ALFABET DIET. K JAK DIETA KOKOSOWA

DIETA KOKOSOWA TO BARDZO SKUTECZNY WYSOKOTŁUSZCZOWY PLAN ŻYWIENIOWY, SPRZYJAJĄCY SZYBKIEJ REDUKCJI MASY CIAŁA. BRZMI DOBRZE? NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ – TO NIE JEST DIETA DLA KAŻDEGO: WIELE SCHORZEŃ JEST PRZECIWWSKAZANIEM DO JEJ STOSOWANIA, A SAMA TEŻ NIE JEST DOBRA DLA NASZEGO ZDROWIA!

NA CZYM POLEGA DIETA KOKOSOWA?

Kokosowa dieta należy do rodziny diet ketogenicznych. Charakteryzuje ją duża zawartość oleju kokosowego wśród innych tłuszczy. Plan żywieniowy na tej diecie zakłada spożywanie posiłków 4 razy dziennie: powinny być one o zbliżonej kaloryczności a odstęp między nimi to minimum 3 godziny. Zaleca się również picie dużej ilości czystej wody (minimum 2 litry).
Dieta kokosowa wyklucza spożywanie cukrów oraz ogranicza lub wyklucza (w zależności od fazy diety) spożywanie węglowodanów.
W czasie stosowania diety należy spożywać minimum 3 łyżki oleju kokosowego dziennie i zapewnić sobie przynajmniej 15 minut aktywności fizycznej.

FAZY DIETY KOKOSOWEJ

Dieta składa się z trzech faz:

  • FAZA I. Ten etap trwa dwa tygodnie a jego celem jest przyzwyczajenie się do diety oraz wprowadzenie organizmu w stan ketozy. W fazie I można jeść jaja, mięsa, ryby, oleje roślinne, (szczególnie olej kokosowy), tłuszcze zwierzęce, zielone warzywa oraz inne warzywa i owoce niskowęglowodanowe.

  • FAZA II. Ten etap nazywany jest głównym, trwa tak długo, jak długo zajmie nam osiągnięcie zakładanych rezultatów odchudzania, ale minimalny czas jego trwania to 4 tygodnie. Dozwolone jest spożywanie tych samych produktów, co w pierwszej fazie oraz dodatkowo serów: żółtych, mozzarella, feta, kozich, i twarogowych wiejskich oraz niektórych orzechów i pestek o niskiej zawartości węglowodanów.

  • FAZA III. Jest to etap diety, którego celem jest wyjście z diety. W składzie spożywanych posiłków stopniowo dochodzi do wzrostu ilości spożywanych węglowodanów, kosztem ilości spożywanych tłuszczy. Węglowodany wprowadzane są stopniowo, a cukry są wciąż zakazane. Faza ta trwa minimum 2 tygodnie i prowadzi do trwałego wprowadzenia sposobu żywienia w którym eliminowane są cukry, zaś ilość węglowodanów na dobę nie powinna przekraczać 80 gramów.

WADY I ZALETY DIETY

Do najczęściej wymienianych wad diety kokosowej należą podniesienie poziomu złego cholesterolu w organizmie (gdyż olej kokosowy jest tłuszczem nasyconym), uboga  różnorodność posiłków i częste występowanie u osób na diecie takich objawów jak złe samopoczucie, ból głowy czy osłabienie. Duża ilość tłuszczu w diecie może powodować ich nietolerancje przez organizm, która najczęściej objawia się poprzez wzdęcia, zaparcia i biegunki tłuszczowe. Niewielka ilość minerałów i witamin dostarczanych w posiłkach  może prowadzić do niedoborów.

Wśród zalet diety wskazuje się dużą skuteczność oraz promocja regularnego spożywania posiłków oraz aktywności fizycznej.

 

DLA KOGO DIETA KOKOSOWA?

Przechodząc na dietę kokosową należy zasięgnąć porady lekarskiej, ponadto w czasie jej prowadzenia konieczna jest pomoc dietetyka – dieta ta jest trudna do zbilansowania i konieczna jest w tym pomoc specjalisty.

Z diety na pewno nie mogą korzystać kobiety w ciąży, dzieci i młodzież oraz osoby z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi oraz niewydolnością wątroby i trzustki oraz chorujące na hipoglikemię, hiperlipidemię, cukrzycę, kamicę nerkową i kamicę pęcherzyka żółciowego.

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content