NA CO POMOŻE LIPA?

„GOŚCIU, SIĄDŹ POD MYM LIŚCIEM…” ZACHWALAŁ W SWOJEJ FRASZCE ZALETY DRZEWA LIPY JAN KOCHANOWSKI. ALE LIPA TO NIE TYLKO DRZEWO, POD KTÓRYM MIŁO SIĘ WYPOCZYWA! LIPA TO JEDNA POPULARNIEJSZYCH ROŚLIN O KORZYSTNYM DZIAŁANIU NA ORGANIZM. WARTO O NIEJ PAMIĘTAĆ NIE TYLKO PRZY GORĄCZCE I INFEKCJACH DRÓG ODDECHOWYCH. PRZECZYTAJ, NA CO JESZCZE MOŻNA STOSOWAĆ LIPĘ?

W Polsce popularne są dwa gatunki lipy:

 • lipa drobnolistna (Tilia parviofolia),
 • lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos).

Oba gatunki lipy podobne kwiaty. Kwiatostan wydziela piękny zapach i jest miododajny.  Przyjemny zapach kwiatów to wynik obecności niewielkiej ilości olejku eterycznego (0,05%), którego głównym składnikiem jest farnezol. Okres kwitnienia lipy to czerwiec–lipiec. Najpierw kwitnie lipa szerokolistna, a po paru tygodniach drobnolistna.

KIEDY ZBIERAĆ, JAK SUSZYĆ?

Kwiaty lipy zbiera się w początkowej fazie kwitnienia, w czasie suchej pogody, z drzew rosnących z dala od dróg i innych miejsc będących źródłem zanieczyszczeń. Zbiera się całe kwiatostany, które kolejno ręcznie się obrywa i suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu.

NA CO STOSOWAĆ?

Kwiatostany lipy stosuje się w farmakoterapii głównie  jako środek o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym. Jednak zastosowanie kwiatostanu lipy może być znacznie szersze:

 • NA TRAWIENIE
  Napar z kwiatów lipy podaje się więc w łagodnych zaburzeniach trawiennych – zmniejsza on nieznacznie napięcie mięśni gładkich i pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
 • NA USPOKOJENIE
  Napary z lipy służą również jako lek uspokajający w nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego. Polecana jest również kąpieli z dodatkiem naparu, która działa uspokajająco i ułatwia zasypianie.
 • NA KASZEL I BÓL GARDŁA
  Napar z kwiatów lipy osłania i powleka błonę śluzową – łagodzi ból gardła oraz kaszel.
 • NA REDUKCJĘ WAGI
  Napar z lipy ma właściwości moczopędne. Dzięki niej pozbędziemy się nadmiaru wody z organizmu i opuchlizny. Ponadto w lipie znajduje się związek ograniczający rozwój komórek tłuszczowych

 • NA SKÓRĘ
  Napar z lipy stosuje się zewnętrznie do pielęgnacji cery (regeneruje skórę i czyni ją elastyczną), usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych oraz świądzie skóry.
 • NA WŁOSY
  Napar z lipy może służyć jako płukanka do włosów:  łagodzi podrażnienie oraz swędzenie i pomaga przy przetłuszczających się włosach.

JAK PRZYGOTOWAĆ NAPAR Z LIPY?

Z samodzielnie zebranych kwiatów napar przygotowuje się zalewając wrzącą wodą  wysuszone kwiatostany (proporcja: łyżka suszu lipowego na około 200 ml wody), Napar jest gotowy po 20 minutach. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.
Korzystając z mieszanek ziołowych typu fix z apteki lub sklepu zielarskiego napar parzymy tak samo, używając jednej torebki (ok. 2 g) na 100 ml wody. Około 20 minut po zaparzeniu dokładnie wyciskamy torebkę palcami, by maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości substancji śluzowych zawartych w kwiatach lipy.

UWAGA NA LIPĘ!

Wypijanie naparu z lipy może mieć negatywny wpływ na zdrowie:

 • może odwadniać organizm,
 • może zwiększać obciążenie serca,
 • może prowadzić do problemów z układem nerwowym i wzrokiem,
 • może obciążać nerki.

Dlatego stosowanie naparu warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zaś kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, oraz osoby przewlekle chore nie mogą pić naparu z lipy bez zgody lekarza. 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content