieżytu nosa, kaszlu astmatycznego, pokrzywki i obrzęku.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku ugryzienia przez biedronkę jest dezynfekcja miejsca użądlenia i posmarowanie go preparatem przeciwuczuleniowym i redukującym swędzenie. W przypadku silnej reakcji alergicznej warto zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wapno.

AROMATYCZNE REPELENTY, czyli jak odstraszyć komary i inne owady.

UCZULENIE NA JAD OWADÓW

Szacuje się, że alergię na jad owadów ma ok. 3 % dorosłej populacji – najczęściej osób chorujących na alergię i astmę. Dla tych osób jedno użądlenie lub ugryzienie może już wywołać reakcję uczuleniową. Może mieć ona charakter dużej reakcji miejscowej lub reakcji ogólnej całego organizmu, także ciężkiej i zagrażającej życiu. Najczęściej do rozwoju objawów dochodzi w czasie od kilku minut do kilku godzin. U części chorych, po początkowej poprawie, objawy mogą nawrócić w ciągu kilkunastu godzin.

Ugryzienia i użądlenia owadów mogą być przyczyną pojawienia się objawów alergicznych np. pod postacią dużego, bolesnego obrzęku z zaczerwienieniem, któremu towarzyszy ból, swędzenie a nawet gorączka i powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Taka reakcja miejscowa zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla życia, o ile nie dotyczy okolicy głowy, twarzy, szyi czy wnętrza jamy ustnej. Wtedy obrzęk tkanek może doprowadzić do uduszenia.

UWAGA NA WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY!

Wstrząs anafilaktyczny po kontakcie z jadem owada najczęściej pojawia się bezpośrednio po zdarzeniu, znane są jednak przypadki, że występuje nawet do trzech godzin później. Daje on następujące objawy:

 • trudności w oddychaniu
 • swędząca wysypka (pokrzywka), która pojawia się też poza obszarem, na którym nastąpiło wkłucie – najczęściej na dłoniach i stopach,
 • opuchlizna twarzy, gardła, ust czy języka,
 • trudności w przełykaniu, ślinotok, bezgłos,
 • przyspieszone tętno,
 • zawroty głowy lub nagły spadek ciśnienia,
 • utarta przytomności,
 • zatrzymanie akcji serca.

Szacuje się, że u  2 – 3%. osób, u których wystąpi wstrząs anafilaktyczny, dochodzi do zgonu. Dlatego tak ważna jest natychmiastowe wezwanie służb ratowniczych (dzwoniąc na numer 112) oraz jeżeli dojdzie do zatrzymania pracy układu oddechowo-krążeniowego udzielenie pierwszej pomocy: poprzez udrożnienie dróg oddechowych i rozpoczęcie resuscytacji.

PREWENCJA, CZYLI NIE DAJ SIĘ OWADOM!

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia należy unikać :

 • noszenia ubrań w intensywnych kolorach,
 • jedzenia słodkich owoców, lodów i innych słodyczy, gdy przebywamy poza domem,
 • chodzenia boso na łąkach i w sadach,
 • używania mocnych perfum.

Dodatkowo jest wiele preparatów, które mogą zabezpieczyć nas przed ukąszeniem owadów. Mają one najczęściej postać sprayu, żelu, plastra, pianki czy olejku, a ich skład opiera się na naturalnych składnikach, lub N, N-Dietylo-m-toluamidzie ( DEET). Większość dostępnych preparatów działa odstraszająco na różne grupy owadów. Preparaty oparte na środku DEET, należy stosować na ubranie, unikając aplikacji bezpośrednio na skórę. Kupując takie produkty, należy zwrócić uwagę czy preparat jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. W tym celu należy sprawdzić etykietę produktu lub poszukać informacji urzędowym wykazie>>>

Jeżeli zależy nam na tym, aby w naszym otoczeniu było jak najmniej kąsających i gryzących owadów warto w oknach zamontować moskitiery, a grządki w ogródku i donice balkonowe obsadzić lawendą, koprem włoskim, bazylią, pelargonią czy kocimiętką.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content