ALFABET DIET. „P” JAK DIETA PRITIKINA

NAJBARDZIEJ POPULARNY SPOSÓB NA UTRATĘ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW? NISKOTŁUSZCZOWA I NISKOKALORYCZNA DIETA POŁĄCZONA Z AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ. PRZEPISÓW NA TAKĄ DIETĘ POWSTAŁO WIELE, ALE TEN OPRACOWANY PRZEZ PRITIKINA WYRÓŻNIA SIĘ SPOŚRÓD INNYCH JEDNYM CZYNNIKIEM…

Nathan Pritikin był amerykańskim dietetykiem, który zmagał się z nadciśnieniem. Swój sposób odżywiania, zwany „dietą Pritikina” opracował w dużej mierze na podstawie własnych doświadczeń i kłopotów zdrowotnych.


Swoją dietę nazwał „najzdrowszą na Ziemi” i oparł ją na czterech kluczowych zasadach:
1. Spożywanie nieprzetworzonych produktów o niskiej zawartości tłuszczu.
2. Regularna aktywność fizyczna.
3. Równowaga psychiczna.
4. Samokontrola zdrowego trybu życia.

ŻYWIENIE

Pritikin zalecał spożywanie dań skomponowanych w oparciu o nieprzetworzone produkty o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika. Wskazywał iż, około 10-15% kalorii powinno pochodzić z tłuszczów, 15-20% z białka, a 65-75% z węglowodanów złożonych. Ponadto w diecie zaleca się dzienne spożycie błonnika (35 g), oraz ograniczenie cholesterolu do 100 mg i sodu do 600 mg.
Aby ułatwić pacjentom posługiwanie się tą dietą przyporządkował on każdy z produktów spożywczych do jednej z trzech grup, które oznaczył na wzór na wzór sygnalizacji świetlnej trzema kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym.


Szybki plan utraty wagi na diecie zakłada spożycie produktów o wartości 1000 kalorii dla kobiet i 1200 kalorii dla mężczyzn, z czego większość powinny stanowić węglowodany złożone, bogate w błonnik.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Pritikin zalecał swoim pacjentom, aby aktywność fizyczna była wpisana w plan każdego dnia. Zalecał on wykonywanie trzech rodzajów treningu: aerobowego, siłowego i rozciągającego. 60-90 minutowy trening aerobowy oraz 10-20 minutowy trening rozciągający powinny być wykonywane codziennie, zaś trening siłowy powinien być wykonywany przez 20-30 minut, trzy razy w tygodniu. Łączna ilość czasu, przeznaczona na treningi tygodniowo to minimum 16 godzin tygodniowo.

RÓWNOWAGA PSYCHICZNA

Pritikin zwracał szczególna uwagę na rolę kondycji psychicznej w procesie odchudzania. Swoim pacjentom zalecał unikania stresu i podejmowanie jak najwięcej aktywności w trosce o swoje dobre samopoczucie. Promował również korzystanie z pomocy psychoterapeuty: szczególnie polecał treningi relaksacyjne oraz terapię poznawczo-behawioralną.

SAMOKONTROLA ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA

Kluczową zasadą prowadzenia diety jest jej planowanie oraz podsumowywanie. Narzędziem służącym temu, które proponuje Pritikin, jest dzienniczek samokontroli. Pierwszym krokiem dla każdego pacjenta jest dokładne zaplanowanie żywienia: 5 posiłków dziennie, oraz aktywności fizycznej: 7 razy w tygodniu. Kolejnym krokiem jest samodzielne codzienne „rozliczanie się” z realizacji planu.
Dzienniczki żywieniowe mają za zadanie zwiększenie motywacji pacjenta do wytrwania w diecie – z jednej strony wprowadzają w pacjentów poczucie samokontroli, z drugiej zaś – w przypadku wystąpienia problemów – są dobrą wskazówką dla dietetyka do określenia trudności z jakimi zmaga się pacjent.

ZA I PRZECIW DIECIE PRITIKINA

Stosowanie tej diety jako długoterminowego sposobu żywienia nie jest zalecane. W diecie Pritikina zaleca się wysokie spożycie węglowodanów złożonych., co prowadzi do
niekorzystnych zmian w składzie lipidów krwi — wzrasta poziom trójglicerydów przy jednoczesnym spadku dobrego cholesterolu HDL. Ponadto nie bez negatywnego znaczenia dla utrzymania zdrowia są również ograniczenia kaloryczne oraz – co za tym idzie – ograniczenia spożycia witamin i minerałów…

Dietę Pritikina zaleca się wyłącznie jako krótkoterminowy sposób na utratę kilku zbędnych kilogramów u osób dorosłych o dobrym stanie zdrowia (należy absolutnie wykluczyć występowanie takich chorób jak cukrzyca i insulinooporność). Jest ona stosunkowo łatwa do przeprowadzenia i świetnie nadaje się do nauki systematyczności w kwestii planowania i realizacji zdrowego trybu życia. Niemniej jednak, należy pamiętać, iż wprowadzenie jej do swojego życia powinno być zawsze poprzedzone dokładną diagnostyką i konsultacją u lekarza lub dietetyka.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content