RX, OTC, suplementy diety – sprawdź co znajdziesz na aptecznych półkach

NA APTECZNYCH PÓŁKACH ZNAJDUJĄ SIĘ NIE TYLKO ŚRODKI NA POWAŻNE SCHORZENIA, ALE I TABLETKI NA POWSZECHNE DOLEGLIWOŚCI CZY LIZAKI Z WITAMINAMI DLA DZIECI. DOWIEDZ SIĘ CZYM SIĘ RÓŻNIĄ LEKI NA RECEPTĘ (RX), ŚRODKI LECZNICZE OTC I SUPLEMENTY DIETY

RX – leki na receptę

Kryją się pod skrótami: Rx lub Rp. To produkty lecznicze, czyli substancja lub mieszanina substancji, które zapobiegają lub leczą chorobę. Ze względu na wpływ na twoje zdrowie przed  wprowadzeniem do sprzedaży muszą przejść proces rejestracji i dopuszczenia przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w związku z tym są szczegółowo przebadane. Co więcej, wydawane są tylko na zlecenie lekarza, który określa dawkę, jaką należy przyjąć. Leki te można podzielić na pełnopłatne lub refundowane, czyli takie, do których dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia.

OTC

To środki lecznicze, które możesz kupić bez recepty (z ang. over the counter). Podobnie jak leki na receptę, żeby znaleźć się na rynku, muszą przejść proces rejestracji i drobiazgowej weryfikacji farmaceutycznej. Stosowane doraźnie pomagają zwalczyć biegunkę, zgagę, ból, przeziębienie czy alergię. O ich przyjęciu i dawkowaniu decyduje jednak nie lekarz a pacjent, na podstawie dołączonej do opakowania ulotki. Jeśli objawy nie ustąpią po 3-5 dniach stosowania OTC, konieczna jest wizyta u lekarza.

SUPLEMENTY DIETY

Choć mają postać podobną do leków (tabletki, kapsułki, drażetki, syropy), różnią się od nich w istotny sposób. To wyroby spożywcze, uzupełniające codzienną dietę, a nie produkty medyczne. Ich zadaniem nie jest leczenie, ale wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej są to witaminy i składniki mineralne. Sięgając po nie, pamiętaj, żeby przyjmować je tylko w przypadkach niedoborów konkretnych składników. Unikaj też preparatów o złożonym składzie i stosuj dawki zgodne z zaleceniami producenta. Decydując się na zażywanie suplementów diety, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Mogą bowiem wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez ciebie lekami.

LEKI TYLKO Z APTEKI?

W odróżnieniu od środków OTC czy suplementów diety, leki na receptę dostaniesz tylko u farmaceuty. Z racji specjalistycznego i wielokierunkowego wykształcenia ma on wiedzę na temat ich interakcji, składu, w tym substancji czynnych, a także najlepszego sposobu i czasu ich aplikacji oraz możliwych skutków ubocznych.

To ważne zwłaszcza kiedy chorujesz przewlekle. Farmaceuta, w ramach tzw. opieki farmaceutycznej, podpowie, jak posługiwać się penem insulinowym, inhalatorem czy glukometrem, ale także jak rzucić palenie czy zdrowo pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli szukasz doraźnej pomocy, podpowie odpowiedni środek leczniczy, witaminy i składniki mineralne, które będą współgrać z przyjmowanymi przez ciebie specyfikami, ewentualnie zasugeruje konsultację lekarską.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content