NASZ EKSPERT: Katarzyna Borowicz – psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta
Rak może atakować różne narządy, ale zawsze dotyczy głowy – wpływa na samopoczucie pacjenta i osób z jego najbliższego otoczenia. Wsparcie psychiczne bywa wręcz konieczne.
DLA KOGO?
Pomoc skierowana jest do pacjentów zmagających się z nowotworami, którym trudno jest radzić sobie z emocjami i codziennymi troskami wynikającymi z choroby lub którzy chcą odzyskać chęć do życia niezbędną w procesie leczenia raka. Psychoonkolog zajmuje się także osobami z najbliższego otoczenia chorego. Udziela wskazówek, jak radzić sobie ze stresem i jak rozmawiać z bliskim leczonym onkologicznie. Jego pomoc jest nieoceniona zarówno w pierwszej fazie choroby, kiedy diagnoza wiąże się z szokiem i dezorganizacją życia, jak i po jej zakończeniu, gdy świat wypełnia pustka i brak celu.
W GABINECIE
Przygotuj się na pięćdziesiąt minut rozmowy z psychoonkologiem. Być może, żeby dać ci wsparcie, pokaże ci techniki radzenia sobie ze stresem i z trudnymi emocjami. Najpierw jednak uważnie wysłucha, jakie są twoje największe trudności oraz potrzeby. O tym, czy będziecie spotykać się raz w tygodniu, czy też z inną częstotliwością, decyduje twój stan psychiczny. Żeby stanąć na nogi, potrzebujesz cyklu przynajmniej dwunastu spotkań.
ZE SKIEROWANIEM CZY BEZ?
W ramach NFZ potrzebujesz skierowania od lekarza prowadzącego. Zajrzyj też na strony Fundacji Rak’n’Roll, Stowarzyszenia UNICORN, Akademii Walki z Rakiem czy Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (PTPO) – fundacji, które oferują bezpłatne wsparcie. Pod tym ostatnim adresem znajdziesz informacje o certyfikowanych psychoonkologach. Cena prywatnej wizyty to około 120 zł.